EFF: +20
С.ЦЕНОВ

всички резюмета сезон 2007-08

ЛОШАТА СЕРИЯ ПРОДЪЛЖИ

И в третият кръг от държавното първенство по баскетбол ямболските играчи не успяха да постигнат победа. На Диана Арена гостува класният тим на Черно море – Варна и ни надигра с резултата 71-83.
Двата отбора започнаха от коренно различни позиции в класирането този двубой. Варненци с две победи бяха втори. На противоположния полюс бяхме ние с двете си загуби и заеманото десето място. Ямбол бе отново без контузеният Д.Хорозов и все още чакащият работната си виза украинец В.Река. Липсата на тези важни за играта ни баскетболисти нямаше как да не се отрази на представянето ни. В първите няколко минути мача се разви равностойно като отлични изяви имаше К.Скуматов (17 т.). Както и в предишните два мача обаче украинецът бързо направи три лични нарушения срещу изключително атлетичния и мощен център на гостите А.Витас (15 т.) и И.Чолаков се принуди да го остави на пейката през цялата втора час. След неговото напускане Черно море поведе в резултата с 5 точки, но кош на С.Чолаков (7 т.) от „тройката” в последната секунда на първия период изпрати двата отбора на двеминутна почивка при резултата 21-23 за Варна. Втората част не започна добре за Ямбол. Възползвайки се от липсата на мощ под коша за ямболския отбор Черно море наложи превъзходството си и три минути преди края на полувремето поведоха с 9 точки – 27-36. След взет тайм-аут от нашия треньор Ямбол само за две минути се доближи на точка от противниците си след като Д.Ангелов, с „дабъл-дабълс” в този мач (25 т./10 б.) „мушна” две „тройки”, а два коша вкара и М.Хорозов (11 т./ 6 б.). Л.Белберов (22 т.) си вкара двата отсъдени наказателни удара. В следващата атака Д.Коешинов (5 т.) позволи да му отнемат топката, но добре че последната атака за гостите бе неуспешна. При резултат 38-41 за Варна приключи и първото полувреме. През него „моряците” имаха отличен процент успех в стрелбата за две и три точки, съответно 61 % и 50 %. Само многото направени от тях грешки крепеше малката разлика в резултата в тяхна полза.
В първите пет минути на второто полувреме гостите подържаха 3-4 точкова преднина. При резултат 44-48 ямболските баскетболисти отбелязаха девет безответни точки и поведоха с 53-48. Влезлият в игра В.Маринов (10 т./ 7 б.) канализира действията на съотборниците си и благодарение на добрата си отборна игра и кошове на всичките си баскетболисти на игрището Черно море не позволи силно играещият в тези минути ямболски тим да не поведе убедително в резултата. Нашите играчи също спомогнаха за това след като в решителни моменти направиха недопустими грешки. За последните десет минути от двубоя двата отбора влязоха на терена при резултата 62-60 да домакините. Мачът продължи с честа смяна на водачеството, като в целия мач то се смени 14 пъти. Осем бяха и изравняванията на резултата. След отбелязаните три точки от С.Ценов – най-резултатният играч в мача варненци поведоха с пет точки 64-69. Двата отбора си размениха по две неуспешни атаки. След това Д.Ангелов отбеляза кош, но А.Витас и Л.Белберов в две атаки за гостите ни огорчиха и отборът им поведе с 73-66. К.Скуматов ни върна надеждите с втората си „тройка” в мача за 69-73. След това Варна ни отбеляза седем поредни точки и желанието ни за първа победа в шампионата се изпари. Минута преди края победителите направиха и най-голямата си разлика в мача от 14 точки – 69-83, а М.Дурчев с кош накрая само оформи крайния резултат.
В отборните показатели превъзходството на Черно море е осезателно в успеваемостта в стрелбата от игра. Те имат 58 % (29-50) срещу 40 % (29-70!) за нас. Прави впечатление, че гостуващият отбор е изпълнил 22 стрелби от линията (18-22) срещу само 8 за Ямбол (6-8), което красноречиво показва за агресивността, с която двата отбора са провели мача. Срещу нас са свирени 22 лични нарушения, а срещу варненци само 14. Тук трябва да споменем за изключително неубедителното съдийство на тримата рефери особено на М.Томов, които на моменти ставаше смешен с отсъжданията си и то в ключови за развитието на двубоя моменти. Победата на гостите можеше и да е по-убедителна ако не бяха допуснали 26 грешки, от тях 3 отборни срещу 11 за нас. Ямбол има и 7 отнети топки повече от опонентите си 12-5.
MVP на мач стана С.Ценов с индекс на ефективност от +20. Той отбеляза 26 точки и 6 борби, но и 8 грешки. За Ямбол най-добре в трети пореден мач се представи Д.Ангелов с индекс от +20. Той вкара и рекордните си в един официален мач на Ямбол 4 "тройки".