рефери: В.Атанасов, З.Караниколов, И.Маринов
EFF: +14
Р.ДИКОВ

всички резюмета сезон 2006-07

КОГА ЩЕ ГИ БИЕМЕ ТЕЗИ ЛЕВСКАРИ ?

Баскетболистите на „Ямбол” за пореден път загубиха по най-злощастния начин от „Левски” на Диана Арена. Този път направихме това в четвъртфинален мач-реванш за Купата на България „Леденика”. Както подобава на мачовете между двата отбора в последно време и този беше изключително равностоен, динамичен и драматичен. За това говори и статистиката, която показва, че тринадесет пъти се сменяше лидерството, а резултатът единадесет пъти бе изравняван. За последно това стана девет секунди преди края (85-85), когато Д.Хорозов (17 точки) реализира само един от двата наказателни удара. След това последва бързо тактическо нарушение на Д.Коешинов (8 асистенции) срещу Ю.Радионов (7 т.). Националния баскетболист на „Левски” реализира само втория си наказателен удар и изведе отбора си напред с една точка 86-85. С.Говедаров (17 т.) изнесе топката в предно поле. Проби към коша на противниците ни и подаде на В.Рижов. Най-резултатният играч в мача, който реализира 26 точки, този път не успя в стрелбата си от зоната за три точки и преди някой от играчите от двата отбора да овладее сигурно в ръцете си отскочилата от ринга топка прозвуча съдийската свирка за край на мача. За съжаление сигналите на реферите звучаха твърде фалшиво в този двубой и с това си свое представяне си навлякоха справедливия гняв на зрителите дошли на Диана Арена. Твърде тенденционно ботевградския представител на Темида В.Атанасов свири техническо на нашия лидер Н.Тмушич, негово пето в мача, след като преди това неговия млад колега и съгражданин И.Маринов му отсъди съмнително нарушение при борбата за отскочилата от ринга топка със С.Георгиев (16 т./ 10 борби). Това стана две минути и половина преди края на мача при резултат 79-71 за ямболци. Излизането на Нино веднага се почувства. Преди да бъде „изхвърлен” той игра отлично и направи 18-я си „дабъл-дабълс” за сезона (19 т./19 борби), от тях единадесет в последните дванадесет мача на „Ямбол”.

Първата част на този качествен двубой премина много равностойно. Чак в седмата минута някой от двата тима успяха да се откъснат на повече от две точки от съперника. Това направиха нашите момчета след кош на С.Говедаров (15-11). При резултат 17-15 последваха пет безответни точки и това ни позволи да поведем с седем точки 22-15. Със сирената за край на първите десет минути обаче след асистенция на С.Георгиев, американецът Р.Престън (13 т./6 борби) вкара кош за 22-17.
„Левски” започна втория период с „тройка” на И.Тилев. В следващата атака В.Рижов му върна жеста, но от тук до края на полувремето гостите от София взеха инициативата и в 12-та минута след три точки на С.Славейков (16 т.) поведоха за първи път от единадесет минути на сам. „Ямбол” бързо си върна водачеството и в 14-та минута поведе с 35-30. Последваха дванадесет безответни точки за „сините”, като в основата на обрата бе влезлия от пейката Р.Диков (15 т., 4/5 от „тройката”). Същият този баскетболист реализира „тройка” в последната секунда на частта и направи преднината за отбора си цели седем точки 47-40 – най-голямата за тях в мача.

Баскетболистите на „Ямбол” започнаха третата четвърт вихрено, точно по начина по който ни се искаше. Само за три минути заличихме седем точковата преднина на опонентите ни и изравнихме за 53-53. Мачът се завърза и продължи така до 27-та минута. След нея нашите отбелязаха шест безответни точки и поведохме с 66-60. За съжаление не успяхме да задържим тази обнадеждаваща преднина, след като гостите ни „хванаха” със „зонова преса”. Тя даде резултат и успяха да ни пресекат два паса след, което последваха лесни кошове. Двата отбора влязоха на игрището за последните десет минути, когато на електронното табло светеха четири шестици 66-66.

Всичко се развиваше чудесно за нас след като четири минути преди края поведохме с единадесет точки (79-68) - най-голямата разлика за „Ямбол” в мача. Вече си мислехме, че този път Фортуна ще бъде с ямболските момчета когато последваха описаните в началото събития и ямболци макар и достойно отново загубиха мач, който спокойно можеха да спечелят.

MVP на мача този път стана играч от загубилия отбор. Н.Тмушич постигна индекс на ефективност от +30 и остави далече зад себе си най-добре представилите се играчи на победителите Р.Престън и Р.Диков с +14. Интересното е, че освен Нино още двама наши имат по-висока ефективност от лидерите за „Левски” в този мач. Това са В.Рижов (+22) и С.Говедаров (+16). Много рядко се случва отбор със сумарно по-висока полезност на неговите играчи да загуби мача. В този двубой това се случи след като нашите баскетболисти имат +83 срещу +69 за гостите. Има две обяснения за този факт. Или ние сами сме си виновни за всичко, или странични фактори нямащи нищо общо с играта са повлияли за това. Изгледалите тази среща могат сами да си направят своите изводи. Единственият статистически показател, по който „Левски” има предимство е борбата под кошовете. Във всички други имаме категорично превъзходство.