рефери: Г.Сотиров, Б.Алексиев, В.Мутафов
EFF: +25
Н.ТМУШИЧ

всички резюмета сезон 2006-07

ДОБРЕ ЗА ЕДНО ПОЛУВРЕМЕ

Баскетболистите на „Ямбол” загубиха първият си четвъртфинален двубой за купата на България „Леденика” от класния отбор на „Левски” с резулта 73-91. Нашите момчета направиха силно първо полувреме, през което доста поозориха противника си. Силни изяви през първите двадесет минути имаха Н.Тмушич (23 т., 9 борби), Д.Хорозов (18 т.) и С.Говедаров – отбелязал всичките си единадесет точки. За наше съжаление изглежда, че Станислав е излязъл от добрата си форма, която подържа през първите два месеца на годината. В този мач, а и в последните четири неговия принос на отбора е минимален. Срещу „Левски” допусна и цели девет грешки, което е недопустимо за играч от неговия ранг. След като направи уникален мач срещу „Алвина” В.Рижов ( 7 т./6 борби) отново игра много под възможностите си. Хубавото за нас е , че постепенно Д.Коешинов (7 т.) преодолява последиците от травмата, която го мъчеше и все по-осезателно се чувства неговото присъствие. Срещу отбор като „сините” обаче е необходимо всичките ни основни играчи да бъдат на ниво, ако искаме да ги надиграем на реванша.

„Ямбол” успя да поведе в резултата в средата на втората част с 34-30 (най-голямата разлика за нас в мача), но след това последваха 11 безответни точки в нашия кош, което позволи на домакините да се оттеглят с 5 точки преднина на полувремето 45-40.

Третата част на двубоя беше равностойно, но постепенно играчите на „Ямбол” поотпаднаха и физически в следствие на активните действия на противниковите състезатели. Треньорът на „Левски” Л.Минчев през кратко време заменяше своите момчета, което им позволяваше да подържат високо темпо и през четвъртата четвърт да вдигната преднината си до 15 точки. След като прецени, че този мач не може да бъде взет И.Чолаков замени най-опитните си баскетболисти, като на игрището от тях остави само Д.Хорозов. Това позволи на опонентите ни да поведат с двадесет и две точки (най-голямата разлика в резултата за тях в мача) и с това да вземат своето – победа в първия четвъртфинал.

За победителите пореден силен мач изнесе С.Славейков. Националният ни баскетболист отбеляза 22 точки и стана MVP на срещата. Шест играчи на „Левски” постигнаха индекс на ефективност повече от +10, което говори за много силни отборни действия. Ю.Радионов (12 т.) успя да отнеме 6 топки, а американецът Р.Престън (15 т.) показа добра стрелба от игра след като реализира 6 от 8-те си опита. Макар и играл малко С.Георгиев (11 т.) също даде своя принос за успеха на отбора си.

В отборните показатели успеваемостта на „Левски от игра е 54,4 % (31/57) срещу 47.5 % (28/59) за „Ямбол”. И от линията левскарите са стреляли много по-тозно 85,2 % (23/27) срещу 63,6 % (14/22). Победителите имат и превъзходство в борбите 33-27.

Двата отбора допуснаха твърде много грешки за такъв мач – „Левски” 20, „Ямбол” 21.