рефери: М.Томов, З.Караниколов, И.Маринов
EFF: +28
Н.ДИНЕВ

всички резюмета сезон 2006-07

МНОГО ГРЕШКИ, ТРУДНА ПОБЕДА

Баскетболистите на „Ямбол” постигнаха петата си поредна победа във „втората шестица” на Държавното първенство. Макар и доста трудно те успяха да надиграят отбора на „Сливен” и по този начин за първи път станаха еднолични лидери в класирането.
След нашия призив за съпричастност към трудния период, които изживява баскетболния ни клуб, породен от налегналата го финансова криза на Диана Арена присъстваха около 700 зрители - най-голямата посещаемост на мач във втората А-1.

Двубоят между съседите започна напълно равностойно. Нашите поведоха с четири точки и задържаха тази преднина до 4-та минута (8-4), но след „тройка” на Д.Георгиев (22 точки, 7 отнети топки) и кош на Д.Петков (8 точки) гостите излязоха на пред в резултата (8-9). Оставащите до края на първата част пет минути преминаха кош за кош, като силни моменти имаше Д.Хорозов (17 точки, 8 борби) отбелязал „тройка” и после два успешни удара от линията. При една точка преднина за „Ямбол” (22-21) завършиха първите десет минути от този интригуващ двубой.
Втората четвърт започна също равностойно и продължи така до 14-та минута. При резултата 26-29 за „Сливен” само за две минути ямболските баскетболисти отбелязаха единадесет безответни точки най-вече чрез активизиране на В.Рижов (18 точки, 6 борби). Преднината от осем точки (37-29) за „Ямбол” в средата на втория период изглеждаше твърде солидна. Очакванията ни бяха, че до края на полувремето тя ще нарасне още, но не така мислиха амбициозните играчи на нашия опонент. Те стегнаха защитата си и от своя страна за три минути отбелязаха дванадесет безответни точки и обърнаха мача в своя полза до 41-37. Първите двадесет минути завършиха с кош на бившият играч на „Ямболгаз” Н.Динев, които изигра най-силния си мач от началото на сезона и изпрати двата отбора на почивка при резултата 40-45 за „Сливен”.

Статистиката от първото полувреме показваше, че въпреки голямото ни превъзходство в стрелбата от игра 14/27 (51.9 %) срещу 14/37 (37.8) сливенци ни водеха в резултата поради многото грешки допуснати от нашите баскетболисти довели до това противника ни да направи десет атаки повече към нашия кош. За равностойността и голямото напрежение в мача през това първо полувреме говори и това, че резултата беше изравняван 6 пъти, а лидерството се променяше 9 пъти.

Очакванията на присъстващите на Диана Арена бяха, че още в началото на третия период „Ямбол” ще навакса изоставането, но това стана чак в 25-та минута когато с кош на В.Рижов изравнихме за 50-50. Нашите изиграха най-силните си минути в мача между 26-та и 29-та след като отново направиха безответна серия този път от 14 точки. Тази серия завърши със „забивка” на най-добрият играч в мача Н.Тмушич , след която поведохме с 64-52. Чрез С.Иванов (7 точки) гостите все пак си оставиха шансове за последните десет минути. Те започнаха притеснително за нас след като разликата ни беше намалена до 4 точки (64-60). Н.Тмушич и В.Рижов показаха голямата си класа и в 34-та минута достигнахме до най-голямата си преднина в мача от 14 точки (75-61). До края на мача „Ямбол” поддържаше комфортната си преднина като не позволихме тя да падне под осем точки. С два коша от линията на най-добрия играч за „Сливен” Н.Динев приключи този интригуващ двубой.

В отборните показатели „Ямбол” убедително превъзхожда противника си в стрелбата от игра след като реализира 32 от 59-те си опита (54.2 %) срещу само 36.4 % (24/66) за гостите. Убедително печелим и борбата под кошовете след като сме спечелили 44 срещу 27 борби. Нашите баскетболисти направиха 22 асистенции, като двама от тях С.Говедаров и Д.Коешинов имат по 7 завършващи подавания. Станислав прави това за втори път за сезона и за четвърти в своята кариера за „Ямбол”. За Дечо това е рекордно постижение за сезона. Двадесет и шестте грешки допуснати от нашите срещу 13 за „Сливен” доведоха до относително равностойния мач, който се получи на Диана Арена.

MVP в него стана Н.Тмушич. Центърът ни отбеляза върховите за него през сезона 25 точки и овладя 18 борби за осмия си пореден „дабъл-дабълс”. Десетте му успешни стрелби за две точки са също рекордни за него през сезона. Индексът му на ефективност от +30 го направи и най-полезен играч за 6-я кръг във „втората шестица”.