EFF: +13
А.ИЛЧЕВ

всички резюмета сезон 2006-07

МОМЧЕТАТА ИГРАЯТ, БИЗНЕСА НЕХАЕ

Четвъртата подред и най-убедителната победа от началото на сезона записаха баскетболистите на „Ямбол”. Нашият отбор не даде никакви шансове на гостите от Самоков и ги надигра с лекота.
Мачът започна по най-добрият възможен начин за нас. В третата минута поведохме с 8-0. Опонентите ни отбелязаха първия си кош от игра чак в четвъртата минута чрез И.Константинов (8 т.). Същият техен баскетболист реализира и втория кош за смоковци след още три минути игра. За това време играчите на „Ямбол” се бяха развихрили като доведоха резултата до 18-4, след като отбелязаха десет безответни точки между 5-та и 7-та минута от двубоя. До края на честа гостите продължаваха трудно на реализират кошове, докато нашите продължаваха с отличните си изяви. В края на първите десет минути беха регистрирани два отборни рекорда – за най-много отбелязани точки в една четвърт (33 т.) и най-голяма разлика (22 т. ) от началото на сезона.
След кош на Н.Тмушич, с пореден „дабъл-дабълс” (21 т./11 борби) още в първата атака за втория период нашите поведоха с цели 24 точки – най-голямата разлика за нас в мача (35-11). След това обаче последваха силни минити за „Р.спортист” и от своя страна гостите реализираха десет безответни точки, като седем от тях бяха на сметката на А.Груев (17 т.) довеждайки резултата до 35-21. Чрез бившият играч на „Ямболгаз” А.Илчев (12 т.) – най-полезен играч за Самоков в мача (ефект.+13), опонентите ни свалиха преднината ни до 11 точки (37-26). След навременно взетото техническо прекъсване от М.Хорозов - изпълняващ длъжността старши треньор в отсъствието на Ив.Чолаков „Ямбол” се посъвзе и не допусна разликата в резултата да падне под стратегическите десет точки. След „тройка” на Д.Хорозов (16 т., 11 борби) и кош на С.Говедаров (13 т., 6 асистенции) отново възстановихме комфортната си преднина (42-26). Гостите направиха втори напън да смъкнат пасива си и чрез Н.Господинов завършил мача със скромните 4 точки и с „тройка” на младия М.Маринов – единствените три точки за него успяха отново да намалят аванса ни до 11 точки (42-31). Силни последни минути на С.Чолаков ( 7 т.) доведоха до 14 точки преднина след края на първото полувреме (47-33).
В първите четири минути на третата четвърт се играеше кош за кош. За трети път в мача „Р.спортист” свали преднината ни до 11 точки, но това беше всичко , което гостите ни можеха да предложат. Преднината на „Ямбол” в резултата методично нарастваше и след успешно изпълнен наказателен удар на добре включилият се Й.Димитров стата и 20 точки (67-47). „Момчетата от планината” успяха чрез И.Нанев (разочароващо представяне) и М.Петров (13 т.) да я намалят само до 17 точки в края на третата четвърт.
В началото на последните десет минути самоковци опитаха за заиграят активна зонова преса, но тя без проблеми бе разбита от ямболските баскетболисти. Гостите вече нямаха сили за някакъв обрат. Спокойно и майсторски баскетболистите ни довършиха мача и бяха заслужено изпратени с аплодисменти от верните си привърженици.

Най-резултатен играч в мача стана В.Рижов. Украинецът изигра най-силния си мач с екипа на „Ямбол” за сезона. Вовата реализира рекордни 22 точки. Отбеляза и 4 „тройки” и отне 3 топки - най-много в един мач в неговата кариера за ямболския отбор.
MVP на мач обаче стана Д.Хорозов. Той постигна ефективност от +26 след като реализира 16 точки и за пети път „сграбчи” 11 отскочили от ринга топки.
В отборните показатели убедително превъзхождаме гостуващият ни тим, като най-осезателно то е в стрелбата от игра. „Ямбол” реализира 53,6 % (30/56) от опитите си, докато „Р.спортист” само 34,5 % (19/55).

Победата за нашите бе постигната в един много тежък за отбора ни момент, в който липсата на заинтересованост от страна на хората поели ангажимент за неговата издръжка ни го изпълняват. Официалната ложа на „Диана Арена” отново остана пуста, като само присъствието в нея на единственият правещ нещо за излизането от това положение Х.Христов ни кара да си мислим, че може да стане и още по-страшно, а именно да не можем да продължим участието си в първенството.