рефери:З.Караниколов, М.Марков, А.Чобанов
EFF: +31
С.ТОШЕВ

всички резюмета сезон 2006-07

ЗАЩО ТОЛКОВА ТРУДНО?

Баскетболистите на „Ямбол” постигнаха втори пореден домакински успех в надпреварата на „втората шестица” в Държавното първенство по баскетбол за мъже. На „Диана Арена” този път беше надигран отбора на „Алвина” Варна. Въпреки, че в редиците на гостите фигурираха имената на няколко много опитни и класни в близкото минало играчи като тези на И.Друмев и Б.Стоянов – на два пъти шампиони с варненския „Черно море”, С.Тошев – шампион с „Лукойл Академик” и 39-т годишния П.Христов – играл в силните отбори на „Спартак” Плевен и „Черно море” очакванията ни бяха за по-убедителна победа. Баскетболистите на „Алвина” въпреки гръмките си имена играят в първенството със статут на аматьори, не тренират редовно и беше нормално да очакваме безпроблемна победа.
Първата част на този не лош като качество мач премина при поделено надмощие. Гостите поведоха с 9-6, но нашите баскетболисти бързо изравниха резултата, като от своя страна поведоха за първи път в петата минута (15-13). Последваха силни минути за варненци, които минута преди края на четвъртината бяха с преднина от седем точки (27-20) – най-голямата за тях в мача. С кошове на И.Марчев (12 т.) – върхово за него постижени за сезона и В.Рижов (6 т.) все пак успяхме да намалим преднината на „Алвина” до четири точки (24-28).

Вторият период от мача бе категорично спечелен от „Ямбол” с 23-12 , но до 14-та минута гостите продължаваха да водят в резултата с 34-29. В следващите три минути последваха десет безответни точки в полза на „Ямбол”. След тях поведохме с 39-34 след много силни изяви на С.Говедаров (22 точки, 6 асистенции) и С.Чолаков (14 точки). Разликата в резултата в края на второто полувреме нарасна до седем точки – 47-40.

Третата част също беше спечелена от „Ямбол” този път с 18-13. В средата на нея достигнахме до четиринадесет точки преднина – най-голямата за нас в мача (60-46). След като в последните десет минути влязохме с предна над съперника от цели дванадесет точки (65-53) всички на „Диана Арена” очакваха още по-убедителен край на мача. Това за съжаление не се случи. След като подържахме комфортна преднина от десетина точки четири минути преди края позволихме на съперника най-вече чрез С.Тошев (28 точки, 11 борби) и Б.Стоянов ( 11 точки, 5 асистенции), а след три точки на бившият играч на „Ямболгаз” К.Попов (11 точки, 5 асистенции) да намалят преднината ни до нищожните две точки (75-73) две минути преди завършека на мача. След активните действия на С.Говедаров и Н.Тмушич все пак до изненада не се стигна и макар и не толкова убедително постигнахме победа над един стойностен отбор с 82-77.

MVP на мача стана Н.Тмушич. Нино постигна индекс на ефективност от +39. Той е най-висок за всичките двадесет и един мача изиграни от „Ямбол” през настоящият сезон. Сръбският ни център подобри и още един рекорд за сезона след като успя да овладее 21 борби, постижение само с една борба по-малко от върховото му постижение в кариерата му за „Ямбол”. Н.Тмушич обаче успя да подобри рекорда на Н.Балев от 15 борби в защита, след като овладя 18 – върхово постижение постигнато от играч на ямболския отбор за последните седем сезона. По този начин най-полезният играч на „Ямбол” за последните два сезона продължава да пише историята на ямболския баскетбол. За съжаление толкова класен баскетболист се подвизава във „втората шестица” поради несъвършенство в системата.

В отборните показатели отборът ни има предимство в стрелбата от игра 48,5 % (32-66) срещу 43,2 % (32-74). Има равенство в борбите 41-40 и в асистенциите по 15. Гостите са направели четири грешки по-малко от нас 11-14. От анализ на статистическите показатели се вижда, че победата ни се дължи на по-доброто изпълнение на наказателни удари 75 % (15-20) срещу 50 % (10-20) за „Алвина”.