рефери: З.Караниколов, К.Стойнов, Б.Алексиев
EFF: +33
Н.ТМУШИЧ

всички резюмета сезон 2006-07

ТОВА ЛИ Е КРАЯ....?

Баскетболистите на „Ямбол” загубиха мача си с „Черно море ИГ” и с това и шансовете да се класират в „първата шестица” на първенството. Това може да стане само по административен път, ако УС на БФ”Баскетбол” вземе решение да увеличи отборите от шест на осем.

Решителният за ямболският баскетбол двубой във Варна започна равностойно. Домакините водеха в резултата с 2-3 точки, но нашите играха добре. Последните четири минути на първата част бяха изиграни по чудесен начин от тях, което ни позволи да водим след първите десет минути с 25-21.
Вторите десет минути се развиха още по-добре за нас. Разликата в резултата достигна на два пъти до десет точки в полза на „Ямбол”. Преднината ни от първата четвъртина не само не намаля, но и в края на първото полувреме се увеличи с още две точки за да достигне до шест точки (41-35).

Противно на очакванията на домакините първите минути на второто полувреме също не доведоха до желания от тях резултат. Разликата в резултата достигна до единадесет точки – най-голямата за нас в мача. За съжаление, като че ли недостига на вяра в силите да преодолеем силния противник не ни позволи да задържим удобната преднина до края на третата част. Благодарение преди всичко на своите лидери А.Бойич (19 т.) и Б.Боев (19 т.) „Черно море ИГ” заигра по-уверено и намалиха разликата до минимум (59-58). При този резултат започнаха и последните десет минути на срещата. През тях не можахме да се противопоставим на победителите и въпреки положените усилия загубихме този мач, който можехме и да спечелим.

В четвърти пореден път най-резултатен играч в мач на „Ямбол” стана С.Говедаров (23 т.). Гардът ни се намира в отлична спортна форма, която подържа от края на месец декември и се превръща в основния точконосец на отбора ни. Той излезе и на второ място в отборната ранглиста с 14.6 точки средно на мач. Най-полезен обаче за отбора ни в този мач е Н.Тмушич. Нино постигна осмия си „дабъл-дабълс” в първенството до сега след като отбеляза 22 точки – изравнено най-добро постижение за сезона и овладя 14 борби – най-много от всички в мача. Центърът ни постигна индекс на ефективност от +33, което е негово най-добро негово постижение до този момент. Това означава, че сърбинът изигра най-силния си мач от изиграните до сега седемнадесет мача. За съжаление отличните изяви на С.Говедаров и Н.Тмушич не бяха достатъчни за победата.
В този толкова важен мач поради контузия в коляното участие не взе Д.Коешинов. Неговият опит в подобни двубои щеше да е безценен. В стартовата петица на негово място влезе С.Чолаков, а на мястото на напусналия М.Вукотич игра М.Хорозов, които помогна много на Н.Тмушич в борбата под коша след като овладя осем борби. Повече игрово време получи и Й.Димитров, които изигра рекордни в кариерата му при мъжете 27 минути.

В отборните показатели има относително равенство в стрелбата от игра 51.7 % (33-64) за Варна срещу 50.9 % (28-55) за Ямбол. Веднага прави впечатление, че „Черно море ИГ” имат девет атаки повече от нас, което в голяма степен се дължи и на десетте грешки в повече за ямболския отбор. „Ямбол” превъзхожда чувствително съперника си в борбата под коша след като нашите играчи са овладели 37 топки срещу 24 и в изпълнението на наказателни удари – 77 % (13-17) срещу 57 % (13-23). Варненци са играли по-добре от нас в защита след като са ни отнели с пет топки повече (9-4), а повечето направени от тях асистенции говори за това, че са успели да оползотворят в голяма степен бързите си атаки.

„Ямбол” изигра най-силния си мач като гост в първенството и от три сезона на сам затрудни домакините си от Варна, но за съжаление така желания от нас успех и този път остана само добро пожелание.