рефери:В.Атанасов, Б.Пелтеков, О.Николов
EFF: +16
Л.Х'СОТИРОВ

всички резюмета сезон 2006-07

МИЛЯН ГОЛЯМ, ПОВЕДЕ ОТБОРА

Баскетболистите на „Ямбол” прекъснаха серията си от три поредни загуби в шампионата, след като надиграха на Диана Арена гостуващия отбор на „Спартак МВР”. Въпреки очакванията победата не дойде никак лесно. До 5-та минута мачът вървеше кош за кош като четири пъти резултат беше изравняван. След това „полицаите” поведоха за първи път в срещата с 12-10. Две минути преди края на първата част те водиха с 20-15, а след още една минута с 25-18. Играта на ямболските момчета въобще не вървеше и само активността на С.Говедаров отбелязал всичките си девет точки през тази четвърт беше положителното в нашите редици. За тези първи десет минути нашият плеймейкър изпълни единадесет наказателни удара, от които реализира седем. Добре, че в последната атака от периода С.Чолаков (6 т.) отбеляза кош с фаул за да намали резултатът до 21-15, при който завърши и часта. Обезпокояващо освен слабата ни игра беше и натрупването на три лични нарушения на лидерът ни Н.Тмушич (18 т., 6 б.).
Втората четвърт от мача започна още по-отчайващо за зрителите присъстващи на Диана Арена. В 15-та минута гостите достигнаха най-голямата си преднина в мача след като поведоха с десет точки (25-35). Много силно за тях през целия двубой игра Л.Хаджисотиров (24 т.). Той умело провеждаше своите индивидуални пробиви към ямболския кош, като често нашите играчи го спираха с нарушения. Затова Удо изпълни деветнадесет наказателни удара. За „Ямбол” силно включване от пейката направи М.Вукотич. Той замени М.Хорозов (11 борби) и беше в основата на обрата настъпил до края на първото полувреме. Черногорецът само за пет минути отбеляза десет точки от тях две „тройки” и минута преди почивката отборът ни излезе напред с една точка (40-39). Освен Милян много добре в играта се включи и Л.Шарет. Той отбеляза осем точки и успя да спре с добрата си игра в защита Л.Хаджисотиров, което повлия положително за играта на целия ни отбор. Кош от „тройката” със сирената за край на полувремето на Е.Илиев (10 т.) прибра двата опонента в съблекалните при резултат 42-42.

Второто полувреме този път започна по най-добрият начин за „Ямбол”. Разиграха се Д.Коешинов (12 т.) и Н.Тмушич и това веднага се усети. 25-та минута вече водихме убедително с 56-44. М.Вукотич (24 т., 12 борби) продължи да вкарва от разстояние и завърши мача с рекордните за него през сезона 4 „тройки”. Той и Н.Тмушич станаха господари под кошовете и надиграха убедително съперниците си. Нашите подържаха 10-11 точки преднина до самия край на третата четвъртина, когато кошове на много добре представилия се млад баскетболист от „Спартак МВР” Х.Захариев (18 т.) и на Б.Пангаров намалиха преднината ни до 64-57.

В последните десет минути момчетата ни по никакъв начин не позволиха на съперниците им да се доближат до тях и с разумни действия трупаха методично точка след точка. Тридесет секунди преди края на мача достигнахме и до най-голямата разлика, с която водехме – 13 точки. Един успешен удар от линията на Л.Хаджисотиров направи резултата 82-70, при който прозвуча и последния съдийски сигнал.

В отборните показатели убедително „Ямбол” превъзхожда опонента си в борбата под коша с 40 срещу 26 борби. Интересно е, че загубилите този мач имат по-добра стрелба. Те са реализирали 45.1 % от опитите си от игра срещу 40.7 % успеваемост за нас. По-големия брой технически грешки 18 на 13 и по-слабата игра в защита само една отнета топка срещу 8 за „Ямбол” натежават в полза на победителите.

MVP на мача стана М.Вукотич, който постигна четвъртия си за сезона „дабъл-дабълс” и ефективност от +29. Това го нареди и в символичната петица на този 12 кръг.