EFF: +17
С.Г'ДАРОВ

всички резюмета сезон 2006-07

ПЪРВА ЗАГУБА В ПЪРВЕНСТВОТО

Първа загуба в първенството допуснаха баскетболистите на „Ямбол”. Нашите бяха надиграни от „Дунав”, за които пък това беше първа победа в елита. Освен М.Хорозов и Л.Шаред в този мач не взе участие и друг много важен за селекцията ни играч. След като контузи лявото си коляно в предишния двубой с Р.спортист В.Рижов не успя да се възстанови на пълно и И.Чолаков реши да не рискува с неговото здраве. На мястото на украинеца в стартовата петица започна С.Чолаков. Младият ни баскетболист се справи относително добре след като отбеляза рекордни в кариерата си 15 точки. Той реализира и 6 от 8-те си опита за стрелба за две точки, които също са върхови в неговата кариера.
Срещата започна равностойно. Нашите поведоха в резултатът като разликата в резултата достигна седем точки. При 18-12 домакините реализираха 11 безответни точки и в началото на втората четвърт поведоха с 23-18. Въпреки, че успяхме да намалим преднината им до една точка 27-26 в 15 минута до края на мача бяхме догонващия отбор. Почивката дойде при резултат 40-33, като в нашите редици само С.Горедаров беше на нужното ниво. Плеймейкърът ни, който явно се намира в много добра форма реализира 12 от 15-те си точки през първите 20 минути от двубоя. Даде и рекордни за сезона 4 асистенции.
В началото на третия период „Дунав” увеличи аванса си до 13 точки – най-голямата за тях в мача. Активизирането в играта на нашите играча под коша Н.Тмушич (18 pts, 12 rbs) и М.Вукотич (11 pts, 7 rbs) доведе резултатът до седем точки за противника. Въпреки положените от играчите на „Ямбол” усилия тези седем точки се запазеха до 35-та минута. Нашите нямаха сили за финален щурм защото на скамейката само И.Марчев можеше да помогне съществено. Д.Коешинов (9 pts) отново не беше на желаното ниво след като реализира само един от десетте си опита за стрелба от игра.
Русенци завършиха уверено мача и взеха победата с десет точки разлика. Много силно в техните редици игра С.Ценов, който беше избран и за MVP на мача. Той отбеляза 30 pts, като успя в 11 от 16-те си опита за стрелба за 2 точки. Добре му пригласяше и М.Марков с 19 точки. Двамата хванаха и по 7 борби. Лидер в този показател в мача беше Н.Тмушич с 12 борби. С това нашият център с 12,2 борби средно на мач е лидер в цялата лига.
Гледайки статистиката от мача се забелязва, че в най-голяма степен победата на „Дунав” се дължи на много по-добрия % на стрелба от „тройката” – 42,9 % (6-14) срещу само 16,7 % (2-12) за „Ямбол”.
Победата в този мач беше стратегически много важна за отбора ни за влизане в „първата шестица” и дано загубата не се окаже фатална за това.