рефери: М.Механджиев, А.Чобанов, Н.Петров
EFF: +29
Н.ТМУШИЧ

всички резюмета сезон 2006-07

БИЕМ В СЛАБ МАЧ

В един слаб мач дори за стандартите на българското първенство баскетболистите на “Ямбол” надиграха опонентите си от “Спартак”-София. Най-важното в този мач е победата, която бе задължителна в намеренията ни да бъдем между първите шест в класирането.
Двубоят започна равностойно като в петата минута домакините достигнаха до най-голямата си преднина в мача след като поведоха с 12-8. След това последваха девет безответни точки в коша на “Спартак” и резултатът стана 17-12 за “Ямбол”. С “тройка” на Л.
Хаджисотиров (21 т.) в самия край на първата част софиянци намалиха преднината ни само на две точки.
Ямболските баскетболисти изиграха една много силна втора част, в която успяхме да поведем с 14 точки – най-голямата разлика за нас в мача. Силни моменти през тези втори десет минути имаше М.Вукотич. Той реализира два пъти от зоната за три точки и в трети пореден мач завърши с “дабъл-дабълс” (14 т., 16 б.). Милян овладя и 13 борби в защита което е най-добро постижение за отбора ни от началото на сезона. След няколко добри отигравания на К.Дойчинов (7 т., 7 б.) домакините се оттеглиха на почивка сам с 8 точки пасив.
Второто полувреме също започна добре за “Ямбол”. В петата минута от него увеличихме аванса си до 11 точки (44-33). След като противниците ми смениха защитата и заиграха в “зона” последваха няколко нерезултатни наши нападения и преди последната четвърт разликата в резултатът се стопи на 7 точки (50-43). Очакванията ни бяха, че много по-опитният ни отбор не само, че ще задържи тази преднина, но и че ще я увеличи и мача ще завърши без драми не се оправдаха. Баскетболистите ни започнаха да грешят елементарно, като на няколко пъти оставени сами под коша не успяваха да реализират. Д.Коешинов, за който многократно сме заявявали, че с изявите си е барометъра за играта на “Ямбол” се представи отчайващо. Приносът му за победата е никакъв след като завърши с отрицателна ефективност. Друг наш баскетболист, на когото много разчитаме – В.Рижов също се представи слабо. Той успя да реализира само 5 от 19-те си опита за стрелба от игра. След като тези толкова важи за нас играчи изневериха логично домакините ни създадоха толкова проблеми. Секунди преди края те дори успяха да намалят преднината ни до критичните три точки. Успешно изпълнените от М.Вукотич два фаула оформиха крайния резултат.
На фона на изключително слабия мач, в който противниците си отбелязаха едва 35 % от опитите си за стрелба (48/137) отново се открои с играта си Н.Тмушич. Без неговия съществен принос щяхме да загубим безславно от най-слабия отбор в лигата. Центърът ни заслужено беше обявен за MVP на мача. Той реализира 19 точки (9/14 за 2 т.) и овладя 18 борби (рекордни за сезона), като 8 от тях в нападение.
За “Спартак”-София само младежкият национал К.Дойчинов и Н.Танов се изявиха на прилично ниво. Дори най-опитният в техните редици Л.Хаджисотиров, въпреки че стана най-добър реализатор в мача постигна ефективност от +6 след като реализира само един от седемте си опита за стрелба от далечно разстояние, а от линията вкара само 3 от 9-те си стрелби.
В отборните показатели “Ямбол” има смазващо превъзходство в борбата под кошовете най-вече благодарение на нашите “големи момчета” Н.Тмушич (18 б.) и М.Вукотич (16 б.). Отборно сме овладели 53 топки срещу 40 за “Спартак”. Стрелбата ни от игра е 35.7 % (25/70) срещу 34.3 % (23/67) за опонентите ни.
Такива мачове е редно много бързо да се забравят. Най-важното в случая е извоюваната задължителна победа. По-слабо отборът ни едва ли може да играе и сме убедени, че в поредния важен мач, който трябва да изиграем в следващият кръг срещу Р.спортист ще изглеждаме по коренно различен начин.