EFF: +39
Х.ДИМИТРОВ

всички резюмета сезон 2006-07

ТРУДНА, НО СЛАДКА!

В първият кръг на започналото 65-то Държавно първенство по баскетбол за мъже баскетболистите на „Ямбол” постигнаха изключително труден, но много важен успех срещу гостуващият ни отбор на „Спартак”.
Мачът започна изключително добре за нашият тим. В началните минути поведохме с 5-0, а в петата минута резултатът беше 18-12. В тези начални минути на двубоя отлично впечатление с играта си остави М.
Вукотич. Още в първият си мач за „Ямбол” той направи „дабъл-дабълс” като реализира 13 точки и „сграбчи” 10 борби, 6 от тях в нападение. Първата част завърши при резултат 28-16. Тези 12 точки се оказаха и най-голямата разлика за нас в мача. През тези десет минути Д.Коешинов показа своята класа. Той беше познатият ни боец. Играта му нямаше нищо общо с тази демонстрирана от него в пред сезонните мачове. Капитанът ни отбеляза 20 точки, 14 от тях през първото полувреме. За пореден път се оказа, че той е барометърът в изявите на ямболския отбор. Първата четвърт беше единствената, която баскетболистите ни спечелиха.
В началните минути на втория период разликата в резултата се поддържаше благодарение най-вече на силната игра в нападение на Н.Тмушич. Най-полезният играч на „Ямбол” през изминалия сезон демонстрира познатата си форма. Той направи 21-я си „дабъл-дабълс” за „Ямбол”. 20 точки и 11 борби са поредното доказателство за неговия изключителен принос. Нино се оказа и най-полезният играч в нашите редици. Ефективността му е +27. По-голяма ефективност в мача имаше единствено Х.Димитров (+39). Националният ни баскетболист беше перфектен в изявите си. Той реализира 40 точки и обладя 8 борби. Стрелбата му за две точки е 80 % (12/15). Дълго време домакините не можаха да намерят противодействие срещу MVP на мача. Пробивите му към коша бяха убийствени и често бяха спирани с нарушения. Х.Димитров изпълни 12 наказателни удара като реализира 10 от тях. Очаквано най-добър партньор на капитана на гостите се оказа И.Станков. „Лекото крило” е третият играч в мача с „дабъл-дабълс” (18 т., 10 б.). Отлично включване от пейката направи младока Ц.Острев. Младежкият национал реализира 13 точки, включително и „тройка” 17 сек. преди края , с която изравни резултатът на 77-77 и прати мача в продължение. След като при резултат 70-65 в полза на „Ямбол” пропуснахме да реализираме кош в пет последователни атаки имахме възможност да спечелим двубоя още в редовното време, но изстрелът на И.Марчев за 3 точки 2 сек. преди сирената се оказа не точен.
Благодарение на активната игра на нашите „големи момчета” под коша в продължението на мача „Спартак” не можеше да разчита на своите центрове Б.Тотев (4 т.) и Т.Тодоров (2 т.), които излязоха за по пет нарушения и бяха категорично надиграни съответно от Н.Тмушич и М.Вукотич. През цялото времетраене на допълнителното време резултатът се движеше кош за кош, като водачеството в резултата се смени три пъти. Решаващи за победата ни се оказа „тройката” на В.Рижов (18 т.) и успешния пробив на С.Чолаков. Мачът обаче беше решен от двата успешно изпълнени наказателни удара от С.Говедаров (13 т.). Плевенчани имаха последната атака, но стрелбата на Х.Димитров от средно разстояние беше неуспешна.
В отборните показатели имаме голямо предимство при стрелбата от линията – 92,3 % (24/26) срещу 75 % (15/20) за гостите. Те пък имат предимство в стрелбата за три точки – 33,3 % (10/30), а ние 17,4 % (4/23). Превъзхождаме макар и малко в борбата под коша – 41 на 38. В другите статистически показатели има относително равенство.
Така „Ямбол” стартира в шампионата с успех над един много опитен и класен опонент. Победата бе задължителна срещу наш основен съперник за влизане в „първа шестица”.