@

ЩЕ ИГРАЕМ ЗА БРОНЗА

ЯМБОЛ 88, ЧЕРНО МОРЕ ИГ 92
6 май 2006, Ямбол

Въпреки, че "Ямбол" не успя да се класира за финала на Държавното първенство по баскетбол след като загуби третия мач от полуфиналната плейофна серия от Черно море ИГ с 88-92 след продължение, никой от присъствалите на Диана Арена зрители не остана недоволен. За пореден път баскетболистите ни показаха изключително мъжество и характер и въпреки, че бяха победени от един много класен съперник бяха изпратени с аплодисменти от близо хилядата свои привърженици.
Първи в срещата откриха резултата "Ямбол" след кош на Н.Тмушич (22 т., 12 борби). После обаче инициативата мина трайно у играчите на гостите, който най-вече чрез П.Алексиев отбелязал две "тройки" през първата част, К.Иванов реализирал всичките си шест точки в мача през първите осем минути и С.Топчов отбелязал и четирите си наказателни удара доведоха нещата до 22-12 в своя полза. В последните две минути от тази част след пет точки на Д.Коешинов от линията и кош на Н.Тмушич успяхме да намалим преднината на "моряците" до 6 точки - 19-25. При този резултат завършиха първите десет минути.
Втората част премина напълно равностойно. През нея за отбелязване е отличното включване от пейката на А.Великов. Младежкият ни национал реализира всичките си десет точки в мача само за две минути между 15-та и 17-та. Той беше и причината И.Чолаков да замени стартиращият си плеймейкър С.Говедаров (12 т., 3 асист.) с младия ни баскетболист Й.Димитров, но и той не успя да спре развихрилия се гард на Варна. Най-красивото изпълнение на мача (play of the game) се получи в 17-та минута, когато след пас на Д.Коешинов (20 т., 7 асист.) Д.Хорозов (14 т. 7 борби) заби топката от въздуха в коша над главата на Б.Боев (18 т., 7 борби). Това попадение взриви залата и спокойно може да влезе в топ 10 на НБА. Вторите десет минути от този впечатляващ мач завършиха 19-19, а на почивката двата отбора се оттеглиха при резултата 44-38 за варненци.
Третата четвърт започна по превъзходен начин за Ямбол след като 2 мин. и 27 сек. от нейното начало чрез Д.Хорозов, Н.Тмушич и А.Радев (3 "чадъра") отбелязахме седем срещу само една точка за Черно море ИГ и по този начин изравнихме резултата 45-45. Само след още две минути след "тройка" на Д.Коешинов и кош на С.Говедаров поведохме с 50-47. Д.Великов реагира веднага и след взетото от него прекъсване тима му заигра зонова защита. За наше съжаление последваха 13 безответни точки за гостите, като много силни изяви в този три минутен период между 25-та и 28-та минута имаше Д.Иванов отбелязал 11 от своите 23 точки в мача. Разликата в резултата достигна десет точки 60-70, а след кош на Д.Стоянович (6 т., 3 борби) заедно със сирената за край на третата част Черно море ИГ взе и най-голямата си преднина в мача от 12 точки.
Въпреки убедителната преднина на нашият опонент надеждата ни за обрат не се беше изпарила, защото в много от мачовете изиграни на Диана Арена ямболските баскетболисти проявяваха голям характер, а както по-късно се получи го проявиха и в тези заключителни десет минути. Само за три минути стопихме преднината на гостите до 4 след като отбелязахме осем безответни точки. Залата се превърна в познатия врящ котел от ентусиазираните зрители и това помогна в 35-та мунута от двубоя да се доближим само на точка до противника 68-69. Точно попадение на Б.Боев и реализиран кош с нарушение от Д.Иванов отново покачиха разликата до седем точки 68-75. Д.Коешинов на бързо върна три точки, но много полезния в този мач Б.Боев отговори с "тройка". Две мунути и 33 сек. преди края седем точковата преднина на Варна изглеждаше непреодолима, но след като Д.Коешинов и Д.Хорозов повториха взаимодействието си от първото полувреме последвано от зверска забивка на "Air Yambol" настъпи отново преломният момент. За 1,30 минути нашите изпълниха успешно 7 от осем наказателни удара и резултатът стана равен 80-80. Гостите имаха последна атака 14 сек. преди края, но П.Алексиев (10 т., 4 асист.) сгреши с паса си към Б.Боев. Най-опитният в нашия отбор Д.Коешинов взе всичко в свои ръце и в оставащите 4 сек. прекоси с дрибъл цялото поле но поднасянето му към коша не успя. Така мача отиде на продължение. Очакваше се в него предимство да има Ямбол, след като трима от високите играчи на гостите С.Топчов (6 т., 7 борби), К.Иванов и Д.Стоянович бяха на пейката с по пет лични нарушения. Може би и така щеше да стане, но нелеп инцидент 30 сек. от началото на "over time" доведе до дисквалификация на Д.Иванов и Д.Коешинов. Отсъствието на нашия опитен гард излязъл и със счупен нос след инцидента се отрази твърде негативно в действията на нашите момчета. По-късно за пети фаул излезе и С.Говедаров и мача трябваше да се доиграва от твърде младите за такъв двубой гардове С.Чолаков и Й.Димитров. Все пак Стойо се отчете с два успешно изпълнени наказателни удара, но в решителен момент негов изстрел от "тройката" бе неуспешен. 17 годишният Димитров също опита своя шанс секунди преди края, но всичко вече беше ясно. Черно море ИГ е на финал, а Ямбол с достойнство отива да играе за бронзовите медали в първенството.
MVP на мача е Д.Иванов с EFF: +30, 23 точки, 69 % (9/13) в стрелбата от игра, 11 борби.
В отборните показатели осезателно е превъзходството на победителите в борбите - 51 (17 в нападение) на 35. Има абсолютно равенство в успеваемостта в стрелбата от игра за двата отбора по 42 % - 28/66 за Ямбол и 31/73 за Варна. Превъзхождаме гостите в статистическите показатели - асистенции, отнети топки и "чадъри". Направели сме и по малко грешки - 13 на 18. Фактите говорят, че повечето борби в нападение за Черно море ИГ са довели до повече техни атаки от "втори шанс", на което в най-голяма степен се дължи тяхната победа.