КАПИТАНЪТ БЕ НАД ВСИЧКИ

ЯМБОЛ 92, Р.СПОРТИСТ 89
29 април 2006, Ямбол
статистика

Поредната вълнуваща вечер преживяха зрителите на Диана Арена. В титаничен трети решителен плейофен мач от четвъртфиналната серия, баскетболистите на Ямбол надиграха съперниците си от Р.спортист с 92-89 и се класираха за полуфиналите на 64-то Държавно първенство по баскетбол за мъже.
След като двата отбора си размениха по една победа в първите два мача от серията всичко трябваше да се реши в трети мач. Той започна с превес за гостите, които поведоха с 7-2 в третата минута. До осмата минута на мача Ямбол бе отбелязал едва шест точки и то само чрез Д.Хорозов, а резултатът беше 6-14 за гостите. Тогава И.Чолаков пусна в игра И.Марчев и го остави до края. Той изигра 32 минути - най-много от началото на сезона. Младият ни баскетболист изнесе отлично си представяне като отбеляза 13 точки, включително 2 "тройки" и атрактиван забивка. След негов кош и последвалия успешно изпълнен наказателен удар, благодарение и на "тройката" на Д.Коешинов (12 т.) и отново на Д.Хорозов свалихме преднината на Р.спортист до две точки (14-16). Кош на Л.Белберов (21 т., 7 борби) в края, доведе частта до 14-18. През втората четвърт лидерът на гостите не отбеляза нито един кош, но за сметка на това много добро включване от пейката направиха А.Саралийски и М.Петров отбелязали по 5 точки. Още толкова през вторите десет минути реализира И.Николов, който завърши полувремето с 10 - най-много от всички свои съотборници. За нас силно продължи да играе Д.Хорозов добавил към актива си от първата част още 8 точки или общо 14 за първото полувреме. В 13-та минута на двубоя самоковци достигнаха и най-голямата си преднина в мача след като поведоха с 27-18. Седем наши поредни точки скъсиха разликата до две. Кош за кош продължи остатъкът от времето до края на втората част. М.Петров отбеляза "тройка" в самия край и изпрати двата отбора на почивка при резултата 41-36 за "скиорите".
За второто полувреме ямболските баскетболисти излязоха напълно променени. Пределно мобилизирани и отърсили се от сковалото ги напрежение те изнесоха чудесно представление на близо хилядата зрители в залата. Тридесет и осемте отбелязани точки само за десет минути са най-многото реализирани от отбора ни за една част от началото на сезона. Изключителна трета четвъртина за С.Говедаров. В нея той отбеляза 13 от своите 18 точки в мача, направи и 5 асистенции - негово върхово постижение за сезона. Чрез него ( 3 от 4), И.Марчев (2/2) и Д.Хорозов реализирахме 6 от 9-те си опита за стрелба от "тройката". За Р.Спортист А.Груев също извади точна ръка и "мушна" три последователни изстрела от "тройката". В 24-та минута за първи път успяхме да поведем в резултата, но след отличните изяви на всички играчи на Ямбол в 28-та водехме вече с 9. След "тройка" на И.Николов и "забивка" на Е.Олийник (6 т. всичките след забиване в коша) гостите продължиха с добрите си изяви, но нашите завършиха тази шеметна част гросмайсторски с осем точки само за една минута. Резултатът преди последният период беше 74-65 за Ямбол. Самоковци обаче играха за 10 000 лв. отборна премия и не се предадоха до края. По загубилия се Л.Белберов пое лидерската роля и заедно с Ив.Николов (21 т.) поведоха съотборниците си на последен щурм. Д.Миличич (12 т.) отбеляза на бързо 5 точки и гостите се доближиха опасно близо до нас 74-70. Д.Хорозов и Д.Коешинов (12 т.) отново дадоха успокоителна разлика в резултата 80-72. А.Груев напомни за себе си вкарвайки четвъртата си "тройка". Баскетболистите на Ямбол отвърнаха с 6 поредни точки и 2 минути преди края, като че ли всичко бе решено. Бяхме постигнали най-голямата си преднина в мача - 11 точки (88-77). П.Делев взе прекъсване и накара своите играчи да заиграят зонова преса. Тя даде неочакван резултат и само за 55 секунди ни отбелязаха 8 точки. След бърза атака И.Марчев хладнокръвно реализира две точки. В ответната атака Л.Белберов вкара три точки, а после и открадна топка. За наша радост стрелбата му от "тройката" бе неточна, но борба в нападение спечели И.Николов, който бе фаулиран, а след това отбеляза и двата наказателни удара. Резултатът стана 90-89. В последната наша атака отговорността пое капитанът ни, който 9 секунди преди края отбеляза две точки след ефектен пробив. В оставащото време два изстрела от далечно разстояние на М.Петров и Л.Белберов бяха неточни, а неописуемата радост остана за домакините.
В отборните показатели прави впечатление убийствения процент на Р.спортист в стрелбата а две точки. Те са изтървали само шест от 24-те си опита от тази дистанция - 75 %. Успеваемостта им от игра е 56 % (31/55). Баскетболистите на Ямбол са обстрелвали успешно коша в 50 % от опитите си от игра (35/70). Показателно и решаващо за победата ни е, че сме атакували коша на противника с цели 15 стрелби повече. Имаме предимство и в борбите 32 на 27. Превъзхождаме опонента си и в отнетите топки - 9 на 6. Направили сме и 5 грешки по-малко - 17 на 22. Всички тези факти говорят, че спечелената победа донесла ни отиване на полуфинал след прекъсване от два сезона е напълно заслужена.
MVP на този мач е Д.Хорозов. Статистическите му показатели са 29 т., 9 борби (рекордни за сезона), 3 асистенции и 2 отнети топки, 3 "тройки" (3/5), 60 % в стрелбата от игра (12/20) и EFF:+30.