@

ФАНТАСТИЧНО! МОМЧЕТА, ГОЛЕМИ СТЕ!

ЯМБОЛ 78, ЛЕВСКИ 75
8 април 2006, Ямбол

Една много радостна и вълнуваща баскетболна вечер изживяха зрителите дошли на Диана Арена да наблюдават решителната битка за третото място в редовния сезон. Ямбол и Левски направиха отличен за българското първенство мач завършил с победа на ямболци (78-75).
Двубоят започна с превъзходство за нашите момчета. Набързо поведохме в резултата с 9-2, а в 7 мин и с 17-11. Тогава треньорът на гостите Л.Минчев замени започналия този мач Н.Господинов с Л.Хаджисотиров. Това с нищо не повлия за подобрение на играта на Левски и след силни изяви на всички в нашите редици и най-вече на Д.Коешинов реализирал 10 точки (2/2 от "тройката") взехме първата част с 28-18. За "сините", тримата им водещи баскетболисти Ю.Радионов, С.Георгиев и Д.Мортън имаха по шест точки. Чак в 15 минута друг играч от изброените трима реализира кош за гостите. И вторите десет минути започнаха добре за "Ямбол". Успяхме да поведем с 12 точки. В средата на частта обаче Левски мина в зонова защита и до края на полувремето отбелязахме едва два коша. Нашите опоненти изиграха силни пет минути и в 18-та минута за първи път поведоха в резултата и след шест безответни точки в нашия кош се прибраха за почивка с точка преднина (40-41).
Имаше много голяма загриженост сред нашите привърженици, защото по традиция играем слабо през третата четвърт и опасенията ни бяха, че гостуващият тим ще дръпне в резултата. Нищо подобно не се случи. Мачът тръгна кош за кош и двата отбора успяха да си разменят по няколко пъти водачеството. След две поредни "тройки" на С.Говедаров обаче взехме аванс от четири точки (53-49). За Левски в игра влезе З.Георгиев и с негови два коша, единият в последната секунда на третата част доведоха резултата преди последните десет минути до 60-57 за "Ямбол". Тази трета част ще се запомни и с един великолепен пробив на младият ни баскетболист С.Чолаков, който премина цялото игрище с дрибъл между играчите в синьо и отбеляза атрактивно с лява ръка.
Решителната последна част започна отчайващо за нас. След като си разменихме по един кош в началото, левскарите реализираха десет безответни точки. Това те го постигнаха не и без помоща на един от тримата съдии Б.Алексиев. Той измисли нарушение на Д.Коешинов, а след реакцията на нашия най-опитен играч даде и техническо нарушение. Гостите се възползваха по най-добрия начин и поведоха с 69-63 - най-голямата разлика за тях в мача. Тази явна несправедливост обаче повлия мобилизиращо на ямболските баскетболисти и с помоща и ентусиазма на публиката тръгнаха на щурм. Д.Коешинов (18 т., 7 асист.) веднага се реабилитира с "тройка" ( негова трета в мача), а в следващата атака като един голям майстор си изпроси и изпълнението на три наказателни удара, които реализира. Затормозените от невъобразимия шум в залата съдии отсъдиха двойно нарушение на А.Радев (8 т., 6 борби) и на Д.Мортън (12 т.). Това бе добре дошло за нас. След излизането на американецът започна и обрата. Кош на С.Говедаров изравни резултата. С.Георгиев от гостите реализира само един от двата си удара от линията и това даде шанс на Д.Хорозов (15 т. ,6 борби) след успешно изпълнени два фаула да изведе отбора ни на пред с една точка (72-71) три минути преди края. Изстрел от повече от седем метра на З.Георгиев (11 т.) смрази трибуните, защото гостите поведоха с две точки (72-74). В следващата наша атака допуснахме елементарна грешка и, като че ли оптимизма ни напусна. В следващата атака Ю.Радионов (16 т.) не успя да отбележи кош. Преборилият се за топката С.Говедаров (18 т.) бе фаулиран от националния ни гард. Станислав не трепна от линията и изравни за осми път резултата в мача. Последва нова пропиляна атака за "сините", които чрез З.Георгиев отново не успяха за реализират кош. В последвалата постепенна атака С.Говедаров проби към коша и подаде феноменален пас към Н.Тмушич. Сръбският ни център не сгреши и 56 сек. Преди края поведохме с 77-75. Шансът беше на наша страна, защото най-добрия за Левски в мача С.Георгиев (22 т., 9 борби) пропусна под самия кош. Д.Коешинов овладя борбата. След продължително разиграване топката достигна до Д.Хорозов. Капитанът ни стреля от "тройката", но топката не пожела да се оплете в мрежичката. Тогава Н.Тмушич ( пореден "дабъл-дабълс 15 т./15 борби) се извиси над С.Славейков и му отне над главата най-важната топка в мача. С.Георгиев фаулира Нино и той застана зад наказателната линия. До този момент all-star играча ни бе пропуснал и четирите си удара от линията, но при петия си опит успя. После пропусна отново, но до края на мача оставаха само 2,6 сек. Последната стрелба бе за З.Георгиев, но изстрела му от повече от девет метра не можа да достигне ринга. След това трибуните изригнаха в аплодисменти за да отбележат най-ценната наша победа за редовния сезон.
В отборните показатели има относително равенство в почти всички статистически показатели. В стрелбата - 42,2 % (27/64) за Ямбол срещу 42,4 % (25/59) за Левски. 72,0 % (18/25) за нас срещу 71,4 % (20/28) за гостите от линията. 39 на 37 борби за ямболци и 12-11 асистенции също за нас. Три точковата победа може би се дължи само на повечето грешки в редиците на загубилия тим - 19 на 13.
MVP на мача е С.Говедаров с EFF: +21. За втори пореден двубой той е най-полезен в нашите редици. Той закръгли на 350 борби и 200 асист. постиженията си в тези статистически показатели от както играе при нас, вече трети сезон.
Този път ще се въздържим от персонални оценки, защото тази победа се дължи на професионализма, трудолюбието и мъжеството на всички състезатели и не на последно място на ямболското баскетболно гуру И.Чолаков. След последния съдийски сигнал се чуха и познатите , но позабравени напоследък възгласи "Ивааан Чолакооов", които за пореден път ни убеждават в голямото доверието и любовта, с които се ползва в Ямбол нашият най-успешен треньор.