@

ПРОПУСНАХМЕ УНИКАЛНА ВЪЗМОЖНОСТ

ЯМБОЛ 85, ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 89
22 март 2006, Ямбол

"Ямбол" пропуснаха уникалната възможност да стане първият български отбор надиграл Лукойл Академик през настоящия сезон. След 22 мача за първенство, 4 за Купата и няколко контролни срещи шампиона и този път щастливо оцеля.
Двубоя между третия и първия във временното класиране започна по превъзходен начин за нас и особено за Д.Коешинов. През първите десет минути той отбеляза 11 точки, като успя и в четирите си опита за стрелба от игра (3/3 от "тройката). За целия мач Дечо бе най-добър в нашите редици. Както често се случва най-опитният ни баскетболист изигра най-силния си мач за сезона (EFF: +31) срещу бившия си отбор, с който се разделиха по не най-колегиалния начин. Двадесет и осемте точки реализирани в мача са негови рекордни за сезона, а с отбелязаните 6 "тройки" Д.Коешинов става едва петия наш играч през последните шест първенства с повече от пет далечни попадения в един мач. Към актива си той добави и 5 борби в защита, също рекордни за сезона и 5 асистенции. Стрелбата му от игра е 8/11 72,7 %, а от линията 6/6.
След като успяхме да се оттеглим на две минутна почивка между първата и втората част с 8 точки преднина (22-14) ямболските момчета започнаха добре и вторите десет минути. Тогава се получи и най-голямата разлика в резултата в наша полза - 11 точки. К.Папазов веднага взе прекъсване и след него гостите заиграха зонова защита, която обърна мача. Допуснахме елементарни грешки в нападение, които опитни съперници като "академиците" не пропуснаха да накажат. По две "тройки" в този период отбелязаха Р.Стефанов (14 т., 4 аст., 4 st) и С.Найденов (23 т.) и в 18-та минута Лукойл Академик поведе в резултата за първи път. На полувремето те вече водиха с 5 точки (36-41) - най-голямата разлика за тях през първите двадесет минути.
Второто полувреме също започна с превъзходство за шампионите. Те поведоха с 10 точки. След това обаче последваха може би най-силните наши минути в средата на третата част и успяхме да изравним при 50-50. Това в голяма степен се дължи на разигралия се Д.Хорозов (17 т.) отбелязал и двата си изстрела от "тройката" и на Н.Тмушич с 4/4 за 2 точки. Нино направи шестия си пореден "дабъл-дабълс" (12 т., 15 борби) в първенството и десетия за последните 11-т кръга. Той също така добави 2 аст. и 2 st.
Последните десет минути от мача започнаха при резултата 60-64 и много положителни емоции и оптимизъм за зрителите на Диана Арена. За съжаление богатия опит на играчите на гостите си каза думата в последните минути. Чрез Л.Джоунс, Б.Младенов (12 т., 9 борби) и С.Найденов те реализираха всичките си десет наказателни удари , докато нашите млади баскетболисти С.Чолаков и М.Хорозов пропуснаха от линията по два пъти. Нашите направиха всичко по силите си на края. Заиграха зонова преса и бързо успяваха да върнат кошовете на "студентите". В крайна сметка загубихме мач, от който не можем да се срамуваме. Доказателство за това е, че момчетата ни бяха изпратени с аплодисменти от компетентната ямболска публика.
В MVP на мача се превърна фамозният плеймейкър на Лукойл Академик Л.Джоунс. В края, когато се решаваше съдбата на двубоя, той като истински лидер се нагърби с отговорността и отбеляза решителни кошове , включително 6/6 от линията за наказателни удари и 3/3 за 2 точки. Американеца завърши с 25 точки, 7 аст. и 4 st. Ефективността му от +27 е по-ниска от колкото на Д.Коешинов, но решителните негови намеси в края донесли победа на неговия отбор го правят No 1 в мача.
В отборните показатели. Нашият отбор има превъзходство в стрелбата от игра 51,7 % (30/58) срещу 48,2 % за гостите. Имаме и смазващо превъзходство в борбата 38 на 21 борби. Напред сме и с асистенциите 18-14. Голямото предимство на победителите обаче е в броя направени грешки - 24 наши срещу 15 за Лукойл Академик и в отнетите топки - 15 на 6. Именно в това се обяснява и нашата загуба. "Ямбол" губи втори домакински мач подред без да бъде надигран от своя опонент. Надяваме се, че в оставащите 4 кръга до края и особено в решителния мач за 3-то място с Левски в Ямбол силата и късмета да бъдат на наша страна.