@

СПЕЧЕЛИХМЕ ИЗРАЗИТЕЛНО

ЯМБОЛ 92, Р.СПОРТИСТ 72
11 февруари 2006, Ямбол

Баскетболистите на Ямбол взеха най-убедителната си победа след изиграните от тях 18 мача в редовния сезон до сега. Надигран с 20 точки разлика (92-72) стана отбора на Р.спортист.
Самоковци излязоха на Диана Арена без новото си попълнение Л.Белберов, който не взе участие поради контузия в кръста. Това обаче не омаловажава убедителната победа извоювана от ямболските момчета.
Мачът започна с превъзходство на Ямбол, но след като поведохме с 5-0 позволихме съперника да ни поведе в резултата. След три изравнявания и четири пъти смяна на водачеството гостите се оттеглиха с 1 точка преднина след първите 10 минути (17-18). Само в тази част те водеха в резултата, като най-голямата им преднина достигна 3 точки.
Вторите десет минути от двубоя бе спечелен убедително от домакините. Тази част я взехме с 30-10. Двадесет точковата разлика е и най-голямата, с която сме печелили само за един период от мач от всички изиграни до момента срещи. Това ни позволи да се оттеглим на почивката с 19 точки аванс, който също се явява рекорден като разлика за първо полувреме.
Както често се получава, когато един отбор води с голяма разлика в резултата до почивката, последва известно отпускане в нашите редици довело до това, че Р.спортист спечели третата час с 18-26. На моменти разликата падна до 8 точки благодарение най-вече на разигралия се Д.Миличич отбелязал всичките си 19 точки през второто полувреме. Хърватина бе и най-резултатния играч в мача и най-добър сред съотборниците си. На ниво в техните редици бе и гарда А.Груев (18 т., 9 асист.). Понрави се и Б.Петров с 9-те си борби. Разочарование бе представянето на Е.Олейник, който въпреки, че заби два пъти топката в коша определено не оправда надеждите, които се възлагат на него. За разлика от другите ни два мача със "скиорите" този път той напълно бе надигран от нашия център Н.Тмушич. Нино отбеляза 14 точки и добави 12 борби за десетия си "дабъл-дабълс" в първенството и е на само едно такова постижение до изравняването на рекорда на Н.Балев от сезон 2003-04 от 11 двойни постижения. Един от най-добрите си мачове за сезона направи А.Радев. Освен обичайната си полезност сега той отбеляза и 16 точки - негови рекордни за Ямбол. Капитанът ни Д.Хорозов в този мач не бе на познатото ниво, но той получи и по-малко игрово време за сметка на И.Марчев. Марчев оправда доверието на И.Чолаков и за втори път през сезона отбеляза 14 точки.Той взе и рекордни в кариерата си 7 борби, а също така за 3 път даде и 3 асистенции. Роденият в Ямбол баскетболист бе много активен в нападение, за което говори факта, че му се отдаде шанса да изпълни 6 удара от нак.линия, което му се случва за първи път в кариерата. След слабото си представяне в предишния кръг срещи Лукойл Академик в този мач С.Говедаров се реваншира пред родна публика и добави към актива на Ямбол 17 точки и 5 борби. Той направи и за 3-ти път през сезона 4 асистенции. Най-полезен с играта си не само сред нашите играчи, но и сред всички на игрището бе М.Хорозов. Той е MVP на мача с EFF: +26 получена от 15 точки (6/7 от игра и 2/2 от линията), 7 борби, 3 асист. и 2 отнети топки. "Чадърът" му срещу огромния център на гостите бе истинско зрелище и стана най-коментираното изпълнение в мача. Спокойно можем да го определим за "play of the day".
Най-голямото превъзходство победителите имат в процента успеваемост при стрелбата. Баскетболистите на Ямбол успяха в 37 от 69-те си опита от игра (54 %) срещу само 35 % (25/71) за своите опоненти. Похвално в играта на нашите е и сравнително малкото допуснати грешки - 14 при положение, че допускаме средно по 20,2 на мач. Отнели сме и 5 топки повече от Р.Спортист. Гостите имат леко предимство в борбите 41 срещу 38. Пет баскетболисти на Ямбол постигнаха повече от 10 точки. Двама от тях М.Хорозов и И.Марчев го направиха след включване от пейката. Това ни подсказва, че И.Чолаков може за в бъдеще да се довери напълно и на осемте си единствени баскетболисти.

"Ямбол" - Н.Тмушич-4,5; С.Чолаков-2,5; Д.Хорозов-2; М.Хорозов-5; С.Говедаров-4; Д.Коешинов-3,5; И.Марчев-3,5; А.Радев-3,5

"Р.спортист" - Б.Петров-3,5; А.Саралийски-2,5; А.Груев-4; М.Петров-2; Е.Олийник-3; Д.Миличич-4