@

МОЖЕМ ДА МЕЧТАЕМ И ЗА МЕДАЛИ

ЯМБОЛ 86, СПАРТАК 79
7 януари 2006, Ямбол

В поредния си силен домакински мач баскетболистите на "Ямбол" победиха един от преките си конкуренти в битката за медали - Спартак от Плевен.
Двубоят започна с леко превъзходство на гостите, които бяха водещият отбор в началните минути. След успешно изпълнени два наказателни удара от А.Радев( "дабъл-дабълс 13 т./10 б.) ямболци успяха да поведат за първи път (16-15) 7:28 минути от започването на срещата. Много силни минути през първото полувреме имаше С.Говедаров. През него той отбеляза 12 от 15-те си точки в мача и успя да овладее 4 борби две от тях в нападение, веднага след което реализира и кошове. Д.Хорозов (9 т.) не бе на обичайната си висота, след като отбеляза първите си точки едва в 9-та минута. Той обаче успя да подобри най-доброто си постижение за сезона след като "сграбчи" 6 борби в защита. В пореден мач най-силната ни страна бе борбата под коша. Отборът ни има цели 50 борби, с 12 повече от своя опонент.
Първите двадесет минути бяха много равностойни, като смяната на лидерството се смени девет пъти, изравняванията в резултата пък бяха единадесет.
За плевенчани много силно през първото полувреме игра центърът им Б.Тотев (дабъл-дабълс 11 т./11 б.). Тогава той реализира всичките си 11 точки в мача. Отлично впечатление остави взаимодействията му с Т.Тодоров и Х.Димитров под нашия кош.
На полувремето резултатът бе 46-45 за нас и всички очаквахме много трудни оставащи минути. Нашите баскетболисти направиха много силна трета част след края, на която водехме с 72-63 - най-голямата разлика в резултата. Бързата атака, с която приключихме частта бе истински шедьовър. След асистенция на С.Чолаков, М.Хорозов (14 т., 6 б.) заби зверски в коша на противника и вдигна на крака екзалтираната публика на Диана Арена. Това беше и "изпълнението на деня".
След като първото полувреме беше напълно равностойно, с честа смяна на водачеството, през второто "Ямбол" не позволи на съперника си да поведе нито веднъж. Само в началото на последната четвърт спартаклии се активизираха. Шест поредни точки отбеляза капитанът им Х.Димитров (22 т., 9 б., 6 аст.), а И.Станков (26 т.) вкара две "тройки". Още една "мушна" младока Ц.Острев и "Спартак" се доближи само до три точки. Важна "тройка" на М.Хорозов в подходящ момент спря устрема на гостите. Трябва да отбележим отличната игра на А.Радев в този мач. Той успя да изравни върховото си постижение от 13 т. в един мач и бе много полезен в борбата с 10 овладявания. Направи и 4 асистенции - най-много за сезона.
На края трябва да изкажем възхищението си от играта на центърът ни Н.Тмушич. Той напълно надигра опонента си под кошовете Б.Тотев. Сърбина изигра не само най-силния си мач за сезона, но и подобри върховото постижение на Д.Хорозов по ефективност от +33 положителни отигравания. Той постигна EFF: +36, което по критериите за оценяване в нашия сайт го прави първият играч в отбора ни с оценка 6. Нино естествено е и MVP на мача с 24 точки - рекордни за него през сезона, постигнати от 12 коша за 2 точки - също негово върхово постижение. Процентът му в стрелбата от игра е 12/17 - 70,6 %. С 19-те си борби той изравни собствения си рекорд за сезона, а с 10-те си борби в нападение изпрати в историята рекорда на С.Гришаев от 9 борби. Постигна и шестия си "дабъл-дабълс".
На Спартак им изневери най-силното оръжие стрелбата от разстояние. Въпреки, че отбелязаха 8 "тройки", те го постигнаха от 27 опита или 30 %. Стрелбата им от игра е едва 38 % (28/74), а от линията 58 %(15/26). Нашите обстрелваха коша по-добре - 49 % (33/67) от игра, но както и при гостите от линията процентът ни е слаб 63 % (15/24).

"Ямбол" - Н.Тмушич-6; С.Чолаков-2,5; Д.Хорозов-2,5; М.Хорозов-4; С.Говедаров-4; Д.Коешинов-3; А.Радев-4,5
"Спартак" - Б.Тотев-3,5; И.Станков-4; М.Костадинов-2,5; А.Дяковски-3,5; Ц.Острев-2; Х.Димитров-4,5; Т.Тодоров-3,5