@

КОЕШИНОВ КЪМ РАДЕВ, КОШ И ПОБЕДА!

СПАРТАК ЕВРОИНС 89, ЯМБОЛ 90
21 декември 2005, София

В един изключително оспорван мач,характеризиращ се с големи обрати, баскетболистите на Ямбол спечелиха една стратегически важна победа срещу отбора на Спартак Евроинс. В последната секунда с кош на А.Радев и точка преднина (90-89) приключи инфарктното продължение на този двубой. Тази победа ни дава възможността да се преборим за третото място даващо ни предимство в жребия за купата на България и по добра стартова позиция в сформиращата се група от шестте най-силни отбори в страната.
Първата част на този мач протече напълно равностойно, като двама от нашите играчи изпъкнаха с изявите си. Д.Коешинов и С.Говедаров отбелязаха съответно 9 и 8 точки или 17 от общо деветнадесетте точки на отбора ни. И втората четвърт премина без нито един от отборите да дръпне на пред в резултата. Така първите двадесет минути "Ямбол" водеше само с една точка (43-42).
През второто полувреме се разигра Д.Хорозов, който успя да отбележи 12 от своите 20 точки през третия период на мача и нашите се оттеглига на почивка преди последната четвърт с тринадесет точки преднина (66-53). В последните десет минути допуснахме необясним спад в играта и домакините благодарение най-вече на лидерите си И.Равуцов и Б.Милеков доведоха мача до продължение. В него показахме по-висока класа и спечелихме втори мач, в който се играе продължение. С това показахме, че победата обича по-силния.
В отсъствието на контузения М.Хорозов повече игрово време получи И.Марчев. Той се включи чудесно от пейката и отбеляза 11 т.( 4 в продължението), които са рекордни за него през сезона. Крилото ни също така овладя 4 борби ( и четирите в защита - за пети път в кариерата си) и отне две топки - също рекордни за сезона, успя да отбележи първата си "тройка", а също така да вкара три коша за две точки. Това е най-силния мач на И.Марчев в първенството до сега и с това доказа, че може да се разчита на него. Друг наш баскетболист, който по принцип играе по-малко - С.Чолаков също се изяви след като в решителните минути на продължението реализира 5 точки, най-много от всички в отбора ни. Гардът даде и 4 асистенции - рекордни в кариерата му при мъжете. Въобще в този мач много от баскетболистите ни подобриха някои от върховите си постижения за сезона, като особено впечатляващи са 19-те борби( 12 в защита-негови рекордни за сезона) взети от Н.Тмушич, които са не само рекордни за него, но и най-много спечелени от наш играч в последните 6 сезона. По този начин сърбинът подобри рекорда на Н.Балев от 13 декември 2003 г. от 18 борби постигнати срещу Левски Екопетролиум. Той записа и петия си "дабъл-дабълс" - 11 т./19 б. Д.Хорозов изравни най-доброто си постижение за сезона от 8 борби и за втори път в кариера бе 45 минути в игра. Въобще най-силната страна на нашите в този мач бе борбата за отскочилите от ринга топки след като успяхме да овладеем 51 борби, 17 от тях в нападение. Освен споменатите Н.Тмушич и Д.Хорозов, А.Радев също бе блестящ в подкошието след като "сграбчи" 12 борби - най-много за него през сезона. Наско "залепи" и 3 "чадъра"- също рекордни за него в един мач. Най-добър в мача обаче бе Д.Коешинов. Той е определен и за "играч на мача" (EFF: +26) след като изигра най-силния си мач за "Ямбол". Неговите статистически показатели са 21 точки - най-много за сезона, за втори път направи 10 асистенции, а петте му борби също са рекордни за него през сезона. Най-опитният ни баскетболист за втори път през сезона престоя на игрището 45 минути.
За домакините отново силно се изяви не остаряващият И.Равуцов ( 19 т., 7 б., 7 аст.). Б.Миленков показа най-силното си оръжие - стрелбата от разстояние и ни отбеляза 4 "тройки" (4/8). "Дабъл-дабълс" реализира и С.Ценов (18 т./10 б.)
В отборните показатели превъзходството ни е чувствително в борбата - 51 срещу 42. Въпреки сравнително слабия ни % в стрелбата от игра 44,2 % (34/77) също превъзхождаме съперника (31/74) 41,9 %. В този мач сме направили само 14 грешки - най-малко от всички изиграни през сезона срещи. Всичките ни седем баскетболисти взели участие в мача имат ефективност повече от +10, което означава, че всеки от тях е играл добре.

"Ямбол" - Н.Тмушич-4,5; С.Чолаков-3,5; Д.Хорозов-3,5; С.Говедаров-3,5; Д.Коешинов-5; И.Марчев-3,5; А.Радев-4

"Спартак Евроинс" - Б.Миленков-4,5; С.Цанов-2,5; И.Равуцов-4,5; И.Василев-3,5; Т.Тенев - 3,5; С.Ценов-4; Н.Динев-2; А.Гроицов-3; П.Иванов-2,5; Н.Велков-2,5