ДОСТОЙНО СРЕЩУ СИЛЕН ОПОНЕНТ

ЯМБОЛ 84, ЧЕРНО МОРЕ ИГ 97
5 ноември 2005, Ямбол
статистика

В един стойностен и съдържателен мач "Ямбол" загуби от Черно море ИГ с 84-97. Ямболските баскетболисти обаче заслужават само похвала за достойното си представяне срещу един по-качествен опонент.Нашите бяха водещият отбор през първото полувреме, през което зрителите на Диана Арена се насладиха на великолепните им изпълнения. Само късата скамейка и породената от това умора им попречиха до последно да бъдат равностойни на варненци. Въпреки загубата отборът ни бе изпратен със заслужени овации от своите привърженици, доказателство за проявения характер и непримиримост.
Първият кош мача бе отбелязан след зрелищно взаимодействие между К.Коешинов и М.Хорозов. Последния реализира от въздуха след пас "але-уп". След 4-0 последваха пет безответни точки за гостите. Двубоя се завърза като ямболци водеха непрекъснато в резултата с 1-2 точки. Последните минути на първата четвърт бяха най-силните за "Ямбол". През тях баскетболистите ни върнаха времето назад, когато се наслаждавахме на знаменити победи. Гостите бяха напълно объркани и само последния сигнал за край на частта ги изведе от тежката ситуация. През втория период от мача Черно море ИГ излезе мобилизиран да заличи бързо голямата разлика в резултата и успяха да го сторят след петнадесетина минути игра. Все пак полувремето дойде при четириточкова преднина за ямболци - 49-45. През първите двадесет минути се отличиха Д.Хорозов (21 т.) и С.Говедаров (17 т.), а при опонентите ни точковият принос бе разпределен равномерно между няколко баскетболисти.
Ясно бе, че третият период ще бъде много важен в тази среща. Щяхме ли да запазим преднината си или "моряците" ще наложат своите безспорни качества? За наше съжаление се получи второто благодарение най-вече на лидерите на гостите С.Топчов ( 23 т., 9 б.) и Д.Иванов ( брат му Калоян не взе участие в мача поради контузия). Техните усилия се материализираха в преднина от 4 точки в края на четвъртината. На всички в залата им се искаше "Ямбол" да устиска в последните десет минути. Силите ни обаче бяха на изчерпване, а трите "тройки" на П.Алексиев ( 13 т.) дойдоха твърде на време и прекършиха последните ни усилия.
MVP на мача стана Д.Иванов с EFF +30 ( 23 т., 10/12 от игра, 9 б. 4 ас.).
За "Ямбол" най-полезен с играта си бе Н.Тмушич EFF +25 ( 19 т., 9/12 за 2 точки, 9 б., 2 отнети топки).
В отборните показатели прави впечатление, че победителите са направели 16 опита за стрелба от игра повече от нас - 70 срещу 54 при почти равен % успеваемост 56 на 54. Този показател в полза на варненци е допринесъл най-вече за тяхната победа. Това се дължи на 13 отнети топки от тях срещу само 5 за "Ямбол". Превъзходство имат и в борбата за отскочили топки - 33-29 и в асистенциите 19-14.