ЯМБОЛ ВЗЕ НЕОЧАКВАНА ПОБЕДА

СПАРТАК 98, ЯМБОЛ 105
2 ноември 2005, Плевен
статистика

"Ямбол" спечели трети мач в шампионата, втори подред и първи като гост. Надигран бе един отбор с претенции и кандидат за медали - Спартак (Плевен). Ние играем традиционно трудно в зала "Балканстрой", а през миналогодишния сезон не успяхме да победим нито веднъж от петте си гостувания в Плевен. В сряда обаче обновения ни отбор поднесе много приятна изненада на своите многобройни привърженици след като надигра след продължение Спартак.
Треньорът ни Ив.Чолаков започна този мач с М.Хорозов на мястото на А.Радев и това се оказа изключително полезен ход. Младежкият национал изигра най-силният си мач откакто е при нас. Той направи и първият си "дабъл-дабълс" (19 т./14 борби). Дванадесетте му борби в защита са и най-добро постижение не само за него, но и за целия ни отбор за този сезон. Именно в борбата под кошовете беше нашето най-голямо превъзходство в този мач. Срещу 27-те борби за съперника нашите овладяха цели 15 повече (42). Освен М.Хорозов в този показател се отличи и Н.Тмушич (11 борби). Вече в пети пореден мач от редовния сезон сръбският ни център овладява повече от десет борби под коша. Той реализира и третият си "дабъл-дабълс" (19 т./11 борби). По принцип овладените под двата коша топки показва желанието на един отбор за победа. В този двубой, явно бе спечелен от сърцатата ни игра и по-голямото желание за победа. Това пролича и от единадесет точкови пасив, който нашите момчета успяха да стопят и от своя страна в края на мача да поведат с десет. Показател за проявения характер е четвъртата част, в която от резултат 62-73 за домакините доведохме мача до продължение - 89-89. Именно в тази част в най-пълна степен блесна таланта на Д.Хорозов отбелязал 12 точки и общо 22 за второто полувреме. След като споменахме Митко трябва да отбележим, че със своите 36 точки той подобри върховото си постижение от 28 октомври 2000 г. от 34 т. За разлика от миналия в историята рекорд постигнат от 8 "тройки", сегашният му точков актив са дължи най-вече на 12-те му успешни опита при стрелбата за две точки - също рекордни в неговата професионална кариера. Само още едно положително действие го лиши и да подобри рекорда си по ефективност от +32.
Освен на отличната ни борба под ринговете победата се дължи и на добрата ни стрелба от игра - 58,3 % (35/60) срещу 46,6 % (34/73) за домакините.
В редиците на плевенчани добър мач направи техния лидер Х.Димитров ( 26 т., 6 б., 7 аст.). Добре му партнира центъра Б.Тотев (23 т., 6 б.). Най-добрият реализатор за изминалия сезон И.Станков въпреки 17-те си точки не беше толкова полезен за отбора си. Той успя само в един от 11-те си опита от "тройката". Слаб мач и за плеймейкъра на Спартак Ал.Дяковски. Той престоя на терена през всичките 45 минути но ефективността му е отрицателна! -3 и фактически с играта си е пречил на отбора си. Най-добрият шести за плевенчани - М.Костадинов само за 13 минути игра извърши 5 лични нарушение и не можа с нищо да помогне на своите.
Тази победа ще донесе увереност и самочувствие на нашите баскетболисти и сме убеден, че от тук на татък те ще ни радват с качествена игра.
На базата на ефективността на всеки баскетболист в даден мач ще даваме персонална оценка по шестобалната система.

"Ямбол" - Н.Тмушич - 5,5; Д.Хорозов - 6; М.Хорозов - 5,5; С.Говедаров - 4; Д.Коешинов - 3,5; А.Радев - 3; С.Чолаков, И.Марчев - не достатъчно игрово време

"Спартак" - Б.Тотев - 5,5; И.Станков - 4; М.Костадинов - 3,5; А.Дяковски - 2; Х.Димитров - 6; Т.Тодоров - 4; други - не достатъчно игрово време.