@

ПЪРВА ПОБЕДА

ЯМБОЛ 76, БАЛКАН 73
19 откомври 2005, Ямбол

Отборът на Ямбол взе първата си победа в шампионата, след като надигра "Балкан" - Ботевград в първия с домакински мач за сезона.
Въпреки очакванията, победата ни не дойде лесно. Мача започна добре за нашите момчета. Във вихрено темпо успяхме да поведем с 15-4, след което треньора на гостите М.Ралчев взе прекъсване. Той замени крилото си П.Петров с плеймейкъра В.Тодоров (13 т., 3 асист.). Опитният му играч се включи много добре. След като се разигра и П.Нойков, а баскетболистите на "Ямбол" се по отпуснаха, чувствителната ни преднина намаля драстично и в началото на втората част падна до 4 т. (26-22). В нашите редици само Д.Коешинов и Д.Хорозов (18 т., 5 борби) бяха на висота в тези игрови минути. "Балкан" взе убедително тази четвърт и преднината ни на полувремето бе една точка (37-36). За гостите П.Нойков завърши първите двадесет минути с 13 т. Бившият играч на Ямболгаз бе най-резултатният играч в мач след като отбеляза 24 точки, но в същото време направи и 11 грешки - две от тях след като извърши фал в нападение. Друг бивш наш играч - Д.Димитров (11 т., 5 б, 5 ас., 5 отнети топки ) направи типични за него отигравания и ни върна във времето, когато носеше шампионският екип на Ямболгаз.
За "Ямбол" Н.Тмушич направи поредната си добра игра. Той е и единствения играч в мача направил "дабъл-дабълс" ( 15 т., 11 борби). Д.Хорозов се изяви като лидер и в критични моменти пое отговорността да завърши атаките ни. Д.Коешинов бе на познатата ни от години форма и направи първия си сполучлив мач за "Ямбол". Той е и MVP на двубоя с EFF + 17,00. Двама баскетболисти от гостите П.Нойков и Д.Димитров имат по висока ефективност от него, съответно +24 и +20, но принцип е най-добрият от отбора победител да получи това звание.
Треньорът ни Ив.Чолаков изхаби много нерви през целия мач след като възпитаниците му направиха цели 27 грешки. Особено напрегнати бяха последните две минути след като ботевградчани намалиха отново набъбналата разлика в резултата само до една точка - 72-71. Д.Коешинов отбеляза решителна "тройка", а по изнервилият се от петото си лично нарушение П.Нойков си изпроси и "техническо" след като бе вече вън от игра. М.Хорозов не успя да отбележи два пъти от линията, но и гостите не можаха да се възползват от пропуска му. Така се оформи и крайният резултат 76-73. Разликата за някои може да се стори твърде малка, но тимът на "Балкан" е съставен от класни и много опитни баскетболисти. Трябва да отбележим и отсъствието в редиците на гостите на бившия играч на Лукойл Академик и Левски Ц.Начев (болки в ахилеса), който безспорно вдига класата на отбора.
За "Ямбол" към вече сменатите с добрите си изяви Д.Хорозов, Н.Тмушич и Д.Коешинов, трябва да добавим и името на А.Радев, изиграл много силни първи две части.
В отборните показатели превъзходството ни е очевидно в борбите по коша - 33-25. Стреляли сме от игра по-добре от гостите - 53 % (32/60) срещу 50 % (28/56). Тяхно обаче е превъзходството в отнетите топки - 13-10 и в асистенциите - 13-10.