ДО ТУК .......

СПАРТАК 86, ЯМБОЛГАЗ 72
18 май 2005, Плевен
статистика

В трети решителен четвъртфинален плейофен мач Ямболгаз загуби от Спартак в Плевен и приключи участието си в 63-я Държавен шампионат на България по баскетбол. Отборът ни зае 5-то място в класирането, като по този начин се изкачи с две места по-напред в сравнение с миналогодишното първенство.

В един мач лишен от зрелище, но изпъстрен с драматизъм нашите момчета се държаха достойно и имаха реални шансове да вземат плейофната серия.

Домакините от Плевен не играха на обичайното си добро ниво. Дори техните лидери Х.Димитров (26 т., 8 б.) и И.Станков (17 т., 6 б.) бяха колебливи в началото. Това ни даде възможност да бъдем напълно равностойни на 4-те в редовния сезон. За съжаление не използвахме по най-добрия начин колебанията на плевенчани и това не ни даде възможност да води ме играта и резултата.

След напълно равностойна първа част завършила 21-18 последваха също така оспорвани втори десет минути. Капитанът ни Д.Хорозов (20 т.) направи силно първо полувреме като успя във всичките си пет опита за стрелба. Всички седем играчи на Ямболгаз влезли в игра през първите две части, с изключение на Я.Русев успяха да отбележат точки, но за съжаление нашите лидери Н.Балев (16 т.) и П.Нойков (12 т.) не бяха на ниво и нямаха съществен принос. Въпреки това мача бе равностоен дължащо се и на слабите изяви на баскетболистите на Спартак. Със сирената за край на първото полувреме национала Х.Димитров отбеляза кош от девет метра и това позволи на съперника ни да се оттегли с прилична разлика в резултата от седем точки, която на фона на показаното от отборите бе твърде голяма.

Второто полувреме започна отлично за Ямболгаз. П.Нойков поведе съотборниците. Успяхме да отбележим седем безответни точки и да изравним резултата. Силната ни игра продължи и в средата на третата четвъртина успяхме да поведем с 49-48. Това беше преломния момент в мач и всички в нашия лагер осъзнаваха това. За огромно съжаление не се възползвахме от ситуацията и позволихме на домакините да се съвземат от шока. Бившият играч на Ямболгаз-92 И.Коцев влезе в игра и ни отбеляза решителни две “тройки”. Х.Димитров включи на скорост и с няколко ефективни пробива към коша ни отбеляза лесни точки. Загубихме борбата под нашия кош и закономерно позволихме стопената точкова разлика да се възобнови.

След като птичето на късмета отлетя изиграхме не убедително последната най-важна за нас част и загубихме мач, който реално можехме да спечелим.

Най-добър в мач бе Х.Димитров с коеф. +29. За Ямболгаз единствено Д.Хорозов игра на ниво, но в решителните минути когато трябваше да се “кове” победата нямаше никой, който да прояви характер.

В отборните статистически показатели отново допуснахме да ни овладеят борбата под кошовете 24-34 за Спартак. Опонентите ни значително ни превъзхождат и в успеваемостта в стрелбата от игра 55,7 % (34/61) срещу 49,0 % (25/15).