ЕДНА НА ЕДНА ПОБЕДИ. КОЙ КОГО.........?

ЯМБОЛГАЗ 89, СПАРТАК 81
16 април 2005, Ямбол
статистика

Ямболгаз успя да победи трудно гостуващият отбор на Спартак Плевен във втори мач от четвъртфиналната плейофна серия и изравни резултата на 1-1. Спази се традицията в срещите между двата тима всеки от тях да си взима домакинските мачове. Това бе шестият двубой между 4-я и 5-я в редовния сезон, като победите са поделени - по три.

Ямболските момчета започнаха много уверено мача и успяха да поведат с 8-0. С.Говедаров (17 т., 8 б.) изигра в свой стил, традиционно силно първите десет минути. Подпомаган от Н.Балев (21 т.) и П.Нойков ( “дабъл-дабълс” 15 т./10 б.) отборът ни успяваше да задържи гостите на прилична дистанция. Силно за тях през първото полувреме игра Х.Димитров, който успя да отбележи 16 от 20-те си точки. Благодарение най-вече на него Спартак съкрати преднината ни до три точки в 9-та мин. Кош на Н.Балев в самия край на първите десет минути доведе до 23-18.

През втората четвърт за Спартак се разигра И.Станков (22 т.) и това веднага се почувства. След като ни вкара две “тройки” и след като Х.Димитров не спираше да бележи преднината ни в резултата бе заличена. Между 13-та и 15-та минута на мача гостите ни отбелязаха 9 поредни точки и резултата стана 27-25 в тяхна полза. На момчетата в ямболския тим никак не им вървеше в стрелбата след като успяха само в 5 от 17-те си опита от игра. Отново изиграхме трагична част, в която реализирахме едва 10 точки срещу 24 за съперника. Това доведе до девет точкова преднина за Спартак на полувремето – 33-42

През второто полувреме обаче излезе един преобразен Ямболгаз. За двадесет минути вкарахме 56 точки в коша на съперника, което е изравнено най-добро постижение в плейофите за второто полувреме за нашия отбор. Интересното е, че същият точков актив сме го постигнали на 19 април 2001 г. отново в Ямбол и пак срещу Спартак Плевен в четвъртфинален плейофен мач. Явно срещу плевенчани ни върви да правим подобни постижения, защото рекордът ни в редовният сезон за най-много отбелязани точки през второто полувреме - 59 е също срещи този наш опонент.

MVP на мача за първи път от както играе за Ямболгаз е Д.Дестанович. Той направи чудесно включване от пейката, след като замени неубедителният в последно време с изявите си Д.Хорозов. Сърбинът отбеляза 20 т., като не успя само веднъж в опитите си да отбележи кош (7/8 от полето и 4/4 от линията). Също така “сграбчи” 6 борби, а коеф. му на ефективност е +28. Младият ни баскетболист Я.Русев изигра своя юбилеен мач No 50 с екипа на Ямболгаз по един перфектен за възможностите си начин. Той хладнокръвно мушна “тройка”,от която тръгна обрата в мача, а в края без да трепне реализира и двата си опита от линията.

За Спартак поредният си силен мач изигра национала Х.Димитров. Коеф. +27, “дабъл-дабълс” - 20 т., 14 б. и 7 асист. След дълго отсъствие поради контузия в рамото много добър мач изигра и бившият играч на Ямболгаз П.Петров – “дабъл-дабълс” (15 т./12 б.). Кошовете в Диана Арена обаче явно не са по вкуса на И.Станков след като той успя само в 7 от 22-та си опита за стрелба от игра.

В отборните статистически показатели отбелязваме относително равенство в стрелбата 45,6 % (31/68) за Ямболгаз срещу 42,6 % ( 29/68) за Спартак. Загубата на гостите се дължи преди всичко на десетте им грешки в повече – 18-8, които не можаха да бъдат компенсирани от превъзходството им под коша – 45-33 борби. Осемте отборни грешки в този мач са най-малко допуснатите от нашите в последните 31 плейофни мач изиграни от отборът ни. На 28 април 2001 г. в първият полуфинален двубой срещу ММ биър Ч.море (95-91) сме имали само 6 отборни грешки.