@

ДА ИДВА СЛЕДВАЩИЯТ - СПАРТАК

БЕРОЕ 69, ЯМБОЛГАЗ 106
11 май 2005, Ямбол

Ямболгаз преодоля първият си съперник в плейофите на Държавното ни първенство - отборът на Берое, след като успя да го надиграе с лекота и във втория мач от осминафиналната серия. Този път домакините от Ст.Загора успяха да бъдат равностойни на нашия отбор само през първата четвъртина на двубоя благодарение най-вече на единственият си по-класен състезател Л.Спасов реализирал 11 от 14-те си точки именно в този период.

Срещата започна напълно равностойно. На добрите индивидуални изяви на Л.Спасов (14 т., 6 ас.), нашите отговаряха с колективни действия, като заплахата на коша идваше и от петимата ни стартиращи баскетболисти. Проведохме три бързи атаки, а Н.Балев и П.Нойков си взаимодействаха гросмайсторски. Започналият мач на мястото на контузения Е.Стаменов плеймейкър К.Попов игра добре през всичките 30 минути, през които престоя на терена и реализира 10 точки – негови рекордни за сезона. Неприятностите за Ямболгаз настъпиха, когато още в средата на първата част Н.Балев (15 т., 7 б., 4 ас.) натрупа 3 лични нарушения и трябваше да седне на пейката. Домакините заиграха силно и много агресивно. Те успяха да изравнят резултата в 9 минута – 22-22 благодарение на поредица успешно реализирани нак.удари, а края на частта завърши и с тяхна преднина – 26-22. Нещата бързо си дойдоха на мястото още в началото на втората част. Ямболгаз поведе с 27-26 и от този момент до края на мача нашите момчета бяха пълни властелини на терена. Тон за това даде П.Нойков, който точно в тези критични моменти пое отговорността и отбеляза 13 точки само през вторите десет минути на срещата. А.Паунович също имаше силен период, но и той натежа с фалове, което го принуди да бъде по-пасивен. Берое отбеляза само 8 точки срещу 29 за Ямболгаз и почивката дойде при 51-34 в наша полза. На всички в залата бе ясно, че до трети мач в тази плейофна серия няма да се стигне.

Напълно разкрепостени и с добро самочувствие ямболските баскетболисти изиграха второто полувреме. Отличната ни игра в защита напълно отчая домакините. Това доведе до провеждането на доста бързи атаки. Стрелбата ни за 2 точки бе направо феноменална след като успяхме в 38 от 52 –та си опита или 73,1 %. Накрая остана време и за изпълнения за публиката. Д.Хорозов (15 т.) на три пъти “заби” над главите на слисаните си защитници, а коша в твърде мизерната и неугледна зала в Ст.Загора сигурно още се люлее след гръмотевичният му “забив” след пас “алей-уп” на Н.Балев. Поредно добро включване на С.Чолаков, реализирал рекордни в кариерата му при мъжете 7 точки. Той успя да вкара и първата си “тройка”. За съжаление непрекъснато прогресиращият ни млад баскетболист С.Иванов се контузи тежко в глезена и ще пропусне оставащите ни плейофни мача.

Както и в първият мач от серията в MVP се превърна П.Нойков с коеф. +25. Статистическите му показатели са 23 т., 4 б. и 8/11 от игра.

За Берое класа показа единствено Л.Спасов с коеф. +14.

Убедителните ни победи в тази серия може би се дължат и на това, че Берое е отборът с най-ниско класиране в редовния сезон – 12-то място, с който Ямболгаз се е срещал в плейофите от както те бяха въведени в нашия шампионат.