@

ЗАСТИГНАТИ ОТ ДАЛЕКОБОЙНА МОЩ

СПАРТАК 94, ЯМБОЛГАЗ 78
6 май 2005, Плевен

В последният кръг на редовния сезон Ямболгаз загуби гостуването си в Плевен и с 12 победи и 16 загуби остана на 5-то място преди плейофите в Държавното ни първенство.

Мачът ни срещу Спартак Пл. започна отлично за нас. С кош на П.Нойков (13 т.) и пет последователни точки на Е.Стаменов поведохме с 7-2. В тези първи минути силното оръжие на плевенчани – стрелбата от разстояние не задейства, като И.Станков ( 24 т.) пропусна на два пъти от “тройката”. Ямболгаз се възползва от това и чрез индивидуален пробив на С.Говедаров (14 т.) и успешно проведена бърза атака завършена от Н.Балев (15 т., 7 б.) поддържаше преднината си от 5 т. – 11-6. Нашите обаче не се справиха с борбата под кошовете и в тези минути позволиха да им вземат две топки в защита. След 4 мин. игра резултата бе изравнен 11-11 благодарение най-вече на активността на Х.Димитров, направил “дабъл-дабълс” в този мач. Последваха две успешни нападения за ямболии след като Н.Балев отбеляза кош и отсъдения след него нак.удар, а капитанът ни Д.Хорозов завърши ефектно с лява ръка индивидуален пробив – 16-11 за нас. В следващите минути до края на частта заработи точната ръка на И.Станков, който отбеляза 8 последователни точки за домакините, шест от “тройката” . Това позволи на плевенчани да дръпнат с две точки, но отлични изяви на Н.Балев в две последователни атаки отново ни откъсна напред – 21-18. А.Дяковски (10 т.) отговори на предизвикателството с “тройка”. Последната минута от първия период бе за С.Говедаров. След неговите успешни изяви в нападение Ямболгаз изоставаше само с една точка след края на тази четвъртина.

Вторите десет мин. също бяха много напрегнати и равностойни. През тях играчите на Спартак отбелязаха цели пет пъти от “тройката”. В нашият отбор изпъкна силното включване от пейката на А.Паунович, който успя само за три минути да отбележе всичките си 11 т. в срещата. С помощта на неговите добри изяви Ямболгаз поведе в 16 мин. с 43-38. След това обаче дойде ред на далекобойната мощ на плевенчани и след четири “тройки” на четирима различни баскетболисти, те доведоха до обрат развитието на мача. След разменени кошове в края на полувремето двата отбора се оттеглиха за почивка при резултат 55-53 за домакините.

Второто полувреме Ямболгаз започна без разочаровалият Д.Хорозов и със силно играещият до този момент А.Паунович на мястото на Н.Балев. Плевенският треньор Ц.Антов пък започна с М.Костадинов (11 т.) и това се оказа силен негов ход. Крилото на домакините бе в основата на бързо покачващата се разлика в резултата. Две негови последователни “тройки” като че ли пречупиха нашите и те за цялата трета част изпаднаха в необяснима дупка и успяха само в два от опитите си от игра и отбелязаха само 8 точки за десет минути. От неубедителното ни представяне се възползваха опитните баскетболисти на Спартак и крепеното с огромни усилия равенство в резултата отиде на вятъра след като домакините поведоха с 19 точки преди последната част на двубоя. За всички бе ясно, че губим този мач след като за пореден път допускаме срив в един от периодите. Ив.Чолаков пусна в игра К.Попов и сина си С.Чолаков, като последния игра много “намахано” за годините си и се представи по-добре от някои от по-опитните си съотборници.

За MVP на мача бе обявен Х.Димитров с коеф. +27 получен от 22 т., 13 б., 2 ас., 2 отнети топки и 1 чадър.

За Ямболгаз “най-полезен играч” с изявите си в мача е Н.Балев с коеф. +17.

Победителите ни превъзхождат чувствително в борбата под кошовете с 36 борби (14 в нап.) срещу 25. Успеваемостта им за 3 точки е впечатляваща 14-27 51,9 %.