@

3 МАЙ - ДЕНЯТ НА МАЙСТОРА

ЯМБОЛГАЗ 101, Р.СПОРТИСТ 85
3 май 2005, Ямбол

Ямболгаз надигра категорично гостуващият отбор на Р.спортист в мач, с който трябваше да подпечати петото си място в редовния сезон.

Само първите минути на двубоя бяха равностойни. През тях водачеството в резултата се смени четири пъти, като нито един от опонентите не можа да се откъсне с повече от три точки в резултата. В оставащите минути до края на частта домакините показаха обичайната за мачовете си на Диана Арена игра и водени от перфектният в този мач Е.Стаменов направиха две серии по девет безответни точки. Освен плеймейкърътни много силни десет минути направи и С.Говедаров (17 т., 8 б.) със своите атрактивни пробиви към противниковия кош. За Р.спортист на ниво бе играта на И.Нанев (8 т. 12 б.). Добро включване от пейката направи и А.Саралийски (10 т.). Краят на периода дойде при тринадесет точков аванс за Ямболгаз 33-20.

И в началото на вторите десет минути домакините бяха по-добрият отбор на терена и успяха да доведат преднината си до 18 точки (44-26) в 14 мин. на мача. Ст.треньорът ни Ив.Чолаков реши да даде почивка на Е.Стаменов и Н.Балев (19 т.). С тяхното излизане веднага се почувства спад в нашата игра и благодарение най-вече на И.Николов ( 13 т.) и Б.Боев ( 23 т. ) гостите намалиха преднината на Ямболгаз до 4 т. минута преди края на полувремето, което завърши при резултат 52-46.

В решителните първи минути на третата четвъртина, през които евентуално можеше да се стигне до пълен обрат момчетата на ямболският отбор се представиха на висота. Е.Стаменов беше вездесъщ и отбеляза 10 от 21-те си точки в мача именно през този период и заедно с мощната подкрепа Н.Балев и П.Нойков (12 т.) доведохме разликата в резултата до 21 т. – най-голямата в мача. Добри думи заслужава и С.Иванов, който успя да овладее 5 борби в нападение – рекордни за него в кариерата му за Ямболгаз. Гостите нямаха никакви съпротивителни сили и само доброто включване от пейката на М.Маринов ( 6 т.) в края на частта е нещото за отбелязване в тяхната игра.

Мача предстоеше да се доиграе през последната четвъртина и затова в игра влязоха и баскетболистите в нашият отбор с по-малко игрови минути през сезона. От тях впечатли Д.Дестанович, които “сграпчи” 6 борби – рекордни в 12-те му мача за Ямболгаз. Р.спортист успя да намали отчайващият за тях резултат до 13 т. – 93-80 благодарение на разигралият се Б.Боев, който реализира и деветте си нак.удара в мача. Двама играчи пък от отбора победител имаха изключителен ден в стрелбата. Н.Балев успя във всичките си 8 опита от игра – 7/7 за 2 т. , а Е.Стаменов пропусна само един от 13-те си хвърляния към коша – 7/7 за 2 т. и 4/4 от линията.

Безспорният MVP в мача се казва Е.Стаменов. Коеф. му е +31 постигнат от 21 т., 4 б., 5 ас, 2 отн.топки и 1 чадър 8/9 89 % от игра.

За гостите на-полезен за отбора си бе Б.Боев +16.

В отборните статистически показатели превъзходството на победителите е огромно в борбата под кошовете – 45-30, в асистенциите 20-6 и в % успеваемост в стрелбата 52,9 срещу 41,1.