ПРОНИЗАНИ ОТ ФАТАЛЕН ИЗСТРЕЛ

СПАРТАК ЕВРОИНС 89, ЯМБОЛГАЗ 80
27 април 2005, София
статистика

Кош 2 секунди преди края на редовните 40 минути на “запасния” С.Цанов лиши Ямболгаз да се пребори за 4-то място в Държавното ни първенство. Дълбоката резерва на Спартак Евроинс стреля успешно от шест метра и изравни резултата 77-77. Допълнителните пет минути бяха за домакините и те спечелиха мач, който минута и половина преди края безрезервно губиха.

Мачът започна с леко предимство на домакините. Те поведоха с 8-2, но след успешно проведени две бързи атаки завършени от Е.Стаменов (13 т., 5 б., 5 ас.) и Д.Хорозов (18 т., 6 б.) след асистенции на П.Нойков и кошове на Н.Балев (“дабъл-дабълс” 17 т., 10 б.). Ямболгаз успя да поведе за първи път в 4-та минута. Силно в тези минути заигра С.Говедаров. Въпреки, че отбеляза едва 3 точки в мача, той направи 6 асистенции - изравнено негово постижение за сезона и рекордни за него през сезона 5 отнети топки.
Нашите продължиха в отлично темпо и благодарение най-вече на Д.Хорозов и П.Нойков дръпнахме с пет точки 17-12. За съжаление наши фрапантни грешни бяха бързо наказани от И.Равуцов (11 т., 4 ас., 5 отнети топки) и сърбина Б.Билбия ( 19 т., 5 б.) В края на частта с “тройка” се отчети и Б.Миленков (16 т.) и така само за две минути между 8-та и 10-та Спартак Евроинс отбеляза десет безответни точки и поведе с 22-17. Така завърши и първият период.

Втората четвъртина започна с кош на нашият капитан. Софиянци обаче затегнаха защитата и И.Равуцов два пъти “открадна” топката от Е.Стаменов. Опитният ни плеймейкър се реваншира с “тройка”, но Б.Миленков от домакините я върна още в следващата атака. В игра за Ямболгаз влезе С.Иванов (11 т.), който имаше много силни изяви с средата на частта. Тогава той отбеляза 7 поредни точки и с изявите си намали разликата в резултата до 37-31 след като тя бе достигнала 11 точки. На игрището за Спартак Евроинс се появи и ветеранът Д.Димитров, който заедно с проспириращият младок Б.Миленков (4 “тройки” от пет) доведоха преднината до 45-33 на полувремето.

Ямболският отбор започна второто полувреме вихрено. П.Нойков (15 т., 5 б.) реализира “тройка” последвана от още две през третия период. Радващо бе отличната защита, която демонстрирах ме. Това ни позволи само за 2,30 минути да доведем резултата до 43-45, а след кош на Е.Стаменов “от краче” и да изравним. Нашите продължиха в същият дух и не позволиха на съперника да отбележи кош цели пет минути, през които резултатът бе 15-0. Два лесни коша обаче събудиха играчите на Спартак Евроинс и направиха резултата 50-49 за Ямболгаз. Вдъхновената ни игра през третата четвърт на мача доведе до това, че “полицаите” ни отбелязаха едва 6 точки за десет минути, което е и рекордно ниска резултатност от наш опонент през последните пет сезона за една част. Това ни позволи да влезем в последния период с предимство от две точки – 53-51. Той започна с три отборни нарушения за нас само за 30 секунди. Силно начало на частта за Н.Балев реализирал първите 6 точки за Ямболгаз. Домакините отвърнаха с два бързи пробива за 56-55. След отличните изяви за нашият център, дойдоха добрите минути за Д.Хорозов, П.Нойков отбеляза четвъртата с “тройка”. 5 мин. преди края водехме с 68-61. Славният ветеран на Спартак Евроинс Д.Димитров поведе своите с девет поредни негови точки. “Тройка” на Б.Миленков намали преднината на Ямболгаз до две точки 73-71. Домакините започнаха да правят тактически фалове, но С.Иванов и Е.Стаменов реализираха нак.удари. Голямата драма настъпи, когато Е.Стаменов не успя да вкара два пъти от линията. В последната атака в герой за победителите се превърна С.Цанов, който с точният си изстрел изравни и доведе мача до продължение. Още в първите негови секунди крайно неубедителните рефери на мача отсъдиха 5-то нарушение на Н.Балев. Минута по-късно от игра излязоха и П.Нойков и Е.Стаменов поради същата причина и всичко бе решено.

В отборните показатели Ямболгаз превъзхожда опонента си в борбата под кошовете – 36-33 и в асистенциите- 23-21. Победителите са “извадели” по-добра успеваемост в стрелбата от игра 52,4 % срещу 47,5 %. Имат повече отнети топки – 17-13 и по-малко грешки – 17-22.

С тази загуба за наше съжаление отборът ни се лишава на практика от възможността да се пребори за 4-то място в редовния сезон, даващо му по-добри възможности в плейофите.

MVP в мача е Д.Димитров с коеф. +23. За 23 мин. той реализира 17 точки. “Сграбчи” 4 борби, добави още 5 асистенции и 3 отнети топки.

За Ямболгаз най-полезен в срещата бе Н.Балев с коеф. +22.