ИЗГУБЕНИ НАДЕЖДИ

ЯМБОЛГАЗ 78, ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 97
23 април 2005, Ямбол
статистика

В разочароващ за ямболските привърженици мач Ямболгаз загуби от шампионите на страната Лукойл Академик с 78-97. Ямболският отбор не приличаше на себе си и попари надеждите на зрителите на Диана Арена за победа срещу осиротелия без своя лидер Т.Стойков отбор на петролната компания.

Двубоят започна равностойно . Гостите поведоха с 8-4, но нашите бързо изравниха. След два успешно изпълнени нак.удара от Н.Балев ( 9 т., 4 б., 3 ас.), пет минути след началото Ямболгаз поведе за първи път в мача 12-11. Минута преди края на първата част водехме в резултата с 2 точки – най-голямата разлика за нас в мача, но опитните играчи на Лукойл Академик се възползваха от наивни наши грешки и отбелязаха набързо 6 безответни точки, като доведоха преднината си в края на четвъртината до 22-18. 14-т от тези 22 точки за шампионите бяха дело на възвръщащия самочувствието си Г.Давидов. Той бе и най-резултатният баскетболист в мач с 20 т. реализирани само за 17 минути. В редиците на Ямболгаз С.Говедаров ( 8 т.) и П.Нойков (11 т.) подържаха интригата през тези минути.

През втората част “студентите” заиграха по шампионски и както през изигралите се три мача между двата съперника през сезона именно през тях те си осигуриха много комфортна преднина. На почивката тя бе 17 т. благодарение най-вече на братя Джоунс реализирали общо през този период 17 т. Ч.Джоунс отбеляза две “тройки” и заби атрактивно в коша след асистенция на брат си Л.Джоунс (15 т., 5 б., 5 ас.). Малко преди това същото упражнение направиха играчите на Ямболгаз Н.Балев и Д.Хорозов. Капитанът ни бе най-активен през тази четвъртина като отбеляза 10 от 14-те си точки.

Всички в залата очакваха, че през второто полувреме момчетата в нашият отбор ще разкрият пълният си потенциал, но това не се случи. Лукойл Академик методично трупаше преднина. Разликата в резултата достигна в края на периода до 30 точки – най-голямата преднина на “студентите” в мача. На всички бе яно, че мача предстои да се доиграе. И двамата треньори пуснаха играчи с по-малко игрово време през сезона. На фона на слабото представяне на водещите играчи в Ямболгаз се забеляза израстването на А.Пунович, който реализира 14 точки – негов рекорд през сезона. С.Чолаков пък отне 4 топки- рекордни в неговата кариера при мъжете.

MVP на мача е Ч.Джоунс с ефект. +25, 18 т., 6 б. и 4 “тройки”, 7/8 - 87,5 % в стрелбата от игра.

За Ямболгаз най-полезен играч в мача е Д.Хорозов с ефект. +16.

В отборните показатели изключително превъзходство на Лукойл Академик в борбата за отскочили от ринга топки 40-25. Победителите са направели повече грешки 17-14, но те са компенсирани от отличният % на стрелба 55,1 (38/69) срещу 46,6 (27/58) за Ямболгаз.