ОТ ЛЕСНО, ПО-ЛЕСНО

ЯМБОЛГАЗ 99, ЛЕВСКИ 88
16 април 2005, Ямбол
статистика

Ямболгаз надигра с лекота отбора на Левски и му нанесе седма поредна загуба в първенството. Както и при предишното си гостуване в Ямбол, столичани не впечатлиха с нищо и логично загубиха мача. Нашите момчета срещнаха съпротива само в първите две минути от мача, в които позволиха на гостите да поведат с 4 точки. След това само за минута и половина вкарахме 8 безответни точки – най-голямата поредица в мача. До края на частта разликата в наша полза стана много комфортна, а и играчите на Левски не правиха нищо тя да бъде намалена. Много силно през първите десет минути се представи Д.Хорозов, който отбеляза всичките си 10 точки. Той завърши със “забивка” и две от петте ни бързи атаки през този период. Капитанът ни за пети път в кариерата си за Ямболгаз се отчете и с три асистенции и “лепна” за пети път през сезона два чадъра. И в двата случая потърпевш бе С.Славейков. За гостуващият отбор силно в тези минути се представи единствено Ц.Начев отбелязал 9 от 11 точки. Тежкото крилото на “сините” се отчети и с единствения “дабъл-дабълс” в срещата ( 11 т., 11 борби).

През вторите десет минути от мача картината не се промени. Ямболгаз методично трупаше аванс, като в 19-та минута водехме с 20 точки. Известно отпускане в последната минута на полувремето доведе до 6 поредни точки за Левски. Въпреки това преднината на ямболският отбор остана чувствителна – цели 14 точки на почивката. За отбелязване е доброто включване на Д.Дестанович (12 т.). Той само в една атака за Ямболгаз успя да овладее три борби в нападение. Добави и три асистенции. По този статистически показател превъзходството ни пред Левски е смазващо – 31-13. Освен традиционно силният в този елемент Е.Стаменов ( 8 ас.), 6 асистенции добави и С.Говедаров (11 т.). Това е изравнено най-добро постижение за него през сезона.

Домакините не подцениха мача и въпреки чувствителната си преднина започнаха второто полувреме пределно концентрирани. През първите 4-ри минути на третата част отбелязахме 16 срещу 6 точки за противника. По този начин преднината ни достигна 24 точки. Това даде възможност в игра да влязат баскетболист и с по-малко игрови минути през сезона. Добре се представи С.Чолаков, който отбеляза 6 точки (най-много в един мач при мъжете) за 15 мин., също рекордни за него. Младокът овладя и 3 борби в нападение – най-добро постижение за него откакто играе за Ямболгаз. С.Иванов въпреки, че не достигна точковия си рекорд се представи силно в защита и отне 4 топки – най-много за него през сезона.

Ямболгаз изигра последната част от мача без нито един от стартовата си петица и това позволи на гостите да вземат четвъртината с 29-14. По пози начин те свалиха разликата в резултата до 11 точки в края след като тя бе достигнала до 27 в полза на домакините. Силно за столичани в заключителните минути заиграха младежките национали С. Славейков ( 24 т., 9 борби) и Р.Диков – 8 т. всичките в последната част. За разлика от тях един от лидерите им Л.Хаджисотиров изигра мача много под своите възможности и както при предишното си гостуване на Диана Арена нямаше никакъв принос за отбора си. През тази част левскарите успяха в 13-т от 15-те си опита за две точки. За Ямболгаз в този период се отличи А.Паунович, отбелязал всичките си 8 точки.
MVP на двубоя е Н.Балев, с коеф. на ефект. +24 получен от 23 т., 9 борби, 2 отнети топки, 1 чадър и 1 асист., 61,5 % в стрелбата от игра. Срещу него бяха извършени 8 нарушения. За Левски най-полезен играч в мача бе С.Славейков с ефект. +23.

Интересното е , че загубилият отбор има по-добър % в срелбата 52,2 36/69 срещу 46,8% 37/79 за Ямболгаз, получен предимно в последната четвърт, в която ямболии успяха само в 5 от 18-те си опита от игра. Чувствителната победа на домакините се дължи на голямата разлика в грешките 15-26 за победителите. Съществен е приноса и на състезателите от скамейката – 34 точки.