@

ЗАСЕЧКА В ПЛЕВЕНСКИЯТ СНАЙПЕР

ЯМБОЛГАЗ 81, СПАРТАК 71
16 март 2005, Ямбол

Баскетболистите на Ямболгаз обезвредиха най-силното оръжие на Спартак стрелбата от “тройката” и със задружни усилия надвиха коравия си противник. Плевенчани стреляха трагично от разстояние и успяха в едва 5 от 26-те с опита зад линията от 6,25 м. Лидерът в мъжкото ни първенство по реализирани точки И.Станков (25,6) бе ограничен от нашите до скромните за него 10 т. Той не успя в нито един от шестте си опита от “тройката”. Мача започна с превес на гостите. Те отлично си взаимодействаха под нашия кош, като Х.Димитров (21 т., 4 б., 4 ас.) и П.Петров ни отбелязаха лесни точки. Допуснахме да ни поведат с 8-2, като единственият ни кош бе дело на Д.Хорозов (19 т.), реализиран със зверска забивка. Само за две минути и половина обаче Ямболгаз реализираха 9 безответни точки – най-голямата поредица от последователни точки за нас в мача и поведохме в резултата. След бърз пробив завършен от П.Петров – най-добрият за Спартак в мача (коеф.+20, 16 т.7/9 от игра) и 4 успешно реализирани нак.удара, плевенчани доведоха резултата до 19-12 в своя полза. Домакините бързо реагираха и реализираха пет поредни точки, а финалният резултат за първата четвърт от 17-20 оформи И.Станков.
Втората част започна добре за нас като в 11 мин. от мача чрез С.Иванов поведохме за първи път – 21-20. Младият ни баскетболист за пореден път се включи отлично от пейката и реализира за трети път през сезона и за пети в своята кариера 13 т. Той успя да подобри и личният си рекорд за най-много овладяни борби в един мач – 8. Между 2-та и 5-та минута гостите реализираха 11 поредни точки и поведоха убедително с 32-25. Четири точки на влезлият на мястото на Н.Балев, А.Паунович (7т.) ни доближиха до опонента ни. В последните четири минути от частта двата отбора си отбелязаха само по един кош от игра, а останалите точки бяха от нак.линия. Полувремето дойде при 39-37 за Спартак. Ямболгаз започна вихрено второто полувреме. За четири минути игра резултат бе 13-3, като 8 от тях бяха след успешно завършени бързи атаки. Третите във временното класиране се окопитиха и в края на частта изравниха играта, а разликата в резултата бе сведена от 8 на 3 точки. По всичко изглеждаше, че последните десет минути ще бъдат много нервни. Гостите поведоха в 31 мин. с една точка, но две последователни “тройки” на А.Паунович и П.Нойков (12 т., 7 б.) и атрактивна забивка в коша на Д.Хорозов – негова четвърта в мача, ни дадоха комфортна преднина от седем точки. После се заигра кош за кош. В желанието си да стопят бързо пасива си спартаклии направиха цели 13 опита за стрелба от “тройката”, но успяха само в два от тях чрез И.Коцев (1/7) и Х.Димитров. В последните минути баскетболистите от Плевен започнаха да правят чести нарушения, които изпращаха нашите момчета на линията за изпълнение на нак.удари. Ямболгаз изпълни 16 през четвъртата част. При четири точки за домакините А.Дяковски (10 т.) 15 сек. преди края извърши неспортменски фаул на С.Говедаров. Гардътни отбеляза и двата и мача свърши. Последваха още 4 точки по две на Д.Хорозов и П.Нойков, които оформиха крайният резултат – 81-71. Тези десет точки са и най-голямата разлика за Ямболгаз в мача. В MVP на двубоят се превърна Н.Балев. Коеф. му е +21, а стат.показатели 17 т., 3 б., 4 ас, 2 откр.топки и 1 “чадър”. В отборните показатели се вижда явното превъзходство на победителите в стрелбата от игра – 50,9% (28/55) срещу 39,0% (23/59). Спартак превъзхожда в борбата под коша – 36 (10 в нап.) срещу 27. Ямболгаз има по-добри показатели в отборните асистенции и отнетите топки, съответно 19-11