@

СТАМЕНОВ ИЗДИГА ЯМБОЛГАЗ

Р.СПОРТИСТ 78, ЯМБОЛГАЗ 83
12 март 2005, Самоков

С отлична игра на своят опитен плеймейкър Е.Стаменов Ямболгаз победи не прекъснато проспериращият отбор на Р.спортист. След три поредни победи за първенството и “ Купата” младоците от Самоков се бяха “наточили” да победят и в този шампионатен двубой. Срещу тях обаче излезе тим решен на всичко за да спечели. Водени от фантастичното трио Стаменов – Балев – Нойков имащи зад гърба си общо шест шампионски титли момчетата от Ямбол проявиха характер и макар много трудно взеха важна победа.
Още първите минути подсказваха, че мача ще бъде равностоен и много оспорван. Силно за ямболският отбор в първата част игра Н.Балев (17 т., 7 борби). В нея той успя да реализира 9 точки. Срещу себе си центърът ни имаше достойни опоненти в лицето на И.Нанев (15 т., 8 борби) и Н.Танов (8 т. всички през първото полувреме). Благодарение на пределна мобилизация в нашите редици взехме първата четвърт с 26-21. Вторият период от мача го изиграхме традиционно слабо. Отбелязахме едва 9 т. като домакините успяха да реализират осем безответни точки. Отлично за Р.спортист през целия мач игра техният плеймейкър И.Константинов (15 т., 6 борби, 6 асист. и 4 откр.топки). Радостното за нас бе, че “звездата” на самоковци се разигра едва в последната част, когато реализира всичките си 8 т. След тази трагична втора част се оттеглихме за почивка при две точки за противника – 35-37. В началото на второто полувреме нещата тръгнаха зле за нас. Р.спортист поведе с 10 точки. Опитните ни играчи Е.Стаменов и П.Нойков успяха да ни върнат в играта след като вкараха по две “тройки”. Поредно добро включване на С.Иванов, който се отчертава като “най-добрият шести” в нашите редици. За Самоков силни минути през този период имаше основният им реализатор И.Николов (15 т.). С две точки пасив влязохме в заключителната част. Всичко в тези минути се решаваше от характера и манталитета на играчите. При равен резултат две минути преди края Е.Стаменов вкара зад линията за три точки. Младока С.Иванов ( 13 т. всичките през второто полувреме) прояви самообладание и реализира два много важни изстрела от линията. Р.спортист заигра зонова преса и Б.Боев успя да ни отнеме топката и да забие в коша. В последните секунди С.Иванов отбелязахме последните 2 точки в мача и оформи крайното 83-78.
MVP на мача стана Е.Стаменов. Шампионът с Ямболгаз отбеляза 19 точки – най-много през сезона и овладя 9 борби. Интересното е, че това е и рекордно постижение за него, непостигнато дори и през най-силният му период с фланелката на Ямболгаз. Емо изигра и 15-т си мач за Ямболгаз, в който е прекарал пълни 40 минути на игрището. Коефициентът му на ефективност е +25. Със своите 13 точки С.Иванов за трети път изравни най-доброто си реализаторско постижение. В редиците на домакините най-полезен играч бе И.Константинов с коеф. +26.
В отборните показатели превъзхождаме в борбата с 35-29. Имаме и отличен % от “тройката” – 47,1 (8/17). В този мач, за разлика от друг път сме проявили и хладнокръвие от линията - 79,2 (19-24). Самоковци имат предимство в асистенциите и откр.топки.