ПРОБИХМЕ СТЕНАТА ЕВРОИНС

ЯМБОЛГАЗ 97, СПАРТАК ЕВРОИНС 87
5 март 2005, Ямбол

статистика

Ямболгаз успя да надиграе един от най-неудобните си противници в А-1. След като на два пъти загубихме през сезона от Спартак Евроинс сега по един много убедителен начин победихме отборът на застахователната компания.

Ямболският тим започна мача с превъзходна игра в защита. Поведохме с 8-0 , като гостите отбелязаха първите си точки едва след 4 минути игра. Голяма мотивация и решителност лъхаше от нашите момчета. Е.Стаменов ( 10 т, 4 ас.) поведе отбора. Сам реализира два коша и подаде 3 асист. Силни изяви на Д.Хорозов (24 т., 7 борби) и П.Нойков. Двамата бяха и основните реализатори в тази част от двубоя. Нашите методично трупаха аванс, който достигна в края на първата четвърт 12 т. (28-16). В средата на този период капитанът ни Д.Хорозов “заби” онемяващ чадър на Ат.Радев ( 10 т., 5 борби) и още повече приповдигна настроението на 1100-те зрители на “Диана “ Арена, станали свидетели на гладиаторската вечер. През тези първи 10 минути спартаклии успяха да отбележат само четири коша от игра.

Вторите десет минути бяха по-равностойни, като добро включване от скамейката направи Б.Билбия (15 т.) от гостите. В нашите редици се разигра Н.Балев (20 т., 8 борби). Благодарение на него и на продължаващият да бележи П.Нойков подържахме убедителна преднина. Е.Стаменов отбеляза “тройка” и залата щеше да се срути от предизвиканите емоционални реакции. Емо донесе със себе си и предаде на отбора духа от съвсем близкото минало. На ниво от Евроинс продължаваше да бъде само Д.Коешинов, като другата “звезда” на гостите И.Равуцов ( 8 т., 3 асист.) игра слабо и дори не успя да отбележи точка в този втори период от мача. Първото полувреме завърши 50-34. 16-те точки в наша полза бяха красноречиво доказателство за превъзходството ни.

Въпреки солидният аванс баскетболистите на Ямболгаз започнаха второто полувреме с пределна концентрация. Още в началото на частта домакините доведоха разликата в резултата до 21 точки – най-голямата в мача. Гостите като че ли нямаха воля за обрат. В техните редици в тези минути единствено Б.Билбия – направил един от най-силните си мачове за сезона и Д.Коешинов играеха добре. За Ямболгаз Н.Балев и Д.Хорозов не спираха да бележат.

В заключителната част гостуващият отбор все пак намери сили и се опита да се върне в мача. Те заиграха зонова преса и успяха на три пъти да отнемат топката и да отбележат лесни кошове. Разликата дори падна под десет точки. И.Чолаков реагира и пусна на терена опитният си плеймейкър Е.Стаменов, който стабилизира нещата. За съжаление той бързо направи 5-то си лично нарушение и бе заменен от Я.Русев. На терена бе и друг млад играч на Ямболгаз С.Иванов ( 8 т., 6 борби 3 в нап.). Радващо е , че за трети пореден мач Светлин бе много полезен за отбора. Същите суперлативи могат да се кажат и за Ясен. Тактиката на Г.Младенов в края на двубоя бе да се правят нарушения срещу най-неопитните ни играчи. Те обаче не се поддадоха на напрежението и реализираха по 4 точки от линията. Я.Русев отбеляза и много важна “тройка”, когато гостите от София застрашително намалиха преднината ни. В четвъртата четвърт играта се накъса от многото нарушения. Двата отбора изпълниха само за 10 минути общо 26 удара от линията. За Спартак Евроинс много силно в заключителната част игра Б.Миленков (18 т., 4 тройки), реализирал 12 от всичките си точки и Н.Господинов. Центърът на гостите бе и MVP за отбора си със своите 13 т.,7 борби, 2 асист и коеф. +16.

За “играч на мача” бе обявен П.Нойков. Той бе само на 2 борби разстояние от феноменалното за нашите стандарти постижение “трипъл-дабълс”. Статистическите показатели на нашият лидер са 20 т., 8 борби, 10 асист, 1 “чадър” и 1 откр.топка., коеф. +26. За отбелязване е, че за първи път от 52-ва официални мача насам, MVP на сезона за Ямболгаз не се казва Н.Балев. От тази вечер новият “най-полезен играч” е именно П.Нойков (+17,18).

Отборните показатели показват изключително превъзходство на Ямболгаз в борбата под кошовете - 39 борби ( 13 в нап.) срещу 26. Победителите превъзхождат и в % успеваемост в стрелбата от игра – 55,7 % (34/61) срещу 49,2 % (30/61). В отборните асистенции (23-16) преднината ни също е осезателна. Само повечето допуснати грешки от Ямболгаз - 21 срещу 13 са спасили гостите от разгромна загуба.