@

СВЕТЛИН ОСВЕТЛИ ПОБЕДАТА НИ

ЯМБОЛГАЗ 76, ЧЕРНО МОРЕ ИГ 69
23 февруари 2005, Ямбол

В мач късащ нервите, в който двата отбора направиха общо 52 грешки, Ямболгаз взе важна победа срещу непрекъснато прогресиращия отбор от Варна. Нашите момчета поведоха с 4-0, но последваха седем безответни точки за гостите 4-7. В следващата една минута обаче, домакините от своя страна отбелязаха осем точки без да получат кош и дръпнаха с пет в резултата. От тук до края на частта играта се изравни. Ямболгаз заигра добре в защита и в последните минути успя да се възползва от грешките на Черно море и да проведе четири успешни контраатаки, една от които Д.Хорозов (10 т., 5 борби и 2 чадъра) завърши с ефектна забивка в коша. За гостите в тази първа четвърт отлични изяви имаше младока Д.Иванов, които реализира 6 т. и “сграпчи” 6 борби, три от тях в нападение. Ямболгаз успя да задържи преднината си от първите минути и първото две минутно прекъсване дойде при 23-18 благодарение и на активността на С.Говераров ( 11 т., 5/8 62,5% от игра), който изигра едно много силно първо полувреме, през което реализира всичките си пет опита за стрелба и направи две асистенции. Вторите десет минути бяха за “моряците”. Разигра се С.Топчов, който бе пазен отлично от Н.Балев (18 т., 4 борби, 3 ас.) през първата част, а влезлият на мястото на брат си - К.Иванов отбеляза всичките си 8 т. в тази четвърт. Отлично включване направи А.Паунович от ямболския отбор. Само за три минути той успя да вкара три коша, два от тях след асистенции на Е.Стаменов (9 ас.). Центърът на Ямболгаз “заби” и зверски чадър на устремилия се към коша В.Георгиев. Черно море взе тази част с 23-19 благодарение най-вече на изключително големия брак допуснат от домакините – цели 9 грешки за вторите десет минути от двубоя. Варненци бяха подпомогнати и от това, че основният реализатор в ямболския отбор П.Нойков бързо натрупа лични нарушения и цялата втора част престоя на скамейката. Второто полувреме започна много нервно и така продължи до края. Резултатността бе много ниска, като двата отбора си отбелязаха по 14 точки в третата част. Процентът стрелба от игра за Ямболгаз през третия период от двубоя бе едва 31,6 (6/19), а гостите допуснаха четири непредизвикани грешки. В тези минути треньорите пуснаха в игра тежката си артилерия. С.Натов, който не игра през първото полувреме изигра пълни 20 минути, но приноса му бе несъществен (5 борби). Той изтърва и четири поредни нак.удара в края на мача. Основният реализатор за Черно море С.Топчов бе неузнаваем и през вторите двадесет минути не успя да отбележи нито една точка и бе напълно надигран от лидера на Ямболгаз Н.Балев. Много силно включване след като дълго престоя на скамейката направи П.Нойков ( 100% в стрелбата от игра 4/4). През третата част той реализита половината от точките на отбора ни – 7 т. Края на мача обаче бе за С.Иванов. Той се включи чудесно от пейката и не само отбеляза 6 т., но и овладя 5 решаващи борби в защита. Светлин беше и много концентриран при изпълнението на нак.удари в края (4/5), като по този начин не позволи разликата да бъде сведена до минимум. Това определено са най-полезните десет минути на младият баскетболист с екипа на Ямболгаз. Неговия принос за победата е не оспорим. В отборните статистически показатели прави впечатление убедителното превъзходство на Черно море в борбите – 41(15 в нап.) срещу 30. Ямболгаз превъзхожда в асистенциите 17-9. И двата отбора са “стреляли” изключително слабо. Ямболгаз 30/65 46,2 % от игра и 13/23 56,5 от линията. “Моряците” са още по-трагични – 26/65 40,0 % и 14/24 58,3 от нак.удари. Слабите лични статистически показатели водят до това, че много трудно може да се отличи някой за MVP. Както и в предишния мач на Ямболгаз с Левски най-полезният играч в мача ще бъде от загубилия отбор. Това е 19-т годишния Д.Иванов. Той заслужи признанието със своите 14 т., 15 борби, 2 откр.топки , 1 чадър и коеф. +22, както и с това ,че нито един от баскетболистите на отбора победител - Ямболгаз няма открояващ се коефициент. За отбелязване е това, че най-полезен за отбора - домакин е бил П.Нойков (коеф. +13), който престоя на игрището само 14 минути преди да напусне за 5 лични нарушения.