В ДЕНЯТ НА ЛЕВСКИ - ДЕН ЗА "ЛЕВСКИ"

ЛЕВСКИ 97, ЯМБОЛГАЗ 94
19 февруари 2005, София
статистика

В денят, в който България почита паметта на великият българин В.Левски, съдбата бе благосклонна към баскетболният отбор носещ името на “Апостола на свободата”. “Сините” от София направиха един от най-силните си мачове в първенството и спечелиха драматично срещу Ямболгаз с 97-94.

Мача започна равностойно, като Левски поддържаше преднина от 2-3 точки. Нашите успяха да изравнят резултата до 15-15 в 8-та минута, но до края на частта след две контраатаки на съперника и “тройка” на младежкият национал С.Славейков, те доведоха резултата до 24-15. П.Нойков само успя да намали с точен изстрел за три точки. Голяма неприятност споходи плеймейкъра ни К.Попов, който счупи кост на дясната си длан още във втората минута от двубоя. Той успешно бе заменен от завърналият се след два и половина сезона, шампион с Ямболгаз – Е.Стаменов (9 т., 6 ас., 5 отк.топки, коеф.+16). Емил майсторски дирижираше действията на отбора ни и показа класата си.

Вторите десет минути не се различаваха много от първите. Въпреки усилията на Ямболгаз разликата не намаляваше. С.Славейков продължаваше да бележи и до почивката реализира 16 от 24-те си точки в мача. Успешно му пригласяше и Л.Хаджисотиров (17т.) В нашите редици точковият принос се разпредели по равно между П.Нойков, Е.Стаменов и Д.Хорозов (13 т., 4 борби и 2 чадъра). Левски водеха с 45-36 на полувремето като в края на втората четвърт разликата бе достигнала 14 точки за съперника – най-голямата в мача.

През второто полувреме нашите момчета заиграха много силно в нападение. Те отбелязаха 58 точки, като по този начин изравниха най-доброто постижение на Ямболгаз за най-много отбелязани точки през вторите двадесет минути. Основният реализатор през този период бе П.Нойков. Крилото ни направи уникален мач като със своите 35 точки, изравни най-доброто си реализаторско постижение с екипа на Ямболгаз от 24 януари 2004 г. срещу Черно море, но както и тогава усилията му не доведоха до победа за отбора. Павел е едва вторият баскетболист на Ямболгаз, който постига коеф. над +40 в редовният сезон. Рекордът се държи от Д.Димитров, +42 от 8 ноември 2000 г., постигнат срещу БУБА. Лидерът ни обаче успя да подобри върховото постижение на Н.Балев в категорията “дабъл-дабълс” от 30 точки и 14 борби от 28-ми декември 2004 г. срещу Левски. Той е вторият ни играч след бившият ни капитан Д.Ангелов (32 т. / 12 б.), който постига повече от 30 точки и 10 борби в един мач. Новият рекорд на отборът ни в “дабъл-дабилс”-са вече принадлежи на П.Нойков с умопомрачителните за нашият баскетболен стандарт 35 точки и 12 борби. С 35-те си точки той подобри и рекорда за най-много отбелязани точки в един мач през сезона, от играч на Ямболгаз, принадлежащо на Н.Балев – 30 т. П.Нойков подорби и личното си постижение за сезона в борбата под коша със 12-те си борби.

В края на третата част Ямболгаз смъкна разликата в резултата до две точки 65-67, но изключително важната “тройка” на Р.Диков (13 т., 3/6 за 3 т., 5 ас.) ни попари в последните секунди на тази период.

Много драматични бяха заключителните минути на играта. След като намалихме преднината на Левски веднъж до три точки, а в последната минута и до 94-92 ни споходи и малшанса след като два неточни изстрела от “тройката” на Д.Дестанович (7т.) ни лишиха да поведем за първи път в мач и да вземем психологическото предимство в последните секунди. За сметка на това съдбата бе благосклонна към домакините, които реализираха 5 от 6-те си нак.удара в края на мача. Със сирената С.Говедаров (17 т.) реализира кош и оформи окончателният резултат.

Статистиката показва превъзходство на Ямболгаз в стрелбата от игра – 34/58, 58,6 % срещу 36/67, 53,7 % за Левски. За съжаление във всичките други показатели домакините имат съществено предимство. В борбата 33-29, в асистенциите 25-19 и в грешките 15-19.

MVP на мача по изключение ще присъдим на играч от загубилият отбор. Заради уникалните статистически показатели постигнати в този мач и заради подобрения рекорд на Ямболгаз в категорията “дабъл-дабълс” , това е П.Нойков ( коеф. +41, 35 точки, 12 борби, 5 ас., 2 отк.топки, 14/21, 66 % от игра).

Най-добър за Левски е С.Славейков с коеф.+27, 24 т., 4 борби, 3 ас., 4 отк. топки и 9/11 за 2 точки.

Мача ще се запомни и с това, че след като преди единадесет кръга капитана на Ямболгаз Д.Хорозов ознаменува стотната си игра с отбора ни, сега в средата на втората четвърт той реализира и хилядната си точка с екипа на ямболския отбор. По пози начин той се превръща в едва вторият играч на Ямболгаз, след Д.Ангелов (1254 т.), който преминава тази гросмайсторска норма.