@

ДА ПАДНЕШ ПРАВ

ЦСКА 90, ЯМБОЛГАЗ 77
5 февруари 2005, Пазарджик

Без един от лидерите си Н.Балев, Ямболгаз загуби мача си от ЦСКА с 77-90. В студената зала на Пазарджик нашите момчета изиграха най-силният си мач на чужд терен този сезон и доста по озориха по-класните си “червени” опоненти.

Първата четвърт бе спечелена от “армейците” с 24-13. Дори и тази чувствителна преднина за съперника обаче не скриваше старанието, хъса и желанието в тима ни, все качества липсващи при игрите ни далече от Диана Арена. За тези първи десет минути от мача силни изяви за ЦСКА имаше Д.Фергюсън, който играеше на позицията на плеймейкъра. Той отбеляза 8 т., Д.Ангелов ( 13 т., 6 борби ) и В.Зарич добавиха по 6 т. За Ямболгаз Д.Хорозов реализира 5 т., като забивката му през Д.Ангелов стопли по замръзналите зрители в залата. В края на частта добро включване от пейката направи С.Иванов, който ограничи добрите изяви на разигралият се Д.Фергюсън (29 т., 4 “тройки”). Със своите 20 мин. в този мач Светлин вече има изиграни повече от 1000 мин. за Ямболгаз.

През втората част, на ред с продължаващите добри изяви на капитана Д.Хорозов (18 т., 4 б., 3 ас.), за отбелязване е пробуждането на А.Паунович, който успя да реализира 7 т. включително и една “тройка” и загатна за по-големи възможности от сега демонстрираните. В отсъствието на контузеният Н.Балев, Александър изигра пълни 40 мин. от двубоя и вкара 13 т. – най-добро постижение за него за сезона. Той добави и 4 борби. В редиците на ЦСКА силно се прояви младока Х.Николов ( 16 т., 5 б. ), който ни отбеляза 2 “тройки” и общо 9 за тази втора четвърт, която Ямболгаз спечели с 26-24.

Третата част отново бе спечелена от нашите с 23-20. След не впечатляващо първо полувреме, през този период от срещата се разиграха П.Нойков отбелязал 9 т. и С.Говедаров, който реализира всичките си 13 т. през вторите двадесет минути. Той овладя и 6 борби в защита – най-добро постижение за него през сезона. Тази трета четвърт бе най-силно изиграната от нас в мача. Впечатлихме със силната и сърцата игра в защита, а бързите ни атаки объркаха “звездите” на ЦСКА. Успяхме да стопим преднината на вицешампионите до пет точки, но в този момент съдиите на два пъти отсъдиха неспортменски фалове за противника ( в един от случаите твърде пресилено ) и разликата отново скочи до над 10 точки. Преди последните 10 минути от двубоя изоставах ме само с 6 т. ( 62-68 ).

Последната четвърт обаче я започнахме вяло и ЦСКА дръпна с 15 точки. Успяхме да намерим сили и отново намалихме до 5 т. , но в последните минути класата на съперника си каза думата и със силни изяви на В.Зарич, “армейците” си осигориха комфортна преднина, която успяха да запазят.

MVP на мача стана бившият играч на Ямболгаз В.Зарич. Неговият коеф. на ефективност е +25. Той има и 17 т., 9 б., 2 ас. и 3 откр.топки.

Най-полезен за Ямболгаз бе П.Нойков с коеф. +18 , 20 т. и 5 борби. При стрелбата за 2 т. 66,7% (8/12).

В отборните показатели преднината на ЦСКА е впечатляваща в борбата под коша 36-26. Ямболгаз обаче има чувствително превъзходство в стрелбата от полето – 53,8 % (28/52) срещу 49,2 % (31/63) за съперника.