ЗАСТРАХОВАНИ ДА ГУБИМ В ЕВРОИНС

СПАРТАК ЕВРОИНС 89, ЯМБОЛГАЗ 73
15 януари 2005, София
статистика

Ямболгаз загуби от традиционно трудният за него съперник, отбор на Спартак Евроинс. В столичната зала “Триадица” нашите изиграха един мач много под своите възможности и логично бях надиграни.

Ив.Чолаков започна мача с промени в стартовата петица. На мястото на П.Нойков и С.Говедаров, започнаха съответно А.Паунович, завършил мача с рекордни за него 8 борби и С.Иванов.

Двубоят започна равностойно, кош за кош. В средата на първата част водехме с четири точки ( 13-9 ). Това бе и най-голямата разлика за нас в мача. След две контраатаки на противника обаче, тази крехка разлика не само бе заличена, но до края на частта домакините благодарение най-вече на Н.Савич, отбелязал седем от деветте си точки в тази част успяха да поведат с 25-21. За Ямболгаз в тези първи минути впечатлиха само Н.Балев ( 18 т. ) и Д.Хорозов.

Втората четвърт бе изиграна много слабо от нашите момчета и това, като че ли се превръща в лоша традиция. Силно за Спартак Евроинс в тези минути игра шампионът с Ямболгаз за 2002 г. Е.Стаменов, който вкара всичките си 6 т. ( 3/3 ) в тази част. Той успя да добави и 3 аст. и 2 откр.топки. От скамейката силно се включи и Б.Миленков, който се превърна и в най-резултатният играч за “полицаите”, а нашите неуспяха да се справят със зоновата преса на противника. Разликата в резултата в полза на домакините разстеше методично и в края на първото полувреме достигна 15 т. ( 37-52 ). Приносът на двама от водещите ни играчи през първите двадесет минути П.Нойков и С.Говедаров бе почти нулев. Точковият ни актив до този момент се дължеше предимно на Д.Хорозов и Н.Балев, като двамата реализираха общо 26 от всичките 37 точки за отбора през първото полувремето.

В третата част Ямболгаз се опита да направи прелом и почти успя. По събуди се С.Говедаров ( 10 т.) и на два пъти разликата достигна до 8 точки, но наивни грешки и лоша стрелба не ни позволи да стопим пасива. Л.Георгиев ( 10 т.), Д.Дестанович и Б.Миленков във важни моменти ни отбелязаха по една “тройка" и прекършиха устрема в нашите редици. Третата част завърши в наша полза 22-18 и оптимизъм за последните десет минути, в които трябваше да стопяваме пасив от 11 т. ( 59-70 ).

Началните минути на четвъртата четвърт бяха също много обещаващи за нас. С усилията на всички ямболски баскетболисти на терена сведохме разликата до 6 т., но вместо да използаваме объркването у противника довело до няколко недопустими грешки на опитни състезатели като И.Равуцов ( 6 аст.) и Н.Савич, нашите направиха шест безрезултатни атаки. “Бялата лястовичка” на късмета вече бе отлетяла от нашето рамо, а MVP в мач Б.Миленков ( ефкт. +25, 18 т., 5 аст, 4/5 за 3 т.) ни отне амбициите за победа.

Най-добър за Ямболгаз в тази среща бе Д.Хорозов, с ефект.+21 ( 27 т. 7/10 за 2 т.).

Спартак Евроинс ни превъзхождаше чувствително в стрелбата от игра – 35/60 58,3 % срещу 25/58 43,1 % и в успеваемоста от линията – 11/14 78,6 % срещу 16/29 55,2 %. С това се обяснява и чувствителната разлика в резултата, с която загубиме мача.