@

МАЧЪТ НА "ЗАБИВКИТЕ"

ЯМБОЛГАЗ 71, ЛУКОЙЛ АКАДЕМИК 87
7 януари 2005, Ямбол

Ямболгаз загуби мача си от 11-я кръг на Държавното ни първенство. Нашите бяха победени от шампиона на страната Лукойл Академик с 71-87 в един стойностен и атрактивен двубой, в който над хилядата зрители в залата видяха десет “забивки”. Пет за Д.Хорозов ( Еър Ямбол ), три на А.Уйлямс и по една на Н.Пищолиевич и Н.Балев. Това направи мача зрелищно и незабравимо преживяване за феновете. Ямболският отбор започна “надъхано” и с високо самочувствие. През първата част, с най-голям принос за Ямболгаз бяха Н.Балев реализирал 10 от своите 14 т. и С.Говедаров със седем. Нашият център сътвори и изпълнението на мача, като след бърз пробив успя да забие топката през Б.Младенов. В 6-та минута водехме с 20-11 (най-голямата разлика за нас в мача), но след активизирането на “звездите” на Лукойл Академик Т.Стойков и Л.Джоунс, гостите успяха да изравнят резултата и дори да поведат с 26-24. Последният кош за тази първа четвърт бе за Ямболгаз след като успяхме да проведем перфектно бърза атака, завършила със “забив” на Д.Хорозов. Втората част започна много “ялово”, като през първите пет минути от нея резултатът бе 2-8 за “студентите”. Кошмарът от Правец, като че ли се завърна. Само 4 т. отбелязахме в тези втори десет минути и добре, че и гостите не бяха много резултатни. Тази слабо изиграна от нашите момчета част доведе до доста голяма разлика в резултата на полувремето за шампионите – 30-43. Второто полувреме на мача премина напълно равностойно. Лукойл Академик успяваха да подържат преднината си от първите двадесет минути. Л.Джоунс ( 21 т. и 10 аст.) бе играча, който изпъкваше с изявите си през този период от срещата. От Ямболгаз на скорост бе превключил Д.Хорозов, който продължи със зрелищните си забивания в коша на съперника. Мача се доигра в спокойно темпо до края, като преобладаваха изпълнения за публиката. За доброто настроение в залата допренесе и А.Уйлямс ( 14 т., 10 борби ), който изпълни на три пъти коронното си изпълнение – “забивка” от въздуха след пасове на Л.Джоунс. Лукойл Академик “извади “ по-добър процент в стрелбата за три точки (40,9%, 9/22) от колкото Ямболгаз (17,6%, 3/17) и като че ли това се оказа в най-голяма степен решаващто за голямата разлика в резултата при сравнително близките други отборни стататистически показатели. MVP на мача е Т.Стойков с ефект. +28 ( 21 т., 5 борби, 6 аст. и 4/7 57,1% от “тройката” за 32 мин. в игра.) За Ямболгаз най-полезен играч в мача е Д.Хорозов. Неговата ефект. е +15 (16 т. и 4 борби, 75% при стрелбата за 2 т. – 6/8). Н.Балев завърши срещата с пети “дабъл-дабълс” за сезона (14 т. и 11 борби).