БАЛЕВ МАНИЯ !

ЯМБОЛГАЗ 91, ЛЕВСКИ 72
28 декември 2004, Ямбол
статистика

С 30 точки и 14 борби за 30 мин. игра на своя лидер Н.Балев, Ямболгаз по категоричен начин надигра гостуващият отбор на Левски София. Центърът ни напълно заслужено бе определен за MVP на мача. Ефективността му е +38 и е втори най-висок резултат постигната от играч на Ямболгаз през редовният сезон, след този на Д.Димитров от 8 ноември 2000 (+41 срещу БУБА). Н.Балев е и едва вторият баскетболист на ямболският отбор след Д.Ангелов записал 30 точки и 10 борби в един мач. Бившият ни капитан има реализирани 32 точки и 11 борби на 3 май 2001 г. в 4-ти полуфинален плейофен мач срещу ММ биър Черно море във Варна. Тридесетте точки на Н.Балев са и рекордни за него от както играе за Ямболгаз от сезон 2003-04. В този мач 207 см. играч изравни и своето рекордно постижение от 7 борби в нападение. Отличното представяне на нашите момчета в последните два домакински мача срещи Спартак Плевен и ЦСКА, доведоха в зала “Диана” повече от 1000 зрители - най-добра посещаемост за последните 20 официални домакински двубоя на Ямболгаз. Те станаха свидетели на изключителни първи десет минути, през които нашите играха вдъхновено, силно и атрактивно. Още в осмата минута водехме с 26-6. Д.Хорозов тресна две “забивки” в коша на противника, като едната бе истинско зрелище и спокойно може да бъде определена за изпълнение на първенството до този момент. Първата четвърт завърши 30-12 и като , че ли всичко в този мач свърши. През втората част Ямболгаз увеличи преднината си с още три точки, а зрителите в залата се забавляваха като брояха точките реализирани от Н.Балев. Само за 14 мин. той успя да отбележи 20 , а в края на първото полувреме имаше впечатляващите 24 т. и 10 борби. 50-29 бе резултатът в края на полувремето.
Второто полувреме бе по-успешно за Левски. Без своя контузен лидер Л.Минчев обаче, те нямаха нужните съпротивителни сили за да обърнат мача. Използвайки временното отпускане в нашите редици, гостите благодарение най-вече на 18 годишният С.Славейков (17 т., 8 борби) успяха да вземат частта с 22-16, но само толкова. Без приноса на своите опитни играчи, отборът на Левски не бе на висота в този мач. Л.Хаджисотиров – Удо отбеляза 4 т. и то едва в последната част, когато нещата вече бяха ясни. Центърът на “сините” Б.Тотев пък беше категорично надигран от Н.Балев. Той отбеляза едва 6 т. и рано бе принуден да направи четири лични нарушения благодарение на активността на нашия център. Деветнадесетте точки разлика в крайният резултат – 91-72 е най-малкото с което се отърваха столичани. Убедително печелим в успеваемостта в стрелбата от игра – 53,0% (35/66) срещу 34,3% (24/70) за гостите. При борбата съотношението е 42-35. В асистенциите – 23-13.
Пети успех за Ямболгаз и 4-то място във временното класиране.
Трябва да отбележим, че за пети пореден домакински мач всеки един от ударното трио на Ямболгаз: Балев-Нойков-Хорозов отбелязват повече от 10 точки.