@

ДУХЪТ НА ЯМБОЛГАЗ СЕ ЗАВЪРНА

ЯМБОЛГАЗ 75, ЦСКА 74
11 декември 2004, Ямбол

Ямболгаз постигна сърцеразбиваща победа в съботната вечер срещу втория във временното класиране. След като Н.Балев ( 10 т., 9 б. ) отбеляза първия кош в мача, гостите от ЦСКА успяха на бързо да поведат в резултата с чувствителна разлика 11-4. След това те подържаха и дори увеличиха преднината си до 22-11 ( най-голямата разлика за тях в мача ), минута и 32 сек. до края на първата част. До края обаче Ямболгаз отбеляза десет безответни точки и скасихме дистанцията до минимум 21-22. Силно за ЦСКА през първото полувреме игра К.Гарнет. Той отбеляза 16 от своите 19 точки през първите две части. От нашите най-силни изяви за тези първи 20 минути имаха С.Говедаров и П.Нойков ( 10 от 15-те си точки през втората четвърт ). Те успяха да отбележат по 12 точки. “Червените” взеха и втората четвърт отново с една точка 19-20. При 40-42 започна второто полувремe. Атрактивни изяви в третата част имаше Д.Ясинский, който успя да “лепне” три чадъра на “звездите” на гостите К.Гарнет, Й.Бозов ( 12 т., 7 аст. ) и Т.Дечев. Четириточковата разлика в резултата в полза на “армейците” преди последната част не смути по никакъв начин ямболските баскетболисти. Те изиграха последните десет минути с много силна игра в защита и позволиха да им отбележат само 13 точки. Успяхме да изравним резултата при 63-63, а в 33 минута и да поведем след два успешно изпълнени нак.удара от Д.Хорозов ( 18 т., 5 борби в нападение ). От тук до последния сигнал на реферите мача се превърна в трилър само за хора със силни нерви и сърца. Резултата бе изравняван дванадесет пъти. Четиринадесет пъти се сменяше и водачеството в този мач. Крайният резултат се получи след като П.Нойков отбеляза кош 1 мин. 25 сек. преди сирената. След като двата отбора си размениха няколно неуспешни атаки се стигна до инфарктния завършек на мача. 20 сек. преди края, гарда на гостите Л.Радулов ( 9 т. ) не успя да отбележе от “тройката,” но борбата бе овладяна от С.Георгиев ( 21 т., 11 борби ). 18 сек. имаха след това играчите в червено да организират атака. С отговорността се надгърби националния плеймейкър Й.Бозов. Той реши да пробие към коша, но силната ни защита не му позволи това. Последвалият пас бе пресечен от Д.Хорозов. Веднага след това, 1,6 сек. преди края, последва фаул на Т.Дечев и капитана ни се запъти да изпълни два фаула. Първият опит бе неуспешен. Вторият бе пропуснат тактически. Отскочилата далече от коша топка бе овладяна от К.Попов и победата остана за Ямболгаз. MVP на мача е С.Говедаров с +24 полужителни действия, 21 точки, 7 борби, 4 аст. и 62% стрелба от игра. Впечатляващо постижение на П.Нойков от 11 асистенции. По този начин той подобри рекорда на Ямболгаз от 10 асистенции в един мач на Ем.Стаменов от 3 февруари 2001 г. И двата отбора имат слаба стрелба от игра, под 45 %. Ямболгаз е овладял 3 борби повече от своя опонент – 38-35. Направили сме и цели 26 отборни асистенции срещу 15 за ЦСКА. Превъзхождаме съперника и по “отк.топки” – 10-8. Направили сме и по-малко грешки - 16-18.