@

ЯМБОЛГАЗ ПРИЗЕМИ СПАРТАК

ЯМБОЛГАЗ 111, СПАРТАК 97
4 декември 2004, Ямбол

В най-добрия си мач за сезона Ямболгаз победи убедително третият в класирането Спартак – Плевен. Нашият отбор не даде никакъв повод на гостите дори и да си помислят, че могат да вземат мача. Нито веднъж нашумелите плевенчани не можаха да поведат в резултата, като само в първите две минути успяха на три пъти да изравняват. След това “жълто-сините” методично трупаха аванс. Първата част завърши при 30-23, като в нея силни изяви имаха Д.Хорозов (30 т. и 6 борби) и С.Говедаров ( 21 точки и 4 асист. ). От Спартак огъня подържаха Хр.Димитров ( 28 т.) и младока Т.Тодоров ( 16 т. 8/8 за две точки ). Втората четвърт премина по-равностойно 22-20. Д.Хорозов продължи наказателната си акция като отбеляза нови 10 точки. Точковият му актив на полувремето бе 17 точки ( 3/3 от тройката ), а заедно с П.Нойков ( 30 т. 4 асист.) и Св.Иванов сътвори най-красивия момент за първото полувреме като след отлична асистенция от последния завърши поредната ни бърза атака със зверска забивка. Деветте точки на почивката (52-43) дадоха допълнително самочувствие на отбора ни и показваха убедителност в изявите му. Спартак не можа да пусне в действие своето най-силно оръжие – стрелбата от далеч и завърши първите две части с очайващ % от “тройката” (1/10). Ямболгаз успя да задържи разликата в резултата през третата четвърт на мача. Силно заигра един от лидерите ни П.Нойков, който отбеляза 13 точки за тези десет минути. Критични за нас бяха първите минути на последната част, когато след “тройки” на Ил.Станков и М.Костадинов гостите успяха да намалят до 6 точки преднината ни. Второто полувреме обаче бе за П.Нойков. Той отбеляза нови 11 точки ( 24 само за второто полувреме ) , включително 3 “тройки” и прекърши амбициите на плевенчани. Оставащите няколко минути до края бяха за публиката, а “ show time” си заслужаваше след като “Еър Ямбол” Хорозов заби топката в коша над главата на национала Хр.Димитров. В последната минута на мача Ив.Чолаков замени капитана ни за да може да получи заслужените аплодисменти на ентусиазираните и предоволни зрители в залата за най-силно изиграния от него мач с екипа на Ямболгаз (ефект.+34 , 30 точки, 6 борби, 12/15-80% от игра). Явно на Митко му върви срещу Спартак след като именно срещу този противник на 28 октомври 2000 г. отбеляза рекордните за него 34 точки и рекордните 8 “тройки” за Ямболгаз в един мач. 30-те му точки в настоящият мач са и рекордни за него за сезона. Друг наш играч П.Нойков също със своите 30 точки подобри най-добрия си точков резултат за сезона. Центърът ни Н.Балев регистрира 15 борби – най-добро постижение за сезона. Той е и MVP на мача с уникална ефект. +36, “дабъл-дабълс” ( 17т./15борби), 4 асист., 2 откр.топки и нито една грешка за 37-те минути в игра. В този двубой баскетболистите на Ямболгаз подобриха и рекорда на клуба от 58 т. отбелязани през второто полувреме от сезон 2001-02, след като успяха да реализират в противниковия кош 59 точки. Отборът ни има 60,6% (43/71) от игра срещу 53,0% за опонента ни. Превъзходството ни в борбата под кошовете също е осезателно – 35 срещу 25. Ямболгаз завърши резултатно единадесет бързи атаки (22 точки) срещу само 4 за Спартак.