@

ЯМБОЛГАЗ ЛЕТИ НА ВИСОКО

ЛЕВСКИ 80, ЯМБОЛГАЗ 87
6 ноември 2004, София

Ямболгаз победи насред София един от най-неудобните си съперници в елитната група А-1 на Държавното ни първенство. Това е едва втората победа на отборът ни като гост над Левски през всичките години на съперничество между двата тима ( първата е през пролетта на 2002 г. ).

Ямболските момчета започнаха много отговорно и “надъхано” този мач, с явното намерение да покажат за пореден път своето израстване под ръководството на Ив.Чолаков. В обичайната ни стартовата петица имаше само една промяна. На мястото на контузеният П.Нойков започна бързо прогресиращият Св.Иванов. Ямболгаз поведе още в началото на двубоя и не позволи на своя опонент нито веднъж да поведе в резултата. Добрата игра в защита и бързите ни контраатаки бяха нашия силен аргумент в началото на мача. Силните изяви на Н.Балев ( 24 т./9 б. ) и особено на С.Говедаров ( 19 т./9 б. от тях 6 в нападение най-добро постижение за него от както играе в Ямболгаз). , вкарал 15 от своите 19 точки през първото полувреме, подържаха разликата в резултата от 6-10 точки в наша полза. Добри думи и за Я.Русев, заменил стартовия ни плеймейкър К.Попов. Само за 10 мин. през втората четвърт той подаде 5 завършващи паса към своите съотборници и отбеляза кош от “тройката”. Стрелбата на Д.Хорозов ( дабъл-дабълс 12 т./11 б. ) през това първо полувреме не бе на висота, но той умело помогна на Н.Балев в борбата под кошовете. “Еър Ямбол” Хорозов овладя 11 борби. В отсъствието на П.Нойков, нашият капитан игра на поста тежко крило и се справи добре. Св.Иванов игра силно в защита, а влезлия в игра през втората четвър Д.Ясинский само за 5 мин. отбеляза 7 точки, включително и една “тройка”. На полувремето резултата бе 51-44 и много суперлативи за нашите баскетболисти.

Играчите на Левски, като че ли не очакваха подобно развитие на играта и най-вече самочувствието, демонстрирано от ямболските играчи. На ниво през това полувреме бе единствено технитя лидер Л.Минчев, вкарал 12 от 15-те си точки през втората част на мача, включително две “тройки”. Треньорът на “сините” Ст.Божанков изпрати и двамата си центрове срещу Н.Балев. Младока Н.Върбанов се отличи с 3 “чадъра”, а Б.Тотев отбеляза 17 точки.

Ив.Чолаков започна второто полувреме с “петицата” завършила първите 20 минути ( Я.Русев и Д.Ясинский, вместо К.Попов и Д.Хорозов ). През третата четвърт от мача Ямболгаз не само не позволи да бъде достигнат, но и постоянно увеличаваше преднината в резултата. Н.Балев “заби” два пъти в коша на съперника (първия път като премина с дрибъл целия терен, а втория път със “забивка” през Б.Тотев ). Активизира се Д.Хорозов, показвайки, че без силна игра от негова страна победите за Ямболгаз на немислими. В края на частта и в началото на последната четвърт с два коша на Ив.Марчев от “тройката” и сполучливо завършено от него отлично взаимодействие с Д.Ясинский, доведе преднината ни до очайващите за съперника 21 т. 4 мин. преди края на двубоя. Левски опита последен шанс да промени развоя на срещата като преминаха в зонова защита. Поуспокоени от наближаващия победоносен край, нашите допуснаха няколко елементарни грешки, с който пощадиха благородно своя съперник и му позволиха да вкара 13 безответни точки.

Отново проявихме слабост в стрелбата от линията – 67 % (12/18), но стрелбата ни от игра надхвърли 50% ( 35/69) срещу само 39% (28/71) за нашите противици. За втори пореден мач демонстрираме много силна игра в подкошието – 45 борби, срещу 40 за Левски.

Специално трябва да отбележем отличното включване от пейката на Д.Ясинский, Ив.Марчев и Я.Русев вкарали общо 20 точки.

С 24 точки, 9 борби, 4 аст., 2 "чадъра" и ефект. +26 сполучливи действия повече от несполучливите, играч на мача е Н.Балев.

Най-полезен играч за Левски бе Л.Минчев с ефект. +18 .

Отлично съдийство на международните рефери Д.Гологанов и Вл.Цеков и голямо “благодаря” за ямболските привърженици в зала “Триадица” подържащи отбора ни и поздравили нашите играчи и треньори за великолепното им представление.