@

МОРЕТО НИ Е ДО КОЛЕНЕ

ЯМБОЛГАЗ 88, ЧЕРНО МОРЕ ИГ 76
30 октомври 2004, Ямбол

Ямболгаз надигра Черно море във втория кръг на Държавното първенство по баскетбол пред погледа на изп.директор на БФБ Ив.Ценов и председателя на съдийската колегия Ст.Станев. Тази убедителна победа обаче бе постигната с много силна игра на отборът ни в последната четвърт на срещата. За 8 мин. и 27 сек. в този период Ямболгаз отбеляза 21 точки срещу само 4 за варненци. Това бе постигнато с много здрава игра в защита и бързо и разнообразно нападение. “Моряците” често пребягваха до лични нарушения, което доведе до това, че нашите за 10 мин. изпълниха цели 22-ва наказателни удари, от които реализирахме 16. В същност стрелбата ни от линята бе нашата “ахилесова пета”. През цялото времетраене на мача успеваемостта ни за една точка е едва 67,4 % ( 29/43 ). Двубоят между Ямболгаз и Черно море тръгна равностойно. В първите минути на мача водачеството в резултата се смени четири пъти, като гостите поведова с четири точки – най-голямата разлика в тяхна полза. Силно за тях в тези минути игра Р.Софрониев , който отбеляза 8 от своите 12 точки в първата четвърт. Най-добрият реализатор за Черно море в срещата, Б.Стоянов не отбеляза нито една точка за първите десет минути. За Ямболгаз точковият актив бе равностойно поделен между Н.Балев, П.Нойков, Д.Хорозов и С.Говедаров. При резултат 21-15 започна втората четвърт. Неприятното за нас бе третото лично нарушение на Н.Балев, направено още в началните минути на частта. Ив.Чолаков се пренуди да го замени, като пусна в игра на негово място в 14 минута от мача все още невъзтановения от контузия в коляното Ал.Паунович. Излизането на лидера ни доведе до това, че Черно море изравни играта и резултата застрашително бе намален чрез изявите на С.Топчов и Б.Стоянов. Нашият треньор рискува и отново пусна на полето Н.Балев, който успя да овладее всичките си десет борби през първото полувреме. Силно включване направи Св.Иванов, отбелязал целия си точков актив от седем точки за четири минути между 16-та и 20-та на мача. Благодарение най-вече на него и на С.Говедаров не позволихме обрат, като двата отбора се пребраха на полувремето при резултат 44-41. Ямболгаз излезе за началото на второто полувреме с променена стартова петица. На мястото на К.Попов, като плеймейкър заигра 19 годишният Я.Русев. Силните изяви пък на Св.Иванов в края на първото полувреме, принудиха Ив.Чолаков да започне с него за сметка на Д.Хорозов. Четвъртият фаул на Н.Балев още във втората минута на третата четвърт го накара да седне на пейката заменен от нашия капитан. Така почти до края на мача играхме без изявен център, за което допренесе и отсъствието на заболелият Д.Ясинский, невзел участие в срещата. С.Топчов се разигра и без силна съпротива в подкошието бързо реализира 8 точки. В игра на натежалия с четири лични нарушения Св.Иванов, две от тях в нападение, влезе Н.Динев. С първата си стрелба той отбеляза “тройка”, но после незадоволи с изявите си нашия треньор и само след три минути бе заменен от Ив.Марчев. В тази трета четвърт опредилено играта не ни вървеше и варненци на два пъти изравяваха в резултата, последния път при 59-59. Важен кош за три точки на П.Нойков ни върна самочувствието и лидерството в резултата. Само една точка бе преднината ни преди заключителните десет минути 62-61. Зрителите в залата очакваха успорвана последна четвърт, но до драматичен край не се стигна. Най-опитните в Ямболгаз, Д.Хорозов и П.Нойков взеха съдбата на отбора ни в свои ръце и със съответно 6 и 7 точки “надуха платната” и доведоха мача до победа. Изнервените баскетболисти на Черно море правиха фаул след фаул довело до това, че трима от тях С.Натов, С.Топчов и Ив.Друмев напуснаха игрището преждивременно за пет лични нарушения. Националният треньор Дарин Великов получи техническо нарушение и мача свърши. Влезлите в игра по-късно млади баскетболисти от двата отбора Ст.Чолаков ( Ямболгаз ) и А.Великов и Н.Колев ( Ч.море ) говореше за това. Гостите опитаха да си върнат гордостта накърнена от осемнадесет точковата разлика - най-голямата в мача, чрез активна лична и зонова преса и донякъде успяха не и без на моменти неадекватните отсъждания на реферите. Ямболгаз заслужено взе мача за удоволствие на повече от 800 зрители в залата изпратели отбора ни с аплодисменти. MVP на мача е Д.Хорозов с ефект. +20 полужителни действия. Той отбеляза 20 точки и “сграпчи” 9 борби, 2 чадъра и 2 откр.топки. Н.Балев е с втори пореден “дабъл-дабълс” 13 точки и 10 борби. За Черно море най-полезен с изявите си бе Б.Стоянов с ефект. +26. Статистиката безкомпромисно показава превъзходството ми в борбата под коша 44 борби ( 13 в нап. ) срещу 24 за гостите. И двата отбора имат под 50 % стрелба от полето. 47,5 % за Ямболгаз , 40,7 % за Черно море.