ДОСТОЙНО СРЕЩУ “ Big Brother”

ЦСКА 98, ЯМБОЛГАЗ 79
22 октомври 2004, София

Ямболгаз загуби първият си мач от започналото 63-то Държавно първенство по баскетбол. В мач No 1 от шампионата нашите момчета бяха равностойни на амбициозния отбор на ЦСКА в по-голяма част от срещата. Само в първата четвър от нея позволихме “армейците” да ни надиграят убедително. Старши треньорът Ив.Чолаков започна мача с познатата от турнира “Петър Майсторов” стартова петица – К.Попов, С.Говедаров, Д.Хорозов, П.Нойков и Н.Балев.

През първите три минути силно игра П.Нойков, който отбеляза и първите седем точки на отбора ни. На два пъти повеждахме в резултата, но при 7:8 за домакините, нещата тръгнаха на зле. След като “поразяващата ръка” на Д.Фергюсън заработи и той отбеляза две последователни “тройки”, последва “зверска забивка” на К.Гарнет и след нови три точки на Д.Ангелов се разбра, че ЦСКА няма да допусне изненада на старта на първенството за наше съжаление. Много силни десет минути за К.Гарнет. Той отбеляза 13 от своите 23 точки през първата четвърт. Две мощни “забивки” в нашия кош и зрелищна “добавка” накараха зрителите в залата да го възнаградят с бурни аплодисменти, а шефовете на “червените” да се убедят, че не напразно са го привлекли в отбора. Резултатът за наше неудоволствие твърде бързо нарасна в полза на съперниците. При 20:11 Ив.Чолаков взе първото си прекъсване, но и след него нещата не се промениха. Две минути преди края на частта при резултат 28:13 Д.Ясинский смени Н.Балев, а Св.Иванов влезе на мястото на С.Говедаров. Дима бе твърде колеблив и явно му личеше, че е притеснен. Светлин обаче се включи чудесно. Още с първата си изява, той проби със самочувствие към коша на противника и отбеляза.

Двеминутната почивка между първите две части започна с чувствителна разлика от 19 точки за ЦСКА. На светлинното табло бе изписан резултат 35:16.

Втората част започна с поредна забивка на К.Гарнет през Д.Ясинский. Нашият треньор веднага реагира и замени младока с Н.Балев. Д.Хорозов извърши третото си лично нарушение и бе сменен със Ст.Чолаков. Б.Вичентич от домакините последва съдбата на нашия капитан и също бе заменен. В игра влезе другият сърбин В.Зарич, който на бързо се отчете с две борби в нападение. Д.Фергюсън отбеляза нова “тройка” – четвърта за него. В 16-та минута от мача Ив.Марчев замени поуморилият се П.Нойков, но допусна на два пъти да блокира пазения от него човек под нашия кош. Силно в този епизод от двубоя игра Св.Иванов, който отбеляза от далечно разстояние и нов кош при пробив. В игра влезе и Я.Русев. Той замени К.Попов и подобри организацията в нашите редици. На два пъти той надигра национала Л.Радулов, като му отбеляза четири точки – след индивидуален пробив и след точно изпълнение на наказателни удари. Реално след 14-15-та минута ние изравнихме играта, но разликата се задържа твърде голяма, като в началото на втората част достигна цели 34 точки. Все пак след подобрени действия, нашите намалиха до 60:33. При този резултат завърши първото полувреме.

Ив.Чолаков започна второто полувреме със стартова петица, различна от тази с която започна мача. В центъра бе отново Н.Балев, но като тежко крило заигра Д.Ясинский. П.Нойков бе на своя титулярен пост като леко крило. Гардовата ни двойка бе Русев-Иванов. ЦСКА започна със зонова защита, но нашите момчета се справиха успешно с нея. Д.Ясинский отбеляза първите си две точки в мача след чудесна асистенция на Св.Иванов. Защитата ни бе на ниво. Успяхме да “откраднем” няколко топки от противника, след което организирахме и бързи атаки. “Армейците” се по изнервиха и при поредния опит за бърз пробив последва неспортменски фаул на Ст.Георгиев срещи Я.Русев. Р.Барчовски взе прекъсване след като за три минути от началото на третата част неговия отбор бе отбелязал едва три точки, а Ямболгаз - десет. Въпреки, че националният ни треньор смени защитата от зона на лична, нашите момчета продължаваха да играят отлично и да топят аванса на ЦСКА. В седмата минута на третата част мача съвсем не изглеждаше решен, както си бяха помислили в щаба на “червенире” и в игра влязоха асовете им Д.Фергюсън и Д.Ангелов за да “укротят” разигралите се момчета в жълто-сини екипи. Нашите въобще не се впечатлиха от това. Напротив, самочувствието не ги напусна. Н.Балев се разигра и отбеляза на бързо два коша. В игра влезе и П.Тодоров, който без притеснение проби покрай Д.Ангелов за да отбележе кош. Тази трета четвър, изиграна по превъзходен начин от ямболци завърши с тройка на Н.Балев, негова втора за срещата. Другият ни лидер – П.Нойков, се отчете със седем точки, включително и една “тройка”. Въпреки всичко това разликата в полза на ЦСКА остана голяма – 23 точки.

Последните десет минути започнаха успешно за Ямболгаз. Н.Балев успя да разтърси коша на противника с атрактивна “забивка” след елегантен пас на Св.Иванов. Последваха изключителни минути за нас. Между 33 и 37 минута нашите момчета демонстрираха превъзходен баскетбол. Те отбелязаха петнадесет безответни точки в коша на софиянци. Влезлият Н.Динев направи най-силните си десет минути с екипа на Ямболгаз като отбеляза 13 точки ( 3/3 от “тройката” и 5/6 от игра). Разликата застрашително намаля за ужас на скъпоплатените “червени” баскетболисти. За жалост, до пълен обрат не се стигна. Допуснахме да ни отбележат лесни кошове след бързи атаки и ентусиазма ни секна.

Отлични думи трябра да кажем за Св.Иванов и Н.Динев. Първият потвърди отличното впечатление, което остави в предсезонните мачове на отбора ни, а вторият показа, че в бъдеще може да се разчита на него. Светлин завърши и с респектиращите шест асистенции. Водещите ни играчи Н . Балев и П.Нойков също бяха на висота. Въпреки, че имат други много по-силни мачове за Ямболгаз, те без да блестят дадоха своето, като Нойков вкара 26 точки, а Балев направи поредния си “дабъл-дабълс” – 14 точки и 12 борби. За разлика от тях обаче Д.Хорозов и С.Говедаров разочароваха, но ние се надяваме, че те ще се реваншират още в следващия кръг, когато приемаме “Черно море”.

Наблюдавайки статистиката от двубоя прави впечатление равните показатели на двата отбора в успеваемостта им в стрелбата ( за 2 т. ЦСКА 60% срещу 59% за Ямболгаз, за 3 т. 50% на 47%, от н.удари –58% на 56% ). Превъзходството на ЦСКА обаче е чувствително при борбата: 34 на 25 борби. Допуснали сме и 23 грешки, а противниците само 15.

Със своите 14 точки, 8 борби, 7 асист. и 4 откр.топки – най-добрият играч на терена бе Димитър Ангелов. Неговата ефективност е +28 полужителни действия. Той е и заслужелият MVP на мача.

Най-добър за Ямболгаз по статистически показатели е Николай Балев – с ефект. +24.