@

НАЙ-ГОЛЯМОТО ЗАВРЪЩАНЕ В МАЧ
30 юли 2021

Кой е мачът, в който Ямбол губи с най-голяма разлика след изиграването на три части от него, но въпреки това в неговият край печели победата? Кое е най-голямото завръщане в мач за последните поне 21 сезона?
В петият кръг на сезон 2001-02, който се оказва шампионски за Ямболгаз отборът ни губи с 23 точки преди започването на последните десет минути от двубоя. Наш опонент е ММ биър Черно море. Мачът се играе на 14 октомври 2001 на Диана Арена. След 30 минути игра резултатът е 73-50 за гостите от Варна. Баскетболистите на Ямбол изиграват фантастични последни десет минути. За това време те бележат цели 38 точки в коша на противника – това е и най-резултатната една четвърт за последните 21 сезона или 503 официални мача в редовния сезон. Играчите от Варна реализират само 15 точки и при резултат 88-88 завършва редовното време на мача. В пет минутното продължение нашите вкарват още 18 точки срещу 6 за ММ Биър Черно море. Тодор Стойков бележи 42, но нито една в продължението. За Ямболгаз най-резултатни с по 19 точки са Ярослав Зубрицкий и Виктор Кобсистий. Отличен дебют на Владимир Рижов завършил с дабъл-дабъл от 18 точки и 12 борби.
Този мач завършва при резултат 106-94 за Ямболгаз, като момчетата от ямболския отбор за 15 минути вкарват 56 точки срещу 21 за опонента. Завръщането от -23 точки е най-голямата разлика в наша вреда, след която печелим мач. Това е един от най-запомнящите се в нашето съзнанието мач на ямболски отбор в история, може би мач от топ 10. Това е и единственият мач с изоставане повече от 20 точки, който печелим.
Има три мача, в които губим с повече от десет точки преди последната част, но също постигаме победа.
На 16 април 2008 побеждаване на Диана Арена Левски с 77-76 след изоставане от -13 точки.
На 15 март 2003 побеждаваме с 82-80 Лукойл Академик в Ямбол след изоставане от -12 точки. Третият мач е победа в Плевен с 105-98 след продължение срещу Спартак на 2 ноември 2005 след изоставане с -11 точки след изиграване на три части от мача.