/събота/,
з. Общинска | Ст. Загора

ЯМБОЛ VS. РИЛСКИ ПРЕЗ СЕОНА
2 май 2010

Ямбол срещу Р.спортист, това са съперниците в една от четирите плейофни серии в тазгодишното издание на НБЛ. Четвъртият срещу петият от редовния сезон. Обикновено това е най-интересния сблъсък в първия кръг на елиминациите.
От сезон 1998-99 Ямбол не е започвал плейофите под № 4. От тогава до сега сме заемали всичките места от 1 до 7, но никога оттогава не сме завършвали 4-ти редовния сезон. Р.спортист обаче повтаря класирането си от миналата година. И през сезон 2008-09 те заеха 5-то място преди мачовете на истината. Това е и най-високото място, от което те са започвали плейофите в тяхната история. На вниманието на всички наши баскетболисти и треньорски състав. Самоковци през миналогодишните плейофи започнаха като номер 5, но спечелиха четвъртфиналната серия срещу № 4 – Плевен с 2-0. Апелираме за никакво подценяване, за да не се озовем в положението на Спартак от Плевен след края на тазгодишната серия. Убеден съм, че контузените им играчи А.Груев и Д.Бърджис ще бъдат на линия за първия мач, което ще им даде още сила и мощ. В предвид амбициозността на техния треньор А.Тодоров, то ни очаква яка битка. Всеки, които си мисли, че лесно ще елиминираме съперника жестоко се лъжат. Необходима е голяма концентрация, мъжество и себераздаване от играчите. Феновете също трябва да са на висота, както винаги до сега.
През редовен сезон 2009-10 Ямбол и Самоков се срещнаха четири пъти. Съотношението победи – загуби е в полза на ямболският отбор. Нашите момчета надиграха опонента си 3 пъти и загубиха от него веднъж. Интересното е, че две от тези три победи са постигнати в Самоков. Първата с 77-86, а втората в последният 28-ми кръг с 84-77. Загубата ни от Р.спортист с резултат 85-89 е на Диана Арена и дойде след продължение. И първият ни двубой в Ямбол през сезона се разви инфарктно. След като водехме в резултата с 24 точки, 2 минути и половина преди края допуснахме съперника да намали преднината ни само на 1 точка, за да се стигне до измъчената победа с 91-86.
Ямбол и Р.спортист се срещнаха в четвъртфинален плейоф и през сезон 2005-06. Тогава ние бяхме под №3, а те под №6. Ямболският тим тогава се справи много трудно с опонента си с 2-1, като третия решителен мач го спечелихме с големи мъки - 92-89.
Фактите показват, че предстои изключително тежка елиминационна битка със съперник, с който откакто повиши амбициите си за добро представяне в първенството играем трудно на домашна сцена.
Какво показват отборните статистически показатели в мачовете на Ямбол срещу Самоков в редовния сезон. Нашият отбор има превъзходство в стрелбата от игра. Вкарали сме 131 от 278-те си опита или 47.1 %. Баскетболистите на Р.спортист имат успех в 112 от 247-те си стрелби или 45.3 %. Играчите от Самоков са направили повече стрелби от зоната за три точки, от колкото за две точки – 125 на 122, което е необичайно. Предстоящите ни съперници обаче са вкарали много повече точки от нак. линия. Те са успели в 65 от 82-те си изпълнения или 79.3 %. Ямбол имат успеваемост от 64.9 % (48-74). Средно на мач сме вкарали 86.3 точки, срещу 82.3 на съперника.
Ямболските баскетболисти за хванали и повече отскочили от ринга топки. Имаме 155 овладявания, а Р.спортист – 136. Превъзходството ни идва от взетите борби в нападение, където имаме 52 овладявания, срещу 33. В борбите в защита има равенство, по 103. Ямбол превъзхожда Рилски и в направените асистенции – 14.0 на 13.8. Убедително е превъзходството ни в откраднатите топки – 10.5 на 7.3. Направили сме и много по-малко грешки – 13.5 на 16.8. Отборната ефективност е също убедително в полза на Ямбол – +93.5 срещу +83.8.