/понеделник/,
Арена Шумен

ОТБОРНИ РЕКОРДИ НА "ЯМБОЛ" ПРЕЗ СЕЗОН 2006-07
7 май 2007

В предишна статия ви информирахме за няколко персонални рекорда поставени от най-добрият ни играч през сезона Н.Тмушич. Освен неговите върхови постижения през сезон 2006-07 имме и отборни такива. Те разбира се са плот на колективните действия на всичките наши играчи взели участие в тези мачове.
„Ямбол” постави рекорд за победа с най-голяма разлика за последните седем сезона. На 14 април 2007 в Ямбол нашите победиха „Спартак МВР” с 119-74 и по този начин подобриха досегашния рекорд за най-голяма победа регистриран на 21 декември 2002 г. в Ямбол срещу „Видин”. На тази дата тимът воден от З.Кречкович надигра съперника си с 42 точки (107-65).
Срещу „полицаите” ямболските баскетболисти поставиха още един рекорд – за най-много отбелязани точки през първото полувреме. Вкараните 64 т. (64-32) са с две повече (62) отколкото на мача ни със „Спартак” Плевен играл се на 28 октомври 2000 г. Тогава резултата на полувремето е бил 62-30. Двубоят ни със „Спартак МВР” е и най-резултатния за „Ямбол” през изминалия сезон и единственият мач спечелен от нас, в който сме реализирали сто или повече точки (119-74). Отбелязаните от нас 119 точки обаче се оказаха рекордни за седемте редовни сезона от новото хилядолетие. Предишният рекорд по най-много точки отбелязани в един мач беше 114 вкарани в коша на ЦСКА на 22 септември 2001 г., в първия мач от шампионският ни сезон. С тази единствена сто точкова победа запазихме и традицията поне веднъж през редовния сезон да постигаме трицифрен успех. С него те станаха общо двадесет. През редовен сезон 2000-01 сме постихнали седем такива победи. Потърпевши са били ЦСКА (103-80), ММ биър Ч.море (108-76), Спартак-Пл. (104-70), БУБА Баскет (103-79), Левски (105-101) и на два пъти Академик (113-72, 104-88). През сезон 2001-02 сме постигали шест гросмайсторски победи. Те са били срещу ЦСКА (114-89), ММ биър Ч.море (108-96), Славия (100-72), Спартак-Пл. (109-76) и два пъти срещу Видин (106-73 г, 105-69). През 2002-03 – два пъти срещу Видин (108-70 г, 107-65). През 2003-04 – веднъж срещу Р.спортист (111-85). През 2004-05 – два пъти срещу Спартак-Пл. (111-97) и Р.спортист (101-85). През 2005-06 – срещу Спартак-Пл. (105-98 г). Само два от тях са на чужд терен.
Мачът ни срещу „Спартак МВР” се оказа и най-добрият изигран от нас през сезона, с отборна ефективност от +145. В първата фаза от първенството с десет отбора, най-добре изигран от нас е бил мачът ни с „Черно море ИГ” спечелен с 88-76 и постигнат отборен индекс на ефективност от +92. Най-лошият изигран от нас мач е този в Русе срещу „Дунав” загубен с 68-78. В него отборният ни индекс на ефективност е бил едва +51.
Още в един изигран от нас мач през сезон 2006-07 постигнахме отборни рекорди. Срещу „Алвина” във Варна нашите баскетболисти се оттеглиха на почивка между двете полувремена с най-голяма точкова преднина за последните седем сезона – 33 т. (61-28). До тогава рекорда беше 32 т. (62-30) поставен на 28 октомври 2000 г. в Ямбол срещу „Спартак” Плевен. Тази голяма преднина на полувремето се дължи най-вече на отличните ни изяви през втората четвърт спечелена с 35-10. Разликата от 25 точки също се оказа рекордна за една част. До тогава върховото постижение беше 24 т. (35-11) направено също срещу „Спартак” Плевен на 28 октомври 2000 г.