з. Б.Гюденов | Перник

ПЛЕЙЛИСТИ: | ВЕЛИКИ МАЧОВЕ | СТУДИО БАСКЕТ СЕЗОН 2016/17
ИЗБРАНИ МОМЕНТИ: ЯМБОЛ vs. АКАДЕМИК ПЛОВДИВ, НБЛ,
СЕЗОН 2016/2017, 5 КРЪГ

Ямбол надигра Академик Бултекс 99 с 94-81 и така направи три от три победи в домакинските си мачове от започването на първенството. Ямболските баскетболисти направиха силен мач и зарадваха своите верни привърженици дошли на Диана Арена да ги подкрепят.
Евгени Иванов изигра най-силния си мач за ямболския отбор в своята кариера EFF: 23. Успя да реализира рекордни 22 точки от тях 4 „тройки“, също негови върхови за един мач.
В началото на двубоя гостите от Пловдив имаха лек превес. Те поведоха в резултата с 5-0. В четвъртата минута имаха преднина 12-9 като с най-голям заслуга на това бе плеймейкърът им Оскър Белфийлд (19 точки, 3 „тройки). След това обаче последва серия от дванадесет безответни точки за Ямбол, което ни осигури солидна преднина от 10 точки след първата част.
В началото на втората част преднината на домакините достигна 18 точки (34-16), най-голямата в мача. Стоян Петков с дабъл-дабъл от 14 точки и 10 борби се справи отлично през първото полувреме с лидера на пловдивчани Джордан Семпъл, който се прибра на голямата почивка с едва 7 точки в актива си. Ямбол спечели и вторите десет минути 21-19 и комфортна преднина за второто полувреме от 12 точки (47-35) – най-голяма разлика за първото полувреме от началото на сезона. Баскетболистите на Ямбол изиграха най-силното си първо полувреме до сега през сезона. Те отбелязаха 47 точки – най-много за първи двадесет минути от мача. Допуснаха в своя кош 35 точки от опонента – най-малко от изиграните 5 мача.
Третата четвърт на мача започна обнадеждаващо за Академик Бултекс 99. Благодарение най-вече на атакуващият им гард Шакир Смит (19 точки, 5/7 от „тройката) и на разигралият се Джордан Семпъл те на два пъти намалиха изоставането си на 6 точки (последното в 26-та минута 53-59). Ямбол обаче не позволи обрат в мача. Евгени Иванов вкара 7 от 22 –те си точки в края на третата част и макар, че я загубихме с два точки (25-27) преднината ни се запази комфортна (72-62) и преди заключителните 10 минути. За тях наставникът на Ямбол Петър Петров не можеше да разчита на своя капитан Станислав Говедаров (8 точки), получил мускулно разтежение на бедрото. Силните изяви на Евгени Иванов продължиха и през последната част. Николай Върбанов (26 точки) вкара всичките си 5 наказателни удара, а Венцислав Петков (15 точки и върхови за сезона 6 борби и 5 асистенции) водеше успешно атаката на Ямбол. Момчетата от ямболския отбор не дадоха никаква възможност на своите опоненти за обърнат развоя на срещата. Въпреки, че веднъж през последната част резултата падна под 10 точки домакините контролираха мача до неговия край.
Играч на мача: Николай Върбанов с EFF : +27 и стрелба от игра: 9/12 – 75.0 %. Той е и най-резултатния с 23 точки.
Ямбол реализира 37 коша от игра – най-много от началото на сезона
Опонентите на Ямбол вкараха едва 15 коша за две точки с изключително ниска успеваемост в стрелбата от игра от 36.6 % - най-ниската от наш противник за сезона.
Отборната ефективност на Ямбол е най-висока от петте ни изиграни до сега мачове – +112, а тази на Академик Бултекс 99 от +71 е най-ниската за наш опонент.
Ямбол изигра най-силният си мач до сега за сезон 2016/2017.