МАЧЪТ ОТ 5-Я КРЪГ НА РЕДОВНИЯ СЕЗОН 2001/2002

Я
МБОЛГАЗ VS. ММ БИЪР ЧЕРНО МОРЕ

СТАТИСТИКА

НЕ Е ИСТИНА. ТАКЪВ МАЧ СЪЩЕСТВУВА САМО В ПРИКАЗКИТЕ.

Сезон 2001/2002 е най-впечатляващият в историята на ямболският баскетбол. В неговия край Ямболгаз безапелационно става Държавен шампион. За да се достигне до този щастлив епилог обаче, отборът ни мина през доста трудности и разочарования. В такъв можеше да се превърне и мача от петия кръг на първенството, в който на Диана Арена си срещнаха непримиримите съперници Ямболгаз и ММ биър Черно море.
Отборът от Варна е на първо място в класирането, без загуба. В неговите редици осезателно се чувства благоденстващото влияние на завърналият се от Италия техен лидер Тодор Стойков. В нашите редици положението никак не е розово. Тимът ни не показва потенциала си и играе твърде невзрачно за отбор с претенции. Това до голяма степен се дължи и на треньора - украинското недоразумение Виталий Лебединцев. Той не може да осъзнае, че двубоите ни срещу "моряците" в последните два сезона са въпрос не само на спортно-технически достойнства ,но и на чест.
Мача определено не се развива по вкуса на ямболските фенове изпълнили залата. Първото полувреме е равностойно и завършва при резултат 39-38 за гостите. В нашите редици през първите двадесет минути само украинският национал Владимир Рижов играе на ниво. Това всъщност е и неговия първи мач с екипа на Ямболгаз. Дебютът му е впечатляващ и той прави "дабъл-дабълс" - 18 точки и 12 борби.
Третата четвърт от този мачсе превръща в истински кошмар за всички на Диана Арена. Нашите са неузнаваеми, а треньорът ни безсилен. При гостите от морето всичко върви по ноти. Никой не може да спре Тодор Стойков и той отбелязва 19 точки само в този трети период. Резултатът в тази част е 12-34, а информационното табло показва Ямболгаз 50, ММ биър Черно море 73. Негодуванието на феновете е напълно разбираемо. Съвсем разумно се чуват викове "оставка". Едва ли е имало човек обаче в залата, който е могъл да предскаже чудото което предстоеше. Първите минути на последната четвъртина от мача с нищо не подсказваха невероятния развой на мача, на който станахме свидетели. В 33 мин. от двубоя варненци водят с 24 точки. В този момент започна невиждания обрат. Нашите се вдигат на щурм. Подкрепяни неистово от трибуните те извършват подвиг. Евгени Анненков и Виктор Кобзистий бележат "тройка" след "тройка".

Ярослав Зубрицкий дава своето под коша. Следва поредица от бързи атаки. Гостите не вярват на очите си. Застигнала ги е мълнионосна, светкавична вихрушка. Ветеранът в техните редици – Юрий Шишков реализира кош след изтичане на редовното време, но той бива зачетен от рефера Румен Калпакчиев, който едва ли е реферирал в подобен мач, въпреки богатия си професионален опит. Ямболгаз отбеляза 38 точки в коша на противника, което продължава да е най-високата резултатност на отбора ни за един десет минутен период и до този момент.
Предстои да се изиграе пет минутно продължение, което само ще продължи агонията на временния водач в класирането. Лидерът на гостите Тодор Стойков не успява да отбележи нито една точка през продължението и в положение "гроги" сяда на пейката извършил пет лични нарушения. Развилнелите се ямболски баскетболисти не спират устрема си и благодарение на Димитър Ангелов и Ярослав Зубрицкий довършват поваления противник. За последните 15 минути игра Ямболгаз отбеляза 56 точки срещу 21 за ММ биър Черно море.
Този мач ще остане, като мача в който отборът ни прави най-голям обрат в резултата от всички досегашни срещи изиграни на Диана Арена и един от най-драматичните в историята на ямболския баскетбол.