30 мача, 16 п. / 14 з. 2429 / 81,0 / : 2390 / 79,7 /
15 мача, 13 п. / 2 з. 1244 / 82,9 / : 1085 / 72,3 /
Гост:
15 мача, 3 п. / 12 з. 1185 / 79,0 / : 1305 / 87,0 /
ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЕЗОН НА ЯМБОЛГАЗ В NEBL 2001-02

Ямболгаз тръгва с победа

Вицешампионите отнасят Куманово в Южната лига Ямболгаз стартира с победа участието си в Южната баскетболна лига. Вицешампионите отнесоха македонския Куманово с 84:67 в зала “Диана”.
Двата отбора се срещнаха преди година в турнира за купа “Корач”. Домакините не оставиха съмнение в превъзходството си, въпреки че допуснаха много грешки в първата половина на двубоя. Най-резултатен за Ямболгаз бе ветеранът Гришаев с 16 т. 40-годишният център доминираше в борбата под коша, а още трима негови съотборници завършиха с двуцифрен актив от точки. Звездата на вицешампионите Митко Ангелов, който лекува контузия, игра само през първата част.
Гостите разчитаха предимно на далечна стрелба, но не успяха да затруднят момчетата на Иван Чолаков.
Следващият мач на ямболци в лигата е утре с Работнички (Скопие).

Ямболгаз препъна фаворита
Вицешампионите ни газят 92:80 Апоел в Южната лига

Ямболгаз стана фаворит №1 за първото място в Южната баскетболна лига, след като вчера записа трета поредна победа с 92:80 над лидера Апоел (Тел Авив). Само през първите 10 минути евреите бяха равностоен противник на вицешампионите ни. Тогава гостите бяха по-спокойни и дори в 3-ата минута водеха с 6:0. Щурмът на ямболии започна с кош на Гришаев. Постепенно треньорът Иван Чолаков налучка оптималната петица и за Апоел настана истински кошмар на площадката, от който те не се отърсиха до края. Особено между 20-ата и 30-ата минута на терена имаше само един отбор - Ямболгаз. В тези минути се отличиха Ангелов с атрактивните си забивки и Рижов, който завърши с 27 точки. Едва в края гостите се посъвзеха, но успяха само да понамалят разликата. Точка сложи Аненков с тройка от центъра в последната секунда.
- Успяхме да разучим отлично противника, бяхме наясно с неговите силни страни и до голяма степен успяхме да ги неутрализираме. Печелехме борбата под кошовете и това ни даде предимството - каза Чолаков след двубоя.
Колегата му Арон Шевак пък призна, че Ямболгаз е най-стойностният отбор, с който са играли неговите момчета.

Ямболгаз поведе в Южната лига

Ямболгаз оглави класирането в Южната лига, след като записа 4-а поредна победа, този път над турския гранд Фенербахче с 91:71. Така вицешампионите ни продължават единствени без поражение в турнира и са почти сигурни за следващата фаза, където продължават първите 4 тима.
Домакините започнаха спокойно и предпазливо, като поведоха още от началото. На почивката разликата стигна 16 точки. В последната четвърт преднината бе рекордна - 81:50. Старши треньорът Иван Чолаков вкара всички състезатели в игра, като извади Митко Ангелов заради натрупани лични нарушения, а Гришаев поради контузия. Топреализатор с 23 точки бе рожденикът Ярослав Зубрицкий. Той навърши 28 години вчера.
Прехваленият тим на Фенербахче бе като сащисан на игрището и не показа нищо особено. Турците обаче опитаха да извадят от релси шефовете на Ямболгаз със специално меню, коли, които да ги извозят до хотела, и други екстри.

Яки глоби в Ямболгаз.Наказват баскетболистите заради загубата от Академик в Южната лига

По-малко от 20 дни преди Коледа баскетболистите на Ямболгаз ще бъдат глобени. Причината е слабата им игра срещу Академик (Сф) в мача от Южната лига в четвъртък. Водачите в класирането паднаха 89:92 в столичната зала “Христо Ботев”.
Очакванията бяха, че момчетата на Иван Чолаков ще победят с лекота. На терена обаче излезе коренно различен отбор от този, който преди 2 дни разби турския гранд Фенербахче с 20 точки. “Студентите” поведоха още в началото, а на почивката се оттеглиха с актив от 12 т. - 42:30. Гостите направиха силна трета четвърт - 26:19, но това не стигна за обрат. Момчетата на Петко Маринов съумяха да запазят преднината и се поздравиха с победата. Най-резултатен за тях отново бе Стефан Георгиев - 21 т. и 13 борби. За гостите най-точен бе гардът Аненков с 18. Въпреки неуспеха Ямболгаз запазва лидерската позиция в групата с 4 победи и 1 загуба. За “студентите” това бе втора поредна победа, след като в сряда се наложиха над румънския шампион Арад с 84:83.
- Аз не подценявам отбора на Академик, но играчите ми май мислят друго. Пиша двойки на всичките, каза наставникът на Ямболгаз Иван Чолаков. - Това е възможно най-слабата ни игра и в защита, и в нападение. Имам претенции към съдийството, което според мен вече става тенденциозно срещу нашия отбор.
След двубоя Чолаков бе привикан от шефовете на отбора Пламен Дончев и Радослав Ненов, които бяха сред зрителите.
Междувременно се разбра, че срещата Апоел (Тел Авив) - Академик е отложена за началото на 2002 г. заради ситуацията в Израел. Шефовете на “студентите” искали мачът да се играе на неутрален терен, но после склонили да пътуват за Тел Авив, но в началото на януари. Мачът трябваше да е на 13 декември.

Ямболгаз с втора загуба в лигата

Баскетболният ни вицешампион Ямболгаз записа втора загуба в турнира от Южната лига. Във вторник българският тим падна при гостуването си на Войводина с 80:94 и запази третото място в лигата, а с това и шансовете за място на полуфиналите. Ямболгаз почна мача със самочувствие, което постепенно се изпари. Драстичен спад в играта на българите настъпи през втората четвърт, когато те вкараха само 11 т. Момчетата на Иван Чолаков се съвзеха едва в последната четвърт, но времето не им стигна да обърнат мача в своя полза. Най-много точки за победителите вкара Райкович (21), а от Ямболгаз - Зубрицкий (19).

Виелици задържат Ямболгаз в Румъния

Сняг и виелица забавиха вицешампионите от Ямболгаз при завръщането им от Румъния вчера. Баскетболистите бяха с луксозния клубен автобус, но лошото време обърка пътуването. В сряда вечер нашите измъкнаха победа с 82:78 над румънския шампион Арад и си осигуриха класирането в следващата фаза на Южната лига.
- В началото играта не ни спореше и Арад поведе с 10-12 точки - каза старши треньорът Иван Чолаков. - Едва през третата част намалихме пасива. В четвъртата ги натиснахме с преса и успяхме да ги излъжем и победим.

Левски бие без Георги Младенов. Ямболгаз пада по сценарий в Южната лига

Левски победи със 111:105 Ямболгаз в последния си мач от Южната лига. Капитанът на “сините” Георги Младенов остана на резервната скамейка през целия мач. Двубоят премина в спокойно темпо, защото изходът му нямаше значение и за двата отбора. Левски отпадна от борбата още миналата седмица, а загубата определи по-изгодна група на Ямболгаз в полуфинала. Двата тима записаха рекордна резултатност - общо 216 точки. Гостите поведоха в началото (7:0), но Левски взе първата четвърт с 37:30. Четири минути преди края ямболци поведоха в резултата, но емоцията бе овладяна навреме и всичко се разви по сценарий. С тройка на Даниел Димитров в края на мача Левски взе преднина и се поздрави с победата.

Ямболгаз отнася поляци на баскет. Неприятна контузия вади Рижов от състава

Разгромна победа със 75:55 постигнаха баскетболистите на Ямболгаз срещу Полония (Варшава) в първия си мач на полуфиналната група в турнира за Североевропейската лига (NEBL). Поляците са най-сериозният съперник на българите за първото място в група F, което дава право за класиране на финала.
Началото на срещата обаче не предвещаваше такъв разгром. Сковани от огромното напрежение, домакините направиха отчайващи първи 10 минути. Не вървеше стрелбата, а гостите с лекота печелеха борбата под кошовете. Едва в 7-ата мин Ткач отбеляза първия кош от игра, а от линията за наказателни удари ямболци пропуснаха 7 пъти. В 8-ата мин гостите дръпнаха с 15:6. С влизането на ветерана Ясински Ямболгаз се отърси от напрежението и всичко си дойде на мястото. До 13-ата домакините успяха да обърнат развоя на мача, след което единствената въпросителна бе с каква разлика ще спечелят срещата. Гостите бяха безпомощни срещу бързата игра на Аненков и компания. С чудесни прояви в защита се отличи националът Ангелов, който успешно неутрализира американеца Тейлър. Точка на спора сложи Кобзистий, който 3 минути преди края вкара ефектна тройка и закова разликата до 20 т.
Лошо се контузи обаче Владимир Рижов, който направи чудесен чадър на Тейлър, но в последвалото меле си удари дясното коляно. Треньорът на ямболци Иван Чолаков бе доволен от играта и се доказа като добър тактик. В предишната фаза той позволи на отбора му да загуби, за да попадне в група F.

Ямболгаз бие англичани. Вицешампионите ни с втори успех в Северноевропейската лига

Очаквана победа с 97:82 постигна Ямболгаз срещу английския Бирмингам Булетс във втория си мач от група F на Северноевропейската лига и дръпна убедително в класирането. Успехът обаче не дойде никак лесно и не бе постигнат с подобаваща игра. Ямболци очевидно бяха подценили гостите, които дойдоха в камерен състав - само 8 баскетболисти, а от редиците им отсъстваше и най добрият играч - капитанът на ирландския национален отбор Джон О'Конър. Подценяването си пролича най-вече в първата четвърт - във 2-ата мин Куршумите от Бирмингам водеxa 9:2, в 10-ата мин разликата беше вече 2 т. в полза на домакините. В тези минути ямболският отбор не успя да се ориентира към индивидуалната игра на гостите. Едва когато този недостатък беше отстранен и с отлични прояви на Кобзистий, Ангелов и новото сръбско попълнение Вуйшинович Ямболгаз дръпна убедително в резултата. В 32-ата мин разликата вече достигна до 24 т. и като че ли всичко бе решено. Англичаните и техният американски треньор Рандъл обаче очевидно не смятаха така - заиграха зонова преса, която определено изненада ямболския отбор и разликата застрашително започна да намалява. 2 мин само преди края на срещата разликата бе само 9 т. Най-лошото не се случи, но гостите показаха характера си.

Ямболгаз губи в Северната лига
Иван Чолаков: Изпуснахме поляците, сега Лондон Тауърс е заплаха за нас

Липса на късмет и някои тенденциозни съдийски отсъждания лишиха Ямболгаз от възможността да остане непобеден в Северната баскетболна лига. При гостуването на Полония във Варшава нашите отстъпиха с 88:95, но въпреки поражението останаха лидери в класирането в група F с 2 победи.
В началото баскетболистите на Иван Чолаков играха много сковано и логично отстъпваха в резултата. На почивката двата тима се оттеглиха при 10 т. актив за домакините 45:35. Ямболгаз обаче се окопити и след отлична игра на Олег Ткач обърна мача и дори поведе с 3 т. Благодарение на грешките и неточната ни стрелба домакините отново си върнаха предимството. За разлика от българския тим Полония имаше шанс и невероятно висок процент в стрелбата. Драмата настъпи в края. В 37-ата мин. резултатът бе равен. Ткач не успя да вкара тройка, а съдиите подпряха домакините в ответните атаки, като свириха и фаулове в тяхна полза. За по пет лични нарушения напуснаха Гришаев, Ткач и Зубрицкий. Най-резултатен за Ямболгаз беше националът Димитър Ангелов с 21 точки.
- Доволен съм от момчетата, макар че пропуснахме да бием поляците - заяви след кацането на летище София старши треньорът Иван Чолаков. - Играхме много сковано в началото и домакините се възползваха. Във втората част приличахме на европейски тим. Ситуацията в групата се промени и сега заплаха №1 за нас е Лондон Тауърс. Ако ги бием в Ямбол и Бирмингам Булетс в Англия, ще сме първи в групата.
Ямболгаз остана в София, където днес играе първия 1/4 финал за купата на страната със Славия.

Ямболгаз загуби с 6 точки в Лондон. Баскетболистите на Иван Чолаков излизат днес срещу Булетс в Бирмингам в мач от V кръг на Северната лига.

Вицешампионите от Ямболгаз загубиха драматично с 87:93 (25:23, 30:37, 16:18, 16:15) гостуването си на Киндер Лондон Тауърс. Двубоят бе от IV кръг на група “Ф” на Северноевропейската баскетболна лига. Момчетата на Иван Чолаков почнаха мача много силно и закономерно спечелиха първата четвърт с 25:23. С ефектни тройки на Джон Уайт и Теръл Майърс от домакините обаче обърнаха мача през втората част и на почивката се оттеглиха с аванс от 5 точки - 60:55. Третата част бе най-драматичната в мача. Англичаните дръпнаха напред с три коша, след което дойде часът на Ямболгаз. Българският тим направи страхотна серия, вкарвайки 8 безответни точки, и изравни резултата на 66:66. След това обаче англичаните на свой ред направиха серия от 9:0 и поведоха със 78:71. Двубоят бе решен в полза на англичаните едва в началото на последната част, когато те отбелязаха 10 поредни, а Ямболгаз не вкара нито една. Лидерите в родното ни първенство тръгнаха да обръщат мача на края, но успяха само да намалят разликата до 6 т. За победителите най-много точки вкара Теръл Майърс - 36, а Джон Уайт добави 22, като 18 от тях бяха от тройки вкараха от 10 стрелби. За Ямболгаз най-резултатен бе Ярослав Зубрицки (17). Загубата свали българския тим на трето място в групата с 6 т., а втори вече е Киндер Лондон Тауърс със 7. Водач с 8 е Полония. Тази вечер Ямболгаз играе в Бирмингам с последния в групата Пертемпс Булетс.

Англичани изхвърлиха Ямболгаз от лигата. Вицешампионите по баскетбол губят драматично от резервите на Бирмингам Булетс с 88:91

Баскетболните ни вицешампиони Ямболгаз загубиха с 88:91 при гостуването си на Бирмингам Булетс (Вбр) в мач от V кръг на група “F” от Северноевропейската лига. Така нашите почти загубиха шансовете си за първото място, което дава право за участие във финалната четворка. Момчетата на Иван Чолаков започнаха уверено и водеха на почивката с 4 точки - 45:41. Мъките на ямболци обаче започнаха в третата четвърт, която загубиха катастрофално с 11 т. разлика. Макар че направиха всичко възможно и взеха последната с 26:22, това не бе достатъчно за краен успех. Така англичаните, които са последни в класирането, записаха първата си победа в групата. С най-голям принос за успеха им бе Джон
О'Конъл, който вкара 18 т., като от тях 13 бяха в третата четвърт. Изненадан от победата остана дори треньорът на домакините Ланс Рендал, защото повечето му титуляри са контузени. Най-точен бе Роб Патерностро с 21 т. и 13 асистенции, а Брент Бейли добави 19 т. и спечели 10 борби. За Ямболгаз Ярослав Зубрицкий вкара 16 т., а Димитър Ангелов добави 15. Нашите са 3-и в класирането, а последният им мач е на 20 март с Лондон Тауърс в Ямбол. Междувременно стана ясно, че дербито в мъжкия ни шампионат Левски - Лукойл Академик (Сф) ще се играе в събота от 20 ч. вместо от 16.

Ямболгаз обърна Кулите

В последния си мач от полуфинална група F на Северноевропейската лига Ямболгаз обърна Кулите от Лондон с 86:83. Победата обаче е само за престиж, тъй като шансовете на ямболци за финалната четворка са илюзорни. Още от първата минута домакините дръпнаха в резултата и само на два пъти до края изпускаха водачеството. Отличен мач направиха центровете Гришаев и Зубрицкий, които, освен че бяха и най-резултатни, спечелиха и безапелационно борбата под кошовете. 6 мин преди края Ямболгаз водеше с 12 т. и като че ли всичко бе решено. Тогава треньорът на гостите, който през целия мач правеше хокейни смени, отново пусна нова петица. Това обърка Ямболгаз и само за 1 мин разликата бе стопена. До края се игра кош за кош. 14 сек преди края резултатът бе равен - 83:83. Олег Ткач обаче попари надеждите на Лондон да се класира за финалите с тройка от трудна ситуация. Англичаните и Полония имат равен актив - по 3 победи и 2 загуби и по един мач с Бирмингам до края. Поляците имат точково предимство в директните срещи.

Иван Чолаков: Играхме за феновете
Нагласата ни за този мач бе за победа, макар че шансовете ни за финалната четворка са теоретични. Искахме да зарадваме нашите фенове и да затвърдим добрите неща, които направихме дотук. Имаше много технически брак в играта ни, но това отдавам на факта, че отборът ни на този етап не е готов да се противопостави на такъв агресивен стил, какъвто демонстрираха лондончани. Гостите, противно на някои мнения, не са слаб отбор - все пак имат 4-ма американци, трупат опит и в Евролигата.

Ветеранът Сергей Гришаев, наричан Скалата от привържениците на Ямболгаз, извади от релси центровете на гостите. Той бе пълен господар под коша, което изнерви един от американците в английския отбор - Джон Уайт. На няколко пъти той опита саморазправа с украинеца, но до сериозни инциденти не се стигна. В края на мача двамата дълго се обясняваха, преди да се прегърнат приятелски.

ЕВРОПЕЙСКИЯТ СЕЗОН НА ЯМБОЛГАЗ ВЪВ FIBA 2002-03

Ямболгаз губи от македонци
Задържат шампионите ни 2 часа на границата заради нередовен паспорт

Третият български участник в евротурнирите не повтори отличния старт на Лукойл Академик и Левски и загуби първия си мач в Южната конференция на ФИБА - Европа. Шампионът Ямболгаз се препъна срещу македонския Работнички в Скопие с 69:75 в група А. Баскетболистите на сръбския старши треньор Зоран Кречковиц започнаха изключително слабо и при 17:2 за домакините в 7-ата минута на първата част той беше принуден да смени изцяло стартовата петица. В 17-ата нашите поведоха за първи път в срещата - 28:27. Tе се оттеглиха и с преднина от 38:34 на почивката. След подновяването на играта Ямболгаз направи разликата 6-9 точки, но тогава се разиграха плеймейкърът на Работнички Самарджиев и центърът Симич. Двамата бяха в основата на обрата, а последната четвърт двата отбора започнаха при 59:59. Окриляни от привържениците си, които бяха около 600 в залата, македонците успяха да пречупят шампионите ни. Най-резултатни за Работнички бяха Самарджиев с 18 точки и Симич със 17. За Ямболгаз 16 вкара Никола Йованович.
- Загубихме заради лошата ни игра в началото на мача - каза разочарован Кречкович след двубоя. - При 8 точки преднина след почивката на два пъти изпуснахме и това също ни препъна.
В другата среща от група А Пинар Кършияка (Тур) се измъчи за 66:65 у дома с Войводина (21:17, 17:16, 8:13, 28:19).
Точно заради топреализатора Йованович шампионите ни пък бяха задържани на българо-македонската граница за около 2 часа.
- Никола пътува вече 5 години из Европа, точно сега граничните власти откриха някаква нередност в паспорта му - ядосваше се изпълнителният директор на Ямболгаз Пламен Дончев, който пътува с отбора. - Ще оправим тази нередност в югославското посолство.

Ямболгаз пада в Измир

На почивката разликата бе 15 точки в полза на турците - 41:26. В лагера на българите имаше проблеми още преди двубоя. Сутринта сърбинът Ненад Джорич се оплака от главоболие и настинка. Той бе оставен да почива от треньора Зоран Кречкович. Така след втория си мач от група “А” в Южната конференция на турнира за Шампионcката купа на ФИБА шампионите ни продължават да нямат победа. В първия си мач те загубиха от Работнички (Мак) в Скопие.

Ямболгаз губи трети мач в Европа.
Шампионът ни препънат у дома в Южната конференция от гръцкия Перистери.

Ямболгаз записа трета поредна загуба в група A на Южната конференция. Като домакини на Перистери (Гър) момчетата на старши треньора Зоран Кречкович отстъпиха с 66:72. Шампионите ни бяха отчайващо безпомощни до почивката. На полувремето разликата бе 13 точки в полза на гостите.
След паузата на игрището сякаш имаше друг отбор. Водени от Йованович, който наниза три поредни тройки, и Вичентич, нашите не само заличиха пасива си от 17 т., но 4 мин преди края излязоха напред с 6 т. Победата бе изпусната по най-наивния начин, след като Стеванович направи три поредни грешки, а младият Иванов не вкара сам под коша.
- Започнахме необяснимо слабо, извършихме куп грешки, а бяхме длъжни да победим. Въпреки че сме по-опитни, в края нямаше кой да се нагърби с решителните стрелби, след като за по пет лични нарушения излязоха от игра Джорич и Вичентич. Направихме изключителна трета част, в която показахме истинското си лице, но в крайна сметка съжаляваме за загубата. Шансовете ни по-нататък са теоретични - заяви старши треньорът на Ямболгаз Зоран Кречкович.

Ямболгаз взе първа победа в Европа

Баскетболистите на Ямболгаз постигнаха първи успех в група “A” на Южната конференция след 76:70 над Апоел Йерусалим (Изр) в зала “Диана” в Ямбол. Сърбинът Ненад Джорич и американецът Стивън Хауърд бяха изгонени 5 минути преди края за сбиване. Домакините имаха аванс от 15 точки, но допуснаха той да бъде намален до 3 т. 25 секунди преди сирената. Побойниците от Ямболгаз и Апоел без наказания
Побойниците от мача между Ямболгаз и Апоел Мигдал (Йерусалим) няма дa бъдат наказани, стана ясно вреча. В нормативните документи на Южната конференция никъде не е залегнала финансова санкция или такава за лишаване от участие в мач поради дисквалификация. Гардът на шампионите от града на богинята Диана Ненад Джорич и американецът Кристофър Хауърд бяха изгонени 5 минути преди края на двубоя, завършил с победа на Ямболгаз със 76:70. Двамата се сбиха, паднали на пода при атака на Апоел. Хауърд пръв удари сърбина в лицето. Джорич не му остана длъжен, но глупавата му постъпка остави Ямболгаз да тръпне за победата чак до сирената. Той бе най-добрият играч на домакините до този момент. Другата добра новина за Ямбол е завръщането на 20-годишният младок Димитър Хорозов. 201-сантиметровото крило се включи успешно срещу Апоел, след като пропусна мачовете от началото на сезона заради тежка контузия.

Ямболгаз бие отново в Южната конференция
Сърбинът Желко Вучурович наказва бившия си отбор Войводина с 33 точки в Нови Сад

Ямболгаз спечели втора поредна победа в група A на Южната конференция в турнира за Шампионската купа на ФИБА. След успеха над Апоел Йерусалим (Изр) миналата седмица в зала “Диана” шампионът ни се наложи и като гост на Войводина с 85:72 в Нови Сад. Баскетболистите от града край река Тунджа се представиха много силно в първите две части, когато си осигуриха преднина от 16 точки, която успяха да задържат до края. Сърбинът Желко Вучурович се превърна в играч на мача срещу бившия си отбор Войводина. Той реализира 33 точки и изигра двубоя в Югославия без смяна. Гардът Ненад Джорич пък добави 23 точки и 4 отнети топки.
Победата на Ямболгаз над Войводина запази шансовете на тима да се класира във втората фаза.
- Предварително знаехме, че ако бием в Нови Сад, оставаме живи шансовете си да намерим място в следващия кръг на турнира - заяви старши треньорът на Ямболгаз Зоран Кречкович. - Успяхме, защото играхме по-добре от домакините. Сега не ни остава нищо друго, освен да дадем всичко от себе си и да се класираме напред.
- Поздравления за Ямболгаз. Те ни надиграха - призна наставникът на Войводина Николич. - Бяха по-добри, а ние изиграхме най-лошия си мач през сезона. Бяхме трагични в защита и в стрелбата от тройката. Този турнир е разочарование за нас тази година.

Ямболгаз отнася македонци
Шампионът ни запазва шансове за втората фаза в Южната конференция

Ямболгаз постигна трета поредна победа в група А на Южната баскетболна конференция, след като надигра Работнички (Мак) с 85:73 в зала “Диана” в Ямбол. Най-добре за шампиона ни игра центърът на националния отбор Петър Петров, реализирал 22 точки. Отлично му партнираше сръбският гард Ненад Джорич, който наниза 19 точки и отне три топки в защита, като освен това овладя 4 борби под коша на гостите. Успехът над македонците съхрани шансовете на Ямболгаз да се класира за следващата фаза на турнира. За тази цел обаче ямболии трябва да победят и другата седмица като домакини турския Пинар Кършияка (Измир).
- Беше важно за нас да победим. Затова и ни беше толкова тежко. Имам проблем с болни играчи - Джорич и Йованович. Йованович въобще не можа да играе. Трябва ни време, за да разгърнем напълно потенциала си - заяви след мача старши треньорът на Ямболгаз Зоран Кречкович.
- Честитя победата на Ямболгаз. Тя дойде напълно заслужено. Играхме добре в нападение, но не така силно срещу агресивната защита на домакините - каза пък колегата му Стерия Андонов.

Нова победа на Ямболгаз в Европа
Шампионите бият турци, мениджърът Чолаков танцува на игрището

Ямболгаз постигна 4-а поредна победа в Европа, този път като домакин над Пинар Кършияка (Тур) с 82:69 в група А на Южната конференция. Срещата се игра пред 1500 зрители в зала “Диана”. Главният мениджър на шампиона Иван Чолаков промени драстично външния си вид, за да върви отборът напред. Баскетболистите от Ямбол тръгнаха с три поредни поражения, но сега са на крачка от втората фаза на турнира за Шампионската купа на ФИБА. Чолаков, който е най-успешният треньор в историята на местния баскетбол, избръсна мустаците си и отприщи късмета за своя тим. Едва изчакал сирената, той затанцува на игрището под звуците на хита на темпераментните испанки от “Лас Кетчъп”.
Сръбският треньор на домакините Зоран Кречкович пусна петима свои сънародници титуляри - Джорич, Вичентич, Зарич, Вучурович и Йованович. Последният игра за първи път през последните 10 дни, защото лекуваше пневмония. Ямболгаз заложи на зоновата защита, но тя не спря пробивите на напористите американци Джеферсън и Луис. Турският тим бе по-добър до почивката. За нещастие стрелбата на Ямболгаз през този период не вървеше - 0/6 от тройката срещу 5/9 за гостите. През вторите 20 минути домакините постепенно наложиха волята си, като тон за обрата даде Вичентич. С негова тройка в 22-ата минута ямболии дръпнаха с 46:45. Така в крайна сметка решаваща се оказа последната четвърт. Джорич отбеляза два пъти поред от 3-те точки и на таблото светна 67:57 - 7 мин преди сирената. С умната си игра до края на срещата 25-годишният гард за пореден път се изяви като лидер на Ямболгаз.

Сърбин от Ямболгаз в гипс след загуба

Двойна загуба претърпя Ямболгаз при гостуването си на Перистери в Атина. Шампионът ни бе разбит с 93:68 от домакините и само две победи до края на програмата в група А на Южната конференция могат да ги класират за втората фаза в турнира за Шампионската купа на ФИБА. Ямболии загубиха и сръбския гард Войкан Бенчич, който бе гипсиран със счупен пръст след мача. Очаква се той да не играе около 20 дни.
- Първото полувреме играхме много добре, като дори водехме с 22:19 - каза мениджърът на Ямлболгаз Иван Чолаков. - След почивката обаче на терена излезе съвсем друг отбор. Ако Апоел загуби от Войводина в Нови Сад, имаме шансове да продължим напред.

Израелци отнасят Ямболгаз с 26 точки

Ямболгаз отпадна от турнира за Шампионската купа на ФИБА за мъже. Шампионът на България за 2002 г. загуби гостуването си на израелския Апоел Мигдал със 71:97 в Йерусалим снощи. Така момчетата на старши треньора Зоран Кречкович загубиха шанс да заемат второто място в крайното класиране на група A и да намерят място в следващата фаза на надпреварата. Ако бяха си тръгнали с победа от Йерусалим, баскетболистите от града на богинята Диана щяха да се класират напред.
Апоел не даде никакъв шанс на Ямболгаз в този мач. Още на полувремето домакините имаха 20 точки преднина. Гостите все пак се опитаха да стопят разликата и намалиха до 11 точки в третата четвърт, но сили за пълен обрат нямаха.
Ямболгаз игра без четирима свои баскетболисти в Израел - Ненад Джорич, Петър Петров, Бранислав Вичентич и Войкан Бенчич. Освен това тежкият център Зоран Стеванович излезе титуляр с надуто коляно.
“Борихме се, но явно силите ни бяха дотук. Нямахме късмет, защото отсъствието на четирима основни играчи нямаше как да не се отрази на изявите ни”, заяви разочарован главният мениджър на клуба Иван Чолаков.

Ямболгаз бие сърби за чест

В мач без никакво значение и за двата отбора Ямболгаз все пак победи Войводина (Юг) с 96:91 и приключи достойно участието си в евротурнирите. Шампионът ни не премина първата фаза в Южната конференция. Победата над баскетболистите от Нови Сад обаче позволи на ямболии да се наредят трети в класирането на група А.
Почти цялата среща премина кош за кош, като само веднъж разликата бе по-голяма - 14 точки в 16-ата мин в полза на гостите. Домакините обаче бързо стопиха аванса и в края успяха да излъжат Войводина - взеха преднина от 5 точки 3 мин преди края, която успяха да съхранят.
За отбелязване е отличното включване на 19-годишния Светлин Иванов, който за първи път престоя повече време на игрището и разкри потенциала си.